Lista stanowisk - Dyrektor Naczelny

Dyrektor Naczelny

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dyrektor naczelny to najwyższe stanowisko w firmie, osoba obsadzona na tym stanowisku nadzoruje i koordynuje prace wszystkich podległych działów. Dyrektor naczelny opracowuje plany strategiczne przedsiębiorstwa i wyznacza poszczególnym jednostkom organizacyjnym określone zadania. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest zaangażowana w wypełnianiu zadań kluczowych z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa. Dyrektor naczelny analizuje wyniki finansowe firmy na podstawie raportów i sprawozdań, spływających do niego z poszczególnych działów, a następnie weryfikuje je w oparciu o wcześniejsze założenia i wprowadza ewentualne modyfikacje w strategii handlowej firmy. Dyrektor kontaktuje się również z najważniejszymi kontrahentami prowadzonej przez siebie firmy.


WYMAGANIA

Spośród licznych wymagań kwalifikacyjnych, stawianych przed kandydatami na stanowisko dyrektora naczelnego, najważniejszym jest posiadanie wyższego wykształcenia. Przeważnie jednak tytuł magistra nie jest w tym przypadku wystarczający, dodatkowe studia podyplomowe, lub tytuł naukowy zwiększają szanse na objęcie stanowiska. Ogrom obowiązków i odpowiedzialności, jaką ponosi dyrektor naczelny, wymusza posiadanie obszernej wiedzy z pogranicza różnorodnych dziedzin – przede wszystkim zarządzania, marketingu, finansów, reklamy i promocji, czy public relations. Znajomość przepisów prawnych, dotyczących działalności, jaką trudni się zarządzana przez dyrektora firma jest także wymagane, podobnie jak ponadprzeciętne zdolności zarządzania kapitałem ludzkim, czy podejmowania strategicznych decyzji pod presją czasu.


WARUNKI PRACY

Praca dyrektora naczelnego rozgrywa się na przestrzeni firmy i poza nią, dyrektor utrzymuje czynne kontakty ze wszystkimi działami firmy i jej zewnętrznymi współpracownikami. Dyrektor poza bardzo wysokimi zarobkami może liczyć także na służbowy telefon komórkowy, komputer przenośny i samochód, oraz wiele innych korzyści, płynących z obejmowanego stanowiska.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko funkcjonuje w większości firm prywatnych i instytucji publicznych, jest najwyższym stopniem hierarchii.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku są trudne do oszacowania, jednak bez względu na rodzaj prowadzonej przez firmę działalności liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych miesięcznie.

Praca Dyrektor Naczelny
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?