Lista stanowisk - Tatuażysta

Tatuażysta

Dla wielu osób tatuażysta to wymarzony zawód. Jest to artysta, który potrafi wyczarować na skórze klienta prawdziwe dzieła sztuki. Głównym zadaniem zawodowym tatuażysty jest oczywiście wykonywanie tatuaży, najczęściej według wzorów znajdujących się w katalogach. Warto jednak pamiętać, że tatuażyści również samodzielnie projektują nowe szablony. Tatuażysta jest także specjalistą, jeśli chodzi o dobór narzędzi i barwników, a także odpowiednią pielęgnację skóry po wykonanym zabiegu.

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zgodnie z Klasyfikacją zawodów i specjalności Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia tatuażysta:

Wykonuje tatuaże na ciele klienta według własnych wzorów lub wzorów z dostępnych katalogów; opracowuje projekt tatuażu; przygotowuje skórę do jego wykonania; nanosi wzór na wybrane miejsce i wykonuje tatuaż nakłuwając skórę odpowiednimi pigmentami; stosuje odpowiednie kosmetyki i preparaty antyseptyczne do pielęgnacji skóry przed i po wykonaniu tatuażu.

Jest to praca wykonywana w studiu tatuażu.

TATUAŻYSTA - JAK ZOSTAĆ?

Podstawowym wymaganiem, stawianym przed kandydatami do pracy w studiu tatuażu, jest oczywiście umiejętność wykonywania tatuaży. Pracodawcy najczęściej przed przyjęciem kandydata chcą zobaczyć portfolio jego prac, zawierające zdjęcia wykonanych tatuaży i projekty nowych wzorów.

Osoba myśląca o tej ścieżce kariery powinna zatem przede wszystkim wykonać kurs dla tatuażysty. Do wykonywania tego zawodu w Polsce nie są potrzebne uprawnienia, należy jednak pamiętać, że zawód tatuażysty wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Źle wykonany tatuaż może nie tylko wyglądać niezgodnie z oczekiwaniami klienta, ale też spowodować uszczerbek na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Dlatego pracownie tatuażu najczęściej przyjmują osoby z doświadczeniem, a nad juniorami roztaczają baczną opiekę.

TATUAŻYSTA - WYMAGANIA ZAWODOWE

W pracy tatuażysty sprawdzi się osoba:

  • mająca uzdolnienia artystyczne w zakresie sztuk wizualnych, w szczególności rysowania i malowania,
  • kreatywna,
  • mająca dobrą koordynację wzrokowo-ruchową,
  • mająca doskonały wzrok, szczególnie w zakresie rozpoznawania kolorów,
  • dokładna, uważna,
  • odporna na stres,
  • odpowiedzialna,
  • komunikatywna,
  • cierpliwa,
  • mająca pozytywne podejście do klienta.

PRACA TATUAŻYSTA - JAK WYGLĄDA?

Wbrew pozorom zakres obowiązków tatuażysty jest dość szeroki. Osoba wykonująca ten zawód samodzielnie przygotowuje projekty tatuaży, technikami tradycyjnymi lub – coraz częściej – posiłkując się grafiką komputerową. Dużą część jej zadań stanowi praca z klientem - prezentowanie wzorów, doradzanie, przygotowywanie planu wykonania tatuażu i omówienie go z klientem, instruowanie w zakresie pielęgnacji skóry, konsultowanie ewentualnych poprawek.

Tatuażysta konserwuje sprzęt i przygotowuje go do zabiegu. Dobiera odpowiednie składniki, przygotowuje klienta (dezynfekcja skóry, odpowiednie usadzenie klienta, tak by mieć dostęp do wybranego fragmentu skóry). Następnie przystępuje do wykonania tatuażu – konturowania, cieniowania, wypełniania.

Po wykonaniu tatuażu (lub jego fragmentu, jeśli praca została podzielona na etapy) tatuażysta odpowiednio dezynfekuje skórę klienta, zakłada opatrunek i instruuje go w kierunku dalszej pielęgnacji. Pracownik dezynfekuje także sprzęt.

Warto pamiętać, że tatuażysta nie tylko wykonuje nowe tatuaże, ale też przerabia już istniejące, a także przeprowadza zabiegi usuwania tatuaży.

ILE ZARABIA TATUAŻYSTA?

Wykonywanie zawodu tatuażysty może być bardzo dochodowym zajęciem. Zarobki juniorów zwykle zbliżone są do płacy minimalnej, niemniej wraz z doświadczeniem i prestiżem tatuażysty wynagrodzenia rosną nawet do około 10 tys. zł miesięcznie.

TATUAŻYSTA - PERSPEKTYWY PRACY

Tatuażysta znajdzie zatrudnienie w studiu tatuażu. Osoby z doświadczeniem często decydują się na otworzenie własnej działalności w tym zakresie i promowanie swojej marki.

Praca Tatuażysta
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.