Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Lista stanowisk - Muzealnik
Muzealnik
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Muzealnik, jak sugeruje sama nazwa stanowiska jest pracownikiem muzeum, odpowiedzialnym za przechowywanie, pielęgnowanie, katalogowanie, oraz udostępnianie dóbr kultury w nim się znajdujących. W zależności od charakteru i obszaru zainteresowań danego muzeum misją muzealnika jest promowanie i przekazywanie wiedzy o kulturze danej społeczności, regionu czy okresu sztuki za pośrednictwem eksponatów wystawianych na muzealnych wystawach. Muzealnik jest osobą publicznego zaufania, jego obowiązkiem jest nie tylko sprawowanie opieki nad eksponatami, lecz także wykorzystywanie ich do poszerzania świadomości społecznej na temat wydarzeń historycznych, etc. Wszystko to sprawia, że profesję tę podejmują osoby czujące powołanie do krzewienia kultury wśród społeczeństwa.
WYMAGANIA
Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania obowiązków muzealnika jest ukończenie wyższych studiów humanistycznych, na kierunku adekwatnym do obszaru zainteresowań danej placówki muzealnej – w przypadku muzeum archeologicznego preferowanym kandydatem będzie absolwent archeologii, podczas, gdy muzeum instrumentów muzycznych z pewnością zatrudni osobę wykształconą na kierunku muzykologia lub podobnym. Potencjalni pracodawcy będą także zwracać uwagę na dotychczasowe doświadczenie kandydata w pracy na podobnym stanowisku, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej starać się będą odnaleźć w kandydacie przejawy powołania, o którym mowa już była wcześniej.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy muzealnika jest oczywiście przestrzeń placówki muzealnej o określonym charakterze. Codzienne obowiązki osoby obsadzonej na tym stanowisku obejmują przede wszystkim nadzór nad bezpieczeństwem i prawidłowym wystawiennictwem eksponatów.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Możliwości zatrudnienia na tym stanowisku stwarzają placówki muzealne na terenie całego kraju.
ZAROBKI
Zarobki muzealnika rozpoczynają się od kwoty 1500 złotych brutto miesięcznie i są zależne od wielkości placówki i zakresu nałożonych na niego obowiązków.
Najnowsze artykuły
Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?