Lista stanowisk - Montażysta Obrazu i Dźwięku

Montażysta Obrazu i Dźwięku

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Montażysta obrazu i dźwięku to osoba zatrudniana zazwyczaj w redakcjach mediów elektronicznych, w produkcji filmowej i telewizyjnej, czy w agencjach reklamowych i zajmująca się tworzeniem finalnego przekazu dźwiękowego lub wizualno-dźwiękowego z posiadanych fragmentów nagrań i ujęć. Przy komponowaniu sekwencji ujęć lub fragmentów nagrań montażysta kieruje się podaną narracją, chronologią lub zamysłem artystycznym, najczęściej łącząc je wszystkie w całość celem uzyskania przekazu o walorach informacyjnych, rozrywkowych lub artystycznych. Montaż dźwięku i obrazu niegdyś realizowany metodą analogową obecnie odbywa się za pośrednictwem technik cyfrowych – przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania i komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Przy montowaniu materiału montażysta często współpracuje bezpośrednio z jego twórcą, kierując się pozyskiwanymi od niego wskazówkami.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym warunkiem, którego spełnienie umożliwia wykonywanie obowiązków montażysty zarobkowo, jest ukończenie średniej szkoły technicznej w specjalności montaż radiowo-telewizyjnych, lub podobnej, lub studiów wyższych – kierunki dla przyszłych montażystów prowadzone są na adekwatnych wydziałach Akademii Sztuk Pięknych, lub szkół filmowych. Najważniejszym w oczach potencjalnych pracodawców okazuje się jednak posiadane przez kandydatów doświadczenie i praktyczna znajomość niezbędnego do wykonywania montażu oprogramowania komputerowego. Nieoficjalnym liderem w montażu telewizyjnym jest Apple Final Cut, podczas, gdy w produkcji filmowej i reklamowej najchętniej sięga się po Premiere, program firmy Adobe. Montaż radiowy realizowany jest przeważnie przy pomocy darmowego narzędzia Audacity, rozpowszechnianego na zasadach licencji OpenSource, lub Sound Forge, produktu firmy Sony. Stopień znajomości tychże programów i kreatywność kandydata przesądza przeważnie o zatrudnieniu w tym charakterze.


WARUNKI PRACY

Praca montażysty nosi znamiona pracy artystycznej, a wykonywana jest w pomieszczeniu zwanym montażownią, lub w dowolnym miejscu wyposażonym w odpowiednio profesjonalny sprzęt komputerowy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko montażysty funkcjonuje w stacjach radiowych i telewizyjnych, agencjach reklamowych, w produkcji filmowej, etc. Samodzielni operatorzy kamer, pracujący na zlecenie wykonują montaż we własnym zakresie.


ZAROBKI

Zarobki montażysty, zatrudnionego w czołowej stacji telewizyjnej lub agencji reklamowej mogą przekraczać 5000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Montażysta Obrazu i Dźwięku
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?