Lista stanowisk - Specjalista ds. Kontroli Księgowej

Polecane oferty - Księgowość / Audyt / Podatki

  • Główny specjalista / Ekspert w Biurze Rachunkowości i Finansów w Wydziale Księgowości

    Centrum Unijnych Projektów Transportowych   Warszawa, biuro w centrum Warszawy    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Dołącz do CUPT! Dążymy do zapewnienia pracownikom atrakcyjnych i konkurencyjnych warunków płacy i pracy. Największym naszym kapitałem są pracownicy. Razem będziemy tworzyć przyjazną i nowoczesną Instytucję. Staramy się zapewnić równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym....
  • Accountant – Stock (GA)

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 dni
    Your mission: Processing of transactions related to stock/merchandise: Posting of daily and monthly stock movements including interfaces’ run, Allocation to target cost account goods used for own purposes, Execution of stock reconciliation, Calculation and posting of goods’ cost of purchase,...

Specjalista ds. Kontroli Księgowej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista do spraw kontroli księgowej jest osobą odpowiedzialną za bieżące nadzorowanie i weryfikowanie poprawności prowadzonych operacji księgowych. Specjalista opracowuje wewnętrzne normy i procedury księgowania, mające zapewnić maksymalną wydajność procesów związanych z księgowaniem i zminimalizować ryzyko wystąpienia wszelkich nieprawidłowości w nim zachodzących. Specjalista nadzoruje nie tylko prowadzenie tradycyjnych operacji księgowych, lecz także wprowadzanie ich do wewnętrznego systemu komputerowego. Osoba obsadzona na tym stanowisku weryfikuje codzienne operacje księgowe i zamykanie ksiąg na koniec każdego dnia pracy.


WYMAGANIA

Wśród najczęściej spotykanych wymogów kwalifikacyjnych, stawianych przed kandydatami na stanowisko specjalisty do spraw kontroli księgowej, najważniejszym jest z pewnością wymóg posiadania wyższego wykształcenia ekonomicznego – kierunki preferowane przez potencjalnych pracodawców to finanse, rachunkowość i pochodne. Równie istotnym czynnikiem jest doświadczenie posiadane przez osoby zainteresowane zatrudnieniem w tym charakterze – co najmniej kilkuletnie, na stanowisku związanym z kontrolą operacji księgowych. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi posiadać szczególne zdolności analityczne i numeryczne, a także cechy personalne, umożliwiające efektywną pracę w zespole. Wiedza z zakresu procedur księgowych i obowiązującego prawa, związanego z tymi procedurami jest także wymagane. Oczywiście kandydaci powinni legitymować się także obsługą komputera na poziomie co najmniej podstawowym.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy specjalisty do spraw kontroli księgowej jest przede wszystkim przestrzeń biurowa firmy lub instytucji, w której został zatrudniony. Większość obowiązków służbowych specjalista wykonuje za pomocą komputera.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko specjalisty ds. kontroli księgowej funkcjonuje w firmach i instytucjach, należących do wielu różnorodnych branży – między innymi bankowości.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku plasują się na poziomie od 2000 do 3000 złotych brutto miesięcznie, mogą nieznacznie przekraczać te kwoty w zależności od wielkości miasta, w której funkcjonuje firma i stażu pracownika.

Praca Specjalista ds. Kontroli Księgowej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.