Lista stanowisk - Charakteryzator

Charakteryzator

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Charakteryzator jest osobą wykonującą makijaż i inne zabiegi dostosowujące wygląd aktora do wymogów roli, jaką ma zagrać. Na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia, oraz wskazówek zawartych w scenariuszu, charakteryzator może ingerować w kolor skóry, zarost, kolor włosów czy oczu aktora, tworzyć na jego twarzy i ciele tak zwane efekty specjalne, które obejmują między innymi różnego rodzaju szramy, blizny, rany postrzałowe i inne sztuczne elementy, wymagane do odegrania konkretnej roli. Oczywiście zadaniem charakteryzatora jest także wykonywanie znacznie bardziej prozaicznych czynności, jak makijaż, czy pudrowanie, koniecznych ze względu na rodzaj przedstawienia, filmu czy wystąpienia, lub warunki pogodowe. Osoba obsadzona na tym stanowisku dysponuje szeregiem kosmetyków, peruk, sztucznych elementów zarostu, i samodzielnie dobiera poszczególne z nich do określonej realizacji. Wielokrotnie charakteryzator własnoręcznie przygotowuje niektóre spośród wcześniej wymienionych komponentów – na przykład syntetyczne brwi, czy sztuczne blizny.


WYMAGANIA

Dostęp do zawodu otwierają policealne szkoły charakteryzacji, oraz odrębne kursy i szkolenia w tym zakresie. Wielokrotnie na stanowisko charakteryzatora wybierane są osoby, które ukończyły szkoły lub kursy kosmetyczne i podobne, posiadające doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Wiedza i doświadczenie jest istotne, jednak przychodzi ono z czasem, dlatego też równie często osoby zainteresowane pracą charakteryzatora przechodzą praktyki i staże w docelowym miejscu zatrudnienia, zdobywając praktyczne umiejętności pod okiem profesjonalistów. Zdolności manualne i wykształcony zmysł estetyczny jest w tym przypadku niezbędny.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy charakteryzatora jest przestrzeń teatru, planu filmowego lub telewizyjnego, na którym przebywają aktorzy. Przygotowanie skomplikowanej charakteryzacji pochłania wielokrotnie długie godziny i musi być odtwarzane w szczegółach każdego następnego dnia zdjęciowego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla charakteryzatora stwarzają jak wcześniej wspomniano stacje telewizyjne, teatry, plany filmowe, etc.


ZAROBKI

Zarobki doświadczonego charakteryzatora, zaangażowanego w duże projekty filmowe mogą przekraczać 10 000 złotych brutto miesięcznie, podczas gdy podstawowe stawki, na jakie liczyć mogą osoby zatrudnione w teatrze nie przekraczają 2000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Charakteryzator
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?