Lista stanowisk - Scenograf

Scenograf

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Scenograf to autor oprawy plastycznej i architektonicznej do teatru, filmu, telewizji lub na estradę, który ściśle współpracuje z reżyserem. Do zadań scenografa należy także określenie innych elementów stanowiących scenografię, np. oświetlenia, dekoracji, rekwizytów, kostiumów.

Zawód scenografa powstał niemal równocześnie z teatrem, jednak dopiero od niedawna oprawą plastyczną i architektoniczną zajmują się odpowiednio wykształceni w tym kierunku ludzie. Wcześniej funkcję scenografa w teatrze pełnił malarz, grafik czy architekt. Dziś scenografem jest przede wszystkim osoba z doświadczeniem i najczęściej wykształceniem plastycznym.

Scenograf przy pracy nad koncepcją plastyczną musi uwzględnić myśl przewodnią reżysera. W tym celu powinien dokładnie omówić z nim scenariusz, zinterpretować go i poznać oczekiwania reżysera odnośnie scenografii. Zanim scenograf przystąpi do rysowania szczegółowych projektów i ich realizacji przygotowuje reżyserowi szkice swoich pomysłów. Gdy zostaną zaakceptowane przystępuje do robienia szczegółowych projektów, a następnie współuczestniczy w całym procesie przygotowywania dekoracji.


WARUNKI PRACY

Miejsce pracy scenografa zależy od zlecenia, które wykonuje. Może to być teatr, studio filmowe, studio telewizyjne lub plener. Dużo czasu spędza także pracując w domu lub bibliotekach i muzeach, gdzie zbiera materiały i rysuje projekty elementów scenografii.

Na pierwszym etapie przygotowywania dekoracji scenograf współpracuje przede wszystkim z reżyserem. Konsultuje z nim wszelkie pomysły oprawy plastycznej, zapoznaje z własną wizją realizacji scenicznej reżysera. Gdy dochodzi do realizacji projektów scenograf jest odpowiedzialny za współpracę ze wszystkimi osobami, które pomagają w jej produkcji i dba o zgodność wykonywanych dekoracji z projektami. Nierzadko są to duże zespoły ludzi, których pracę trzeba dobrze skoordynować, a w których mogą pojawiać się różne konflikty. Scenograf musi też współpracować z choreografem, kompozytorem, aktorami, by scenografia stała się integralną częścią spektaklu współgrającą z ruchem scenicznym, grą aktorską i muzyką.

Pracy scenografa nie da się ująć w sztywne ramy czasowe. Godziny jego pracy uzależnione są od takich czynników jak grafik prób, data premiery, warunki pogodowe (w przypadku plenerów). W przypadku przygotowywania projektów to od niego zależy ile godzin nad nimi spędzi.


WYMAGANIA

Scenograf musi potrafić wyrazić swoje przemyślenia poprzez projekt, obraz, rysunek. Wiele z jego wskazówek dla współpracowników ma formę projektu, makiety, rysunku technicznego, stąd musi być osobą dokładną i cierpliwą. Niezbędna jest także wyobraźnia i zdolność twórczego myślenia. Przydatne cechy w tym zawodzie to także: samokontrola, odporność na stres i konflikty z ludźmi.

Scenograf musi też doskonale znać historię sztuki, w tym historię sztuki użytkowej, ponieważ bardzo często odgrywa również rolę kostiumologa. Musi się dobrze orientować także w nowych komputerowych technikach graficznych, bo coraz częściej ma do czynienia z efektami specjalnymi, które wkraczają również w domenę scenografii.

Praca ta jest zaliczana do średnio ciężkich, gdyż niektóre elementy dekoracji scenograf ustawia osobiście. Ponadto istotny jest dobry wzrok pozwalający na rysowanie projektów. Daltoniści i osoby z wadami trudnymi do korekcji nie mogą pracować w tym zawodzie. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach mogą pracować przy projektowaniu scenografii, jednak ze względu na ograniczenia w poruszaniu mogą mieć trudności z nadzorowaniem całości produkcji.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

W Polsce są tylko dwie uczelnie, które prowadzą studia z zakresu scenografii. Są to akademie sztuk pięknych w Krakowie i Warszawie. Absolwenci innych kierunków związanych z projektowaniem i plastyką również mogą pracować w tym zawodzie. Umiejętność aranżacji przestrzeni, wyczucie bryły, trzeciego wymiaru i jego znaczenia, w teatrze są kluczowe w tej dziedzinie. Można się ich nauczyć na różnych kierunkach artystycznych, w tym na malarstwie, rzeźbie czy architekturze wnętrz.

Starsze osoby mogą podjąć pracę w tym zawodzie pod warunkiem wcześniejszego rozwoju kariery plastycznej lub z nią związanej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Scenograf najczęściej nie jest zatrudniony na stałe i pracuje przy konkretnych zleceniach. Mimo to perspektywy pracy są dosyć szerokie: ­ teatr, film, telewizja i estrada. Można także znaleźć pracę przy sesjach zdjęciowych lub filmowych w branży reklamowej. Można być scenografem małych filmów lub spektakli albo wielkich, prestiżowych realizacji, często plenerowych. Scenograf przydaje się również przy realizacji koncertów, które mają charakter widowisk.


ZAROBKI

Zależą od liczby przedsięwzięć i ich rozmachu. Przeciętnie honorarium scenografa waha się między 10 a 20 tys. zł.

Praca Scenograf
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?