Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Kontrola jakości
Tajemniczy Klient (Mystery Shopper)

Lista stanowisk - Tajemniczy Klient (Mystery Shopper)

Polecane oferty - Kontrola jakości

Tajemniczy Klient (Mystery Shopper)

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Tajemniczy klient, zgodnie z „tajemniczą” nazwą stanowiska, wykonuje dość niecodzienne obowiązki. Osoba zatrudniona w tym charakterze ma niepostrzeżenie kontrolować to, co do kontroli jej zlecono. Zleceniodawca może być właścicielem restauracji lub innego lokalu, chcącym dowiedzieć się, czy pod jego nieobecność zatrudniani przez niego pracownicy wykonują swoje obowiązki, obsługa stoi na wysokim poziomie, a godziny pracy są bezwzględnie dotrzymywane. W praktyce tajemniczy klient funkcjonuje najczęściej w branży gastronomicznej. To właśnie w niej tak istotne jest wrażenie klienta, a rozpoznanie tego wrażenia jest możliwe tylko wtedy, gdy obsługa nie będzie wiedziała że jest obserwowana. Mystery shopper przychodzi więc do restauracji, zamawia stolik i przegląda menu, wybierając z niego to, co polecił zleceniodawca. Po posiłku płaci i wychodzi zupełnie jak każdy inny klient restauracji czy klubu. Z tą jedynie różnicą, że składa szczegółową relację właścicielowi knajpy, a ten zwraca mu pieniądze wydane na posiłek.


WYMAGANIA

Przed osobami zatrudnianymi w charakterze tajemniczego klienta nie stawia się żadnych formalnych wymogów kwalifikacyjnych, związanych z posiadanym przez nie wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym. Jedyne co jest w tym przypadku istotne to zaangażowanie w wypełnianiu powierzonych obowiązków i niezwracanie na siebie uwagi. W przypadku tajemniczych klientów zatrudnianych przez magazyny kulinarne wymogi będą oczywiście znacznie bardziej rozbudowane, jednak także i tym razem ważniejsze niż wykształcenie i doświadczenie okażą się praktyczne uzdolnienia i cechy personalne.


WARUNKI PRACY

Praca mystery shoppera należy do dość mało popularnych, lecz niezwykle ciekawych i emocjonujących. Osoby ją wykonujące mogą poczuć się nieco jak „tajni agenci”, a oprócz wynagrodzenia otrzymują także darmowy posiłek w, przeważnie, prestiżowych i drogich restauracjach.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze tajemniczego klienta oferują przeważnie właściciele dużych, prestiżowych restauracji.


ZAROBKI

Zarobki tajemniczego klienta są niezwykle trudne do określenia i zależne od indywidualnej umowy pomiędzy stronami.

Praca Tajemniczy Klient (Mystery Shopper)
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Taksówkarz – praca, zarobki, jak zacząć?

Taksówkarz – praca, zarobki, jak zacząć?

Masz prawo jazdy i doskonale czujesz się za kółkiem? To za mało, by zostać taksówkarzem i zarobkowo przewozić pasażerów. Zawód taksówkarza jest w Polsce zawodem regulowanym, co oznacza, że prawo wymaga spełnienia określonych warunków, by móc go legalnie wykonywać. Jednak czy w dobie przewozu osób, kiedy każdy może zostać przewoźnikiem, praca taksówkarza się jeszcze opłaca?

Transformacja cyfrowa – czy AI zastąpi pracowników działów HR?

Transformacja cyfrowa – czy AI zastąpi pracowników działów HR?

– Nie ma co demonizować dynamicznego postępu i transformacji cyfrowej – zaznacza Ewelina Nicka, HR Manager i doradczyni zawodowa. Ekspertka wyjaśnia, jak wykorzystać AI do oceny CV, generownia materiałów biznesowych i ankiet satysfakcji czy analizy danych HR. Już dziś chat AI może wyręczyć kadrowego w ogromnej liczbie zadań. Czy to oznacza, że wkrótce człowiek stanie się zbędny w branży HR?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji na temat tego, jak zostać pilotem! Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego mamy dla Was przewodnik po tym, jak zostać pilotem i przypominamy, że Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, w którym najlepsi kandydaci na pilotów mogą zdobyć większość uprawnień za darmo!

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Kończę studia i nie wiem, co dalej. Nie wiem, co robić w życiu. Z takimi rozterkami zmaga się wielu absolwentów. – Młodzi, wchodząc na rynek pracy, niepotrzebnie wywierają na sobie presję, że muszą od razu wiedzieć, jak pokierować ścieżką kariery – mówi socjolog Anna Nowicka. Rynek pracy zmienia się szybko, dlatego warto przede wszystkim zdobyć kompetencje przydatne w dużej liczbie zawodów.