Lista stanowisk - Charakteryzator

Charakteryzator

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Charakteryzator jest osobą wykonującą makijaż i inne zabiegi dostosowujące wygląd aktora do wymogów roli, jaką ma zagrać. Na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia, oraz wskazówek zawartych w scenariuszu, charakteryzator może ingerować w kolor skóry, zarost, kolor włosów czy oczu aktora, tworzyć na jego twarzy i ciele tak zwane efekty specjalne, które obejmują między innymi różnego rodzaju szramy, blizny, rany postrzałowe i inne sztuczne elementy, wymagane do odegrania konkretnej roli. Oczywiście zadaniem charakteryzatora jest także wykonywanie znacznie bardziej prozaicznych czynności, jak makijaż, czy pudrowanie, koniecznych ze względu na rodzaj przedstawienia, filmu czy wystąpienia, lub warunki pogodowe. Osoba obsadzona na tym stanowisku dysponuje szeregiem kosmetyków, peruk, sztucznych elementów zarostu, i samodzielnie dobiera poszczególne z nich do określonej realizacji. Wielokrotnie charakteryzator własnoręcznie przygotowuje niektóre spośród wcześniej wymienionych komponentów – na przykład syntetyczne brwi, czy sztuczne blizny.


WYMAGANIA

Dostęp do zawodu otwierają policealne szkoły charakteryzacji, oraz odrębne kursy i szkolenia w tym zakresie. Wielokrotnie na stanowisko charakteryzatora wybierane są osoby, które ukończyły szkoły lub kursy kosmetyczne i podobne, posiadające doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Wiedza i doświadczenie jest istotne, jednak przychodzi ono z czasem, dlatego też równie często osoby zainteresowane pracą charakteryzatora przechodzą praktyki i staże w docelowym miejscu zatrudnienia, zdobywając praktyczne umiejętności pod okiem profesjonalistów. Zdolności manualne i wykształcony zmysł estetyczny jest w tym przypadku niezbędny.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy charakteryzatora jest przestrzeń teatru, planu filmowego lub telewizyjnego, na którym przebywają aktorzy. Przygotowanie skomplikowanej charakteryzacji pochłania wielokrotnie długie godziny i musi być odtwarzane w szczegółach każdego następnego dnia zdjęciowego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla charakteryzatora stwarzają jak wcześniej wspomniano stacje telewizyjne, teatry, plany filmowe, etc.


ZAROBKI

Zarobki doświadczonego charakteryzatora, zaangażowanego w duże projekty filmowe mogą przekraczać 10 000 złotych brutto miesięcznie, podczas gdy podstawowe stawki, na jakie liczyć mogą osoby zatrudnione w teatrze nie przekraczają 2000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Charakteryzator
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?