Lista stanowisk - Dyrektor Programowy

Dyrektor Programowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dyrektor programowy, z racji ściśle wyznaczonego obszaru występowania stanowiska, jest wielokrotnie nazywany także redaktorem programowym – funkcja ta istnieje w mediach. Redaktor programowy ma decydujący wpływ na treść i zawartość publikowanych na łamach dzienników, czasopism, programów radiowych i telewizyjnych, oraz stron internetowych. Osoba obsadzona na tym stanowisku wyznacza tak zwaną linię programową redakcji, a więc ogólny wydźwięk i charakter zamieszczanych materiałów, ich ewentualne nastawienie polityczne, społeczne, etc. Dyrektor programowy to jedno z najwyższych stanowisk funkcjonujących w mediach, obejmują je osoby, legitymujące się wieloletnim doświadczeniem, popartym licznymi publikacjami. Wykonywanie obowiązków redaktora programowego wiąże się z ponoszeniem ciężaru odpowiedzialności nie tylko prawnej, lecz także moralnej, ze względu na opiniotwórczy charakter środków masowego przekazu.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera długą drogę do objęcia stanowiska redaktora programowego jest konieczność posiadania dyplomu ukończenia wyższej uczelni humanistycznej lub artystycznej, choć preferowani są kandydaci, legitymujący się kierunkowym wykształceniem dziennikarskim. Drugą kwestią jest posiadane przez kandydata doświadczenie, pozyskane w wieloletniej pracy w charakterze dziennikarza, redaktora, publicysty, etc., poparte licznymi publikacjami na łamach różnorodnych periodyków, wyemitowanymi w telewizji, lub nadanymi na antenie radiowej. Dostęp do stanowiska dyrektora programowego jest zazwyczaj możliwy poprzez stopniowe pięcie się po szczeblach kariery wewnątrz danej redakcji. W przypadku elektronicznych mediów publicznych stanowisko jest wielokrotnie obsadzane z polecenia aktualnej ekipy rządzącej.


WARUNKI PRACY

Praca redaktora programowego odbywa się na terenie redakcji i jej oddziałów regionalnych, redaktor monitoruje zawartość publikowanych materiałów prasowych i udziela wskazówek dziennikarzom, zajmującym się ich redagowaniem.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko dyrektora programowego funkcjonuje w redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych, oraz w obrębie portali internetowych, publikujących materiały o charakterze prasowym.


ZAROBKI

Zarobki redaktora programowego mogą znacznie przekraczać 10 000 złotych brutto miesięcznie, w przypadku dużych, opiniotwórczych tytułów o zasięgu ogólnokrajowym.

Praca Dyrektor Programowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?