– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Dyrektor Finansowy w Banku
Dyrektor Finansowy w Banku
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Dyrektor finansowy zajmuje się zarządzaniem finansami i księgowością firmy. To on planuje, opracowuje i nadzoruje realizację budżetów oraz planów finansowych firmy. Jest też odpowiedzialny za jak najlepsze lokowanie kapitału firmy oraz opracowanie i wdrożenie planów inwestycyjnych (w większych firmach inwestycjami może zajmować się wydzielona osoba).
Do jego zadań należy też analiza, sporządzanie i zatwierdzanie okresowych raportów o sytuacji finansowej firmy, które przedstawia prezesowi lub zarządowi firmy, czyli swoim przełożonym. Jego obowiązkiem jest też dbałość o to, by wszystkie podejmowane decyzje były zgodne z obowiązującymi przepisami i normami prawnymi. Kolejna funkcja to doradzanie szefom, a często samodzielne podejmowanie decyzji o kluczowym znaczeniu dla firmy dotyczących inwestycji, przejęć i fuzji. Dyrektor finansowy współpracuje w zakresie ekonomiczno-finansowym z zarządem firmy.
Dyrektor finansowy reprezentuje także swoją firmę w kontaktach z instytucjami finansowymi: bankami, agencjami ubezpieczeniowymi, a także reprezentantami agend rządowych i samorządów terytorialnych. Negocjuje korzystne dla jego firmy warunki finansowe. Może brać udział w rozmowach z najważniejszymi klientami i kontrahentami.
WARUNKI PRACY
Dyrektor pracuje przede wszystkim we własnym biurze. Z wykonywaniem obowiązków mogą wiązać się podróże, stąd wiele czasu może spędzać poza firmą. Podstawowym narzędziem pracy jest komputer zaopatrzony w specjalistyczne programy finansowo-księgowe i bazy danych. Dyrektor finansowy musi umieć zdobywać i korzystać z dostępnych informacji o sytuacji konkurencji oraz tendencjach i sytuacji na rynkach finansowych w kraju i na świecie.
Dyrektor finansowy nadzoruje pracę działu finansowego i księgowego, stąd musi posiadać umiejętność kierowania zespołem. W pracy ma styczność również z przedstawicielami innych firm i instytucji, z którymi negocjuje różne sprawy. Musi zatem posiadać umiejętność przekonywania innych do własnych racji, opinii i pomysłów.
Efekty pracy dyrektora finansowego są nadzorowane przez prezesa/dyrektora generalnego, któremu bezpośrednio podlega oraz przez zarząd firmy. W hierarchii firmy jest zatem zarówno przełożonym jak i podwładnym. Ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie jednego z najważniejszych działów w przedsiębiorstwie.
WYMAGANIA
Dyrektor finansowy musi być osobą odpowiedzialną, która ma wysoko rozwinięte umiejętności analityczne i planistyczne, zdolność do realistycznej oceny sytuacji, odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu.
Praca dyrektora finansowego nie zalicza się do ciężkich pod względem obciążeń fizycznych, dlatego mogą ją wykonywać również osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach. Dyskwalifikują problemy w porozumiewaniu się z otoczeniem (głuchoniemi, niesłyszący, niewidomi).
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Osoba zatrudniona na tak odpowiedzialnym stanowisku musi mieć odpowiednią wiedzę z zakresu prawa, finansów i ekonomii. Wymagane jest wykształcenie wyższe kierunkowe. Dobrze widziany przez pracodawców jest również tytuł MBA, a także dodatkowe uprawnienia i licencje. Bardzo przydatne jest kilkuletnie doświadczenie w finansach, audycie, ewentualnie w zarządzaniu strategicznym i sprzedaży, doświadczenie w zarządzaniu działem lub firmą.
W tym zawodzie młody wiek nie jest atutem. Pracodawcy oczekują od pracowników odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, zatem poszukują osób, które mają minimum 30 lat.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Rozwijające się przedsiębiorstwa potrzebują osób, które umiejętnie pokierują ich finansami. Nie brakuje pracy dla dobrych i doświadczonych ekonomistów. Najłatwiej znaleźć ją w województwach, które najszybciej się rozwijają.
ZAROBKI
Miesięczne wynagrodzenie dyrektora finansowego raczej nie schodzi poniżej 10 tys. zł. W dużych instytucjach i firmach międzynarodowych jest to zazwyczaj przedział 20 tys.-30 tys. zł., a w niektórych sytuacjach nawet więcej. Do tego dochodzą m. in. służbowy samochód, laptop, komórka, czasem prywatna opieka medyczna, szkolenia i opłacane przez firmę kursy/licencje, międzynarodowe podróże służbowe i konferencje.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?