Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Lista stanowisk - Dyrektor Finansowy w Banku
Polecane oferty - Kadra zarządzająca
-
Dyrektorka / Dyrektor Centrum Doradczego Bankowości Detalicznej i Biznesowej
BNP Paribas Bank Polska S.A. Lublin praca stacjonarnadyrektor umowa o pracę pełny etat -
Dyrektorka / Dyrektor Centrum Doradczego Bankowości Detalicznej i Biznesowej
BNP Paribas Bank Polska S.A. Rumia praca stacjonarnadyrektor umowa o pracę pełny etat
Dyrektor Finansowy w Banku
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Dyrektor finansowy zajmuje się zarządzaniem finansami i księgowością firmy. To on planuje, opracowuje i nadzoruje realizację budżetów oraz planów finansowych firmy. Jest też odpowiedzialny za jak najlepsze lokowanie kapitału firmy oraz opracowanie i wdrożenie planów inwestycyjnych (w większych firmach inwestycjami może zajmować się wydzielona osoba).
Do jego zadań należy też analiza, sporządzanie i zatwierdzanie okresowych raportów o sytuacji finansowej firmy, które przedstawia prezesowi lub zarządowi firmy, czyli swoim przełożonym. Jego obowiązkiem jest też dbałość o to, by wszystkie podejmowane decyzje były zgodne z obowiązującymi przepisami i normami prawnymi. Kolejna funkcja to doradzanie szefom, a często samodzielne podejmowanie decyzji o kluczowym znaczeniu dla firmy dotyczących inwestycji, przejęć i fuzji. Dyrektor finansowy współpracuje w zakresie ekonomiczno-finansowym z zarządem firmy.
Dyrektor finansowy reprezentuje także swoją firmę w kontaktach z instytucjami finansowymi: bankami, agencjami ubezpieczeniowymi, a także reprezentantami agend rządowych i samorządów terytorialnych. Negocjuje korzystne dla jego firmy warunki finansowe. Może brać udział w rozmowach z najważniejszymi klientami i kontrahentami.
WARUNKI PRACY
Dyrektor pracuje przede wszystkim we własnym biurze. Z wykonywaniem obowiązków mogą wiązać się podróże, stąd wiele czasu może spędzać poza firmą. Podstawowym narzędziem pracy jest komputer zaopatrzony w specjalistyczne programy finansowo-księgowe i bazy danych. Dyrektor finansowy musi umieć zdobywać i korzystać z dostępnych informacji o sytuacji konkurencji oraz tendencjach i sytuacji na rynkach finansowych w kraju i na świecie.
Dyrektor finansowy nadzoruje pracę działu finansowego i księgowego, stąd musi posiadać umiejętność kierowania zespołem. W pracy ma styczność również z przedstawicielami innych firm i instytucji, z którymi negocjuje różne sprawy. Musi zatem posiadać umiejętność przekonywania innych do własnych racji, opinii i pomysłów.
Efekty pracy dyrektora finansowego są nadzorowane przez prezesa/dyrektora generalnego, któremu bezpośrednio podlega oraz przez zarząd firmy. W hierarchii firmy jest zatem zarówno przełożonym jak i podwładnym. Ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie jednego z najważniejszych działów w przedsiębiorstwie.
WYMAGANIA
Dyrektor finansowy musi być osobą odpowiedzialną, która ma wysoko rozwinięte umiejętności analityczne i planistyczne, zdolność do realistycznej oceny sytuacji, odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu.
Praca dyrektora finansowego nie zalicza się do ciężkich pod względem obciążeń fizycznych, dlatego mogą ją wykonywać również osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach. Dyskwalifikują problemy w porozumiewaniu się z otoczeniem (głuchoniemi, niesłyszący, niewidomi).
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Osoba zatrudniona na tak odpowiedzialnym stanowisku musi mieć odpowiednią wiedzę z zakresu prawa, finansów i ekonomii. Wymagane jest wykształcenie wyższe kierunkowe. Dobrze widziany przez pracodawców jest również tytuł MBA, a także dodatkowe uprawnienia i licencje. Bardzo przydatne jest kilkuletnie doświadczenie w finansach, audycie, ewentualnie w zarządzaniu strategicznym i sprzedaży, doświadczenie w zarządzaniu działem lub firmą.
W tym zawodzie młody wiek nie jest atutem. Pracodawcy oczekują od pracowników odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, zatem poszukują osób, które mają minimum 30 lat.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Rozwijające się przedsiębiorstwa potrzebują osób, które umiejętnie pokierują ich finansami. Nie brakuje pracy dla dobrych i doświadczonych ekonomistów. Najłatwiej znaleźć ją w województwach, które najszybciej się rozwijają.
ZAROBKI
Miesięczne wynagrodzenie dyrektora finansowego raczej nie schodzi poniżej 10 tys. zł. W dużych instytucjach i firmach międzynarodowych jest to zazwyczaj przedział 20 tys.-30 tys. zł., a w niektórych sytuacjach nawet więcej. Do tego dochodzą m. in. służbowy samochód, laptop, komórka, czasem prywatna opieka medyczna, szkolenia i opłacane przez firmę kursy/licencje, międzynarodowe podróże służbowe i konferencje.
Najnowsze artykuły
Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?