Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Informatyka / Administracja
Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych

Lista stanowisk - Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych

Polecane oferty - Informatyka / Administracja

Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Cyberprzestępczość to problem coraz bardziej popularny w strukturze dzisiejszego, bardzo skomputeryzowanego świata. Coraz częściej słyszy się o włamaniach do systemów komputerowych, nieuprawnionym pozyskiwaniu informacji, celowym niszczeniu danych, sabotażach systemów, fałszerstwie, szpiegostwie komputerowym i innych. Według definicji, system informatyczny jest bezpieczny, jeśli jego użytkownik może na nim polegać, a zainstalowane oprogramowanie działa zgodnie ze swoją specyfikacją. Nad zapewnieniem bezpieczeństwa systemu informatycznego w danej firmie czuwa Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych. Spoczywa na nim duża odpowiedzialność związana z ochroną danych osobowych pracowników, dokumentów, informacji i tajemnic biznesowych pracodawcy. Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych musi umieć przewidzieć wszelkie możliwe zagrożenia i z góry im zapobiec.  W tym zawodzie niezbędne jest ciągłe doszkalanie się i zbieranie informacji na temat nowych technologii bezpieczeństwa komputerowego.  Do podstawowych zadań Pracownika ds. Ochrony Systemów Informatycznych należy: prowadzenie kontroli w zakresie bezpieczeństwa telekomunikacyjnego, tworzenie narzędzi wspierających zapewnienie bezpieczeństwa systemów informatycznych, monitorowanie naruszeń bezpieczeństwa, reagowanie na zagrożenia, rozwijanie lepszych standardów bezpieczeństwa oraz tworzenie i testowanie procedur odzyskiwania danych po awarii lub w przypadku naruszenia bezpieczeństwa.


WYMAGANIA


Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych to osoba wykształcona i wykwalifikowana, znająca się na bezpieczeństwie informatycznym, dlatego wymogi rekrutacyjne na to stanowisko pracy są często wysokie i rozbudowane. Od kandydatów wymaga się wykształcenia wyższego (najlepiej na kierunku informatycznym lub technicznym), kilkuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku pracy, praktycznej znajomości tematu bezpieczeństwa i ochrony sieci teleinformatycznych, jak również znajomości narzędzi specjalistycznych dotyczących bezpieczeństwa systemów.  Wymaga się również bardzo dobrej znajomości obsługi komputera, znajomości języka angielskiego w zakresie terminologii informatycznej oraz posiadania odpowiednich kompetencji. Kandydat musi cechować się umiejętnością myślenia analitycznego i koncepcyjnego, dobrą organizacją pracy, umiejętnością planowania, komunikatywnością i umiejętnością pracy w zespole.


WARUNKI PRACY


Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych zatrudniany jest zazwyczaj w ośmiogodzinnym systemie pracy, w oparciu o umowę o pracę. Swoje obowiązki wykonuje w siedzibie firmy, w pomieszczeniu biurowym, jednak w niektórych przypadkach możliwa jest również praca zdalna. W zawodzie tym niezwykle ważna jest dyspozycyjność. W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwu systemów pracownik musi być w stanie odpowiednio szybko zareagować. Praca ta ma charakter indywidualny i wymaga ciągłego dokształcania, podnoszenia kwalifikacji i śledzenia zmian na rynku bezpieczeństwa informatycznego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


W dobie intensywnej komputeryzacji i informatyzacji nie tylko życia zawodowego, ale i prywatnego, pracownicy branży IT są najbardziej poszukiwanymi pracownikami na polskim rynku pracy. Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych zatrudnienie może znaleźć we wszystkich większych instytucjach, firmach handlowych, zakładach przemysłowych, koncernach, korporacjach i innych. Ochrona danych jest obecnie jednym z najważniejszych działań gwarantujących zdrowy rozwój gospodarki i odpowiedni poziom konkurencyjności, dlatego osoby specjalizujące się w bezpieczeństwie informatycznym nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia.


ZAROBKI


Zarobki Pracownika ds. Ochrony Systemów Informatycznych wahają się w szerokim przedziale, a w zawodzie tym nie istnieje górna granica zarobków. Poziom gratyfikacji pracownika zależy od jego zakresu obowiązków, odpowiedzialności, umiejętności, rodzaju firmy i położenia geograficznego zakładu pracy. Pracownik u progu swojej kariery zarabiać może od 2 tys. do 3 tys. złotych, natomiast na dalszym etapie rozwoju zawodowego jego zarobki mogą się zwielokrotnić.

Praca Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Informatyka / Administracja

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?