Lista stanowisk - Dyrektor Finansowy w Banku

Polecane oferty - Kadra zarządzająca

  • Dyrektor Oddziału

    Compensa Dystrybucja Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    dyrektor  kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    Będziesz odpowiedzialny za: Budowanie i realizowanie strategii Oddziału; Organizowanie i nadzorowanie pracy sieci sprzedaży w powierzonym obszarze; Realizację wyznaczonych celów sprzedażowych; Budowanie portfela Klientów; Rekrutowanie i wdrażanie zespołu sprzedażowego; Szkolenie i...

Dyrektor Finansowy w Banku

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dyrektor finansowy zajmuje się zarządzaniem finansami i księgowością firmy. To on planuje, opracowuje i nadzoruje realizację budżetów oraz planów finansowych firmy. Jest też odpowiedzialny za jak najlepsze lokowanie kapitału firmy oraz opracowanie i wdrożenie planów inwestycyjnych (w większych firmach inwestycjami może zajmować się wydzielona osoba).

Do jego zadań należy też analiza, sporządzanie i zatwierdzanie okresowych raportów o sytuacji finansowej firmy, które przedstawia prezesowi lub zarządowi firmy, czyli swoim przełożonym. Jego obowiązkiem jest też dbałość o to, by wszystkie podejmowane decyzje były zgodne z obowiązującymi przepisami i normami prawnymi. Kolejna funkcja to doradzanie szefom, a często samodzielne podejmowanie decyzji o kluczowym znaczeniu dla firmy dotyczących inwestycji, przejęć i fuzji. Dyrektor finansowy współpracuje w zakresie ekonomiczno-finansowym z zarządem firmy.

Dyrektor finansowy reprezentuje także swoją firmę w kontaktach z instytucjami finansowymi: bankami, agencjami ubezpieczeniowymi, a także reprezentantami agend rządowych i samorządów terytorialnych. Negocjuje korzystne dla jego firmy warunki finansowe. Może brać udział w rozmowach z najważniejszymi klientami i kontrahentami.


WARUNKI PRACY

Dyrektor pracuje przede wszystkim we własnym biurze. Z wykonywaniem obowiązków mogą wiązać się podróże, stąd wiele czasu może spędzać poza firmą. Podstawowym narzędziem pracy jest komputer zaopatrzony w specjalistyczne programy finansowo-księgowe i bazy danych. Dyrektor finansowy musi umieć zdobywać i korzystać z dostępnych informacji o sytuacji konkurencji oraz tendencjach i sytuacji na rynkach finansowych w kraju i na świecie.

Dyrektor finansowy nadzoruje pracę działu finansowego i księgowego, stąd musi posiadać umiejętność kierowania zespołem. W pracy ma styczność również z przedstawicielami innych firm i instytucji, z którymi negocjuje różne sprawy. Musi zatem posiadać umiejętność przekonywania innych do własnych racji, opinii i pomysłów.

Efekty pracy dyrektora finansowego są nadzorowane przez prezesa/dyrektora generalnego, któremu bezpośrednio podlega oraz przez zarząd firmy. W hierarchii firmy jest zatem zarówno przełożonym jak i podwładnym. Ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie jednego z najważniejszych działów w przedsiębiorstwie.


WYMAGANIA

Dyrektor finansowy musi być osobą odpowiedzialną, która ma wysoko rozwinięte umiejętności analityczne i planistyczne, zdolność do realistycznej oceny sytuacji, odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu.

Praca dyrektora finansowego nie zalicza się do ciężkich pod względem obciążeń fizycznych, dlatego mogą ją wykonywać również osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach. Dyskwalifikują problemy w porozumiewaniu się z otoczeniem (głuchoniemi, niesłyszący, niewidomi).


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Osoba zatrudniona na tak odpowiedzialnym stanowisku musi mieć odpowiednią wiedzę z zakresu prawa, finansów i ekonomii. Wymagane jest wykształcenie wyższe kierunkowe. Dobrze widziany przez pracodawców jest również tytuł MBA, a także dodatkowe uprawnienia i licencje. Bardzo przydatne jest kilkuletnie doświadczenie w finansach, audycie, ewentualnie w zarządzaniu strategicznym i sprzedaży, doświadczenie w zarządzaniu działem lub firmą.

W tym zawodzie młody wiek nie jest atutem. Pracodawcy oczekują od pracowników odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, zatem poszukują osób, które mają minimum 30 lat.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Rozwijające się przedsiębiorstwa potrzebują osób, które umiejętnie pokierują ich finansami. Nie brakuje pracy dla dobrych i doświadczonych ekonomistów. Najłatwiej znaleźć ją w województwach, które najszybciej się rozwijają.


ZAROBKI

Miesięczne wynagrodzenie dyrektora finansowego raczej nie schodzi poniżej 10 tys. zł. W dużych instytucjach i firmach międzynarodowych jest to zazwyczaj przedział 20 tys.-30 tys. zł., a w niektórych sytuacjach nawet więcej. Do tego dochodzą m. in. służbowy samochód, laptop, komórka, czasem prywatna opieka medyczna, szkolenia i opłacane przez firmę kursy/licencje, międzynarodowe podróże służbowe i konferencje.

Praca Dyrektor Finansowy w Banku
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.