Lista stanowisk - Organista

Organista

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Organista, to osoba odpowiedzialna za muzyczną oprawę mszy i innych obrzędów religijnych, odbywających się w kościołach i kaplicach. Organista jest przeważnie wykształconym muzykiem, instrumentalistą grającym na organach kościelnych, pianinie lub keyboardzie, w zależności od możliwości dostępnych w danym obiekcie sakralnym. Przygotowując repertuar dla danej uroczystości, organista kieruje się jej charakterem; musi więc znać podstawowe zagrywki dla stałych elementów mszy, a także utwory muzyki poważnej, najczęściej wykorzystywane w oprawie ślubów, pogrzebów, czy chrzcin. Organista spełnia rolę akompaniatora dla wiernych zgromadzonych w świątyni, lub chóru, przebywającego wraz z nim na balkonie kościoła, którego próby wielokrotnie prowadzi i nadzoruje, uczestnicząc w opracowywaniu repertuaru na nadchodzące uroczystości.


WYMAGANIA

Jak wcześniej wspomniano, przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze organisty kościelnego, stawia się najczęściej wymóg posiadania wyższego wykształcenia muzycznego, pozyskanego na wydziale instrumentalistyki, w klasie fortepianu lub organów. Równie często przyjmowane są jednak osoby posiadające wyłącznie średnie wykształcenie muzyczne (szkoła muzyczna II stopnia), lub nawet nieposiadające wykształcenia muzycznego, zajmujące się grą na instrumencie amatorsko, z zamiłowania (spotykane w małych miastach i wsiach). Stanowisko obejmują zarówno osoby duchowne jak i świeckie, codzienne obowiązki organisty wymagają od niego podstawowych zdolności zarządzania kapitałem ludzkim, oraz organizowania harmonogramu śpiewów i stałych fragmentów mszy.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy organisty jest przestrzeń kościoła lub kaplicy, w której obecne są stacjonarne organy, lub keyboard, ewentualnie pianino w charakterze ich zastępstwa. Także próby śpiewów i fragmentów stałych odbywają się wewnątrz świątyni. W małych parafiach, na organistę nakładane są także obowiązki z poza zakresu jego wykształcenia – proste czynności administracyjne, lub porządkowe.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko organisty funkcjonuje niemal w każdej parafii w kraju.


ZAROBKI

Zarobki organisty są ściśle uzależnione od zakresu jego obowiązków, oraz liczebności i zasięgu parafii. W największym uśrednieniu mogą wahać się od 1000 do 3000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Organista
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?