Lista stanowisk - Tatuażysta

Tatuażysta

Dla wielu osób tatuażysta to wymarzony zawód. Jest to artysta, który potrafi wyczarować na skórze klienta prawdziwe dzieła sztuki. Głównym zadaniem zawodowym tatuażysty jest oczywiście wykonywanie tatuaży, najczęściej według wzorów znajdujących się w katalogach. Warto jednak pamiętać, że tatuażyści również samodzielnie projektują nowe szablony. Tatuażysta jest także specjalistą, jeśli chodzi o dobór narzędzi i barwników, a także odpowiednią pielęgnację skóry po wykonanym zabiegu.

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zgodnie z Klasyfikacją zawodów i specjalności Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia tatuażysta:

Wykonuje tatuaże na ciele klienta według własnych wzorów lub wzorów z dostępnych katalogów; opracowuje projekt tatuażu; przygotowuje skórę do jego wykonania; nanosi wzór na wybrane miejsce i wykonuje tatuaż nakłuwając skórę odpowiednimi pigmentami; stosuje odpowiednie kosmetyki i preparaty antyseptyczne do pielęgnacji skóry przed i po wykonaniu tatuażu.

Jest to praca wykonywana w studiu tatuażu.

TATUAŻYSTA - JAK ZOSTAĆ?

Podstawowym wymaganiem, stawianym przed kandydatami do pracy w studiu tatuażu, jest oczywiście umiejętność wykonywania tatuaży. Pracodawcy najczęściej przed przyjęciem kandydata chcą zobaczyć portfolio jego prac, zawierające zdjęcia wykonanych tatuaży i projekty nowych wzorów.

Osoba myśląca o tej ścieżce kariery powinna zatem przede wszystkim wykonać kurs dla tatuażysty. Do wykonywania tego zawodu w Polsce nie są potrzebne uprawnienia, należy jednak pamiętać, że zawód tatuażysty wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Źle wykonany tatuaż może nie tylko wyglądać niezgodnie z oczekiwaniami klienta, ale też spowodować uszczerbek na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Dlatego pracownie tatuażu najczęściej przyjmują osoby z doświadczeniem, a nad juniorami roztaczają baczną opiekę.

TATUAŻYSTA - WYMAGANIA ZAWODOWE

W pracy tatuażysty sprawdzi się osoba:

  • mająca uzdolnienia artystyczne w zakresie sztuk wizualnych, w szczególności rysowania i malowania,
  • kreatywna,
  • mająca dobrą koordynację wzrokowo-ruchową,
  • mająca doskonały wzrok, szczególnie w zakresie rozpoznawania kolorów,
  • dokładna, uważna,
  • odporna na stres,
  • odpowiedzialna,
  • komunikatywna,
  • cierpliwa,
  • mająca pozytywne podejście do klienta.

PRACA TATUAŻYSTA - JAK WYGLĄDA?

Wbrew pozorom zakres obowiązków tatuażysty jest dość szeroki. Osoba wykonująca ten zawód samodzielnie przygotowuje projekty tatuaży, technikami tradycyjnymi lub – coraz częściej – posiłkując się grafiką komputerową. Dużą część jej zadań stanowi praca z klientem - prezentowanie wzorów, doradzanie, przygotowywanie planu wykonania tatuażu i omówienie go z klientem, instruowanie w zakresie pielęgnacji skóry, konsultowanie ewentualnych poprawek.

Tatuażysta konserwuje sprzęt i przygotowuje go do zabiegu. Dobiera odpowiednie składniki, przygotowuje klienta (dezynfekcja skóry, odpowiednie usadzenie klienta, tak by mieć dostęp do wybranego fragmentu skóry). Następnie przystępuje do wykonania tatuażu – konturowania, cieniowania, wypełniania.

Po wykonaniu tatuażu (lub jego fragmentu, jeśli praca została podzielona na etapy) tatuażysta odpowiednio dezynfekuje skórę klienta, zakłada opatrunek i instruuje go w kierunku dalszej pielęgnacji. Pracownik dezynfekuje także sprzęt.

Warto pamiętać, że tatuażysta nie tylko wykonuje nowe tatuaże, ale też przerabia już istniejące, a także przeprowadza zabiegi usuwania tatuaży.

ILE ZARABIA TATUAŻYSTA?

Wykonywanie zawodu tatuażysty może być bardzo dochodowym zajęciem. Zarobki juniorów zwykle zbliżone są do płacy minimalnej, niemniej wraz z doświadczeniem i prestiżem tatuażysty wynagrodzenia rosną nawet do około 10 tys. zł miesięcznie.

TATUAŻYSTA - PERSPEKTYWY PRACY

Tatuażysta znajdzie zatrudnienie w studiu tatuażu. Osoby z doświadczeniem często decydują się na otworzenie własnej działalności w tym zakresie i promowanie swojej marki.

Praca Tatuażysta
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?