– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Tatuażysta
Tatuażysta
Dla wielu osób tatuażysta to wymarzony zawód. Jest to artysta, który potrafi wyczarować na skórze klienta prawdziwe dzieła sztuki. Głównym zadaniem zawodowym tatuażysty jest oczywiście wykonywanie tatuaży, najczęściej według wzorów znajdujących się w katalogach. Warto jednak pamiętać, że tatuażyści również samodzielnie projektują nowe szablony. Tatuażysta jest także specjalistą, jeśli chodzi o dobór narzędzi i barwników, a także odpowiednią pielęgnację skóry po wykonanym zabiegu.
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Zgodnie z Klasyfikacją zawodów i specjalności Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia tatuażysta:
Wykonuje tatuaże na ciele klienta według własnych wzorów lub wzorów z dostępnych katalogów; opracowuje projekt tatuażu; przygotowuje skórę do jego wykonania; nanosi wzór na wybrane miejsce i wykonuje tatuaż nakłuwając skórę odpowiednimi pigmentami; stosuje odpowiednie kosmetyki i preparaty antyseptyczne do pielęgnacji skóry przed i po wykonaniu tatuażu.
Jest to praca wykonywana w studiu tatuażu.
TATUAŻYSTA - JAK ZOSTAĆ?
Podstawowym wymaganiem, stawianym przed kandydatami do pracy w studiu tatuażu, jest oczywiście umiejętność wykonywania tatuaży. Pracodawcy najczęściej przed przyjęciem kandydata chcą zobaczyć portfolio jego prac, zawierające zdjęcia wykonanych tatuaży i projekty nowych wzorów.
Osoba myśląca o tej ścieżce kariery powinna zatem przede wszystkim wykonać kurs dla tatuażysty. Do wykonywania tego zawodu w Polsce nie są potrzebne uprawnienia, należy jednak pamiętać, że zawód tatuażysty wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Źle wykonany tatuaż może nie tylko wyglądać niezgodnie z oczekiwaniami klienta, ale też spowodować uszczerbek na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Dlatego pracownie tatuażu najczęściej przyjmują osoby z doświadczeniem, a nad juniorami roztaczają baczną opiekę.
TATUAŻYSTA - WYMAGANIA ZAWODOWE
W pracy tatuażysty sprawdzi się osoba:
- mająca uzdolnienia artystyczne w zakresie sztuk wizualnych, w szczególności rysowania i malowania,
- kreatywna,
- mająca dobrą koordynację wzrokowo-ruchową,
- mająca doskonały wzrok, szczególnie w zakresie rozpoznawania kolorów,
- dokładna, uważna,
- odporna na stres,
- odpowiedzialna,
- komunikatywna,
- cierpliwa,
- mająca pozytywne podejście do klienta.
PRACA TATUAŻYSTA - JAK WYGLĄDA?
Wbrew pozorom zakres obowiązków tatuażysty jest dość szeroki. Osoba wykonująca ten zawód samodzielnie przygotowuje projekty tatuaży, technikami tradycyjnymi lub – coraz częściej – posiłkując się grafiką komputerową. Dużą część jej zadań stanowi praca z klientem - prezentowanie wzorów, doradzanie, przygotowywanie planu wykonania tatuażu i omówienie go z klientem, instruowanie w zakresie pielęgnacji skóry, konsultowanie ewentualnych poprawek.
Tatuażysta konserwuje sprzęt i przygotowuje go do zabiegu. Dobiera odpowiednie składniki, przygotowuje klienta (dezynfekcja skóry, odpowiednie usadzenie klienta, tak by mieć dostęp do wybranego fragmentu skóry). Następnie przystępuje do wykonania tatuażu – konturowania, cieniowania, wypełniania.
Po wykonaniu tatuażu (lub jego fragmentu, jeśli praca została podzielona na etapy) tatuażysta odpowiednio dezynfekuje skórę klienta, zakłada opatrunek i instruuje go w kierunku dalszej pielęgnacji. Pracownik dezynfekuje także sprzęt.
Warto pamiętać, że tatuażysta nie tylko wykonuje nowe tatuaże, ale też przerabia już istniejące, a także przeprowadza zabiegi usuwania tatuaży.
ILE ZARABIA TATUAŻYSTA?
Wykonywanie zawodu tatuażysty może być bardzo dochodowym zajęciem. Zarobki juniorów zwykle zbliżone są do płacy minimalnej, niemniej wraz z doświadczeniem i prestiżem tatuażysty wynagrodzenia rosną nawet do około 10 tys. zł miesięcznie.
TATUAŻYSTA - PERSPEKTYWY PRACY
Tatuażysta znajdzie zatrudnienie w studiu tatuażu. Osoby z doświadczeniem często decydują się na otworzenie własnej działalności w tym zakresie i promowanie swojej marki.
Praca TatuażystaNajnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?