– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Politolog
Politolog
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Politolog zajmuje się poznawaniem i analizą mechanizmów polityki. Jego wiedza i spostrzeżenia stanowią komentarz do aktualnych wydarzeń i pomagają zrozumieć zachodzące w państwie procesy.
Analiza bieżących zdarzeń wymaga od politologa szerokiej wiedzy z takich dziedzin jak historia, prawo, ekonomia, geografia polityczna, socjologia, psychologia i filozofia. Dzięki niej może on na bieżącą sytuację spojrzeć pod różnym kątem, gdyż analiza tak złożonego organizmu, jakim jest państwo nigdy nie będzie prosta i jednoaspektowa.
Politolog zazwyczaj znajduje problematykę, którą interesuje się bardziej niż pozostałymi i to przede wszystkim w niej pogłębia swą wiedzę. Przykłady takich specjalizacji to: rola samorządu terytorialnego, systemy partyjne poszczególnych państw, marketing polityczny czy specjalizacja w tematyce państw danego regionu.
Politolog wciąż musi uzupełniać swoją wiedzę korzystając z prasy, telewizji, ukazujących się publikacji. Nierzadko są to materiały w językach obcych.
W zależności od miejsca zatrudnienia, od politologa oczekuje się różnych rzeczy. W instytucjach rządowych czy samorządowych jego zadaniem jest dokonywanie pisemnych analiz z podaniem propozycji rozwiązania konkretnych sytuacji wraz z przewidywanymi skutkami tak, by osoba po ich lekturze miała całościowy obraz sytuacji pozwalający na podjęcie konkretnej decyzji. W przypadku pracy naukowo-dydaktycznej politolog ma większą swobodę w doborze i opracowywaniu problemów, jednak do jego obowiązków zazwyczaj włączone są zajęcia ze studentami.
Politolog może dokonywać swych analiz także za pośrednictwem mediów jako dziennikarz. Przykładowo Uniwersytet Śląski w Katowicach studia dziennikarskie ulokował jako jedną ze specjalizacji na kierunku politologia.
WARUNKI PRACY
Większość czasu pracy politolog spędza w pomieszczeniach zamkniętych. Są to zazwyczaj biuro, uczelnia, czytelnia czy biblioteka. Jeśli politolog jest zatrudniony na stanowisku wysokiego doradcy w instytucjach rządowych, to może się to wiązać z towarzyszeniem zwierzchnikowi podczas jego podróży.
Chociaż politolog swa pracę prowadzi indywidualnie (notatki i analizy sporządza samodzielnie), to jednak nie musi pracować w samotności. W przywołanym wyżej przykładzie doradcy lub politolog zatrudniony na uczelni będzie miał dużą styczność z ludźmi.
Pracownik ma dużą swobodę jak będzie wyglądać przygotowana przez niego analiza. To politolog decyduje, co w jego opinii jest ważne i o czym powinien dowiedzieć się jego przełożony. Bazując na swej wiedzy musi przygotować materiał dający jak najlepszy obraz sytuacji.
Politolog zatrudniony w instytucjach państwowych pracuje zazwyczaj w ogólnie przyjętych godzinach 8.00–16.00. Nie dotyczy to nauczycieli akademickich, którzy formalnie muszą przepracować ze studentami tylko 3 godziny dziennie, jednak wymaga się od nich pogłębiania swej wiedzy i prowadzenia badań naukowych tak, by stale rozwijali się naukowo.
WYMAGANIA
Nie ma większych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu. Dużym utrudnieniem są bardzo poważne wady wzroku, jednak obecnie wobec rozwoju techniki i związanych z tym udogodnień dla osób niepełnosprawnych nawet ta wada nie dyskwalifikuje przyszłego politologa. Podobnie jest z osobami poruszającymi się na wózkach.
Również inne wymagania stawiane politologom nie są wygórowane. Do najważniejszych zalicza się umiejętność czytania ze zrozumieniem, zdolność wyciągania wniosków, umiejętność wyciągania wniosków i logicznego układania wypowiedzi zarówno w mowie jak i w piśmie. Bardzo ważna jest pamięć, gdyż politolog powinien zgromadzić wiedzę z wielu dziedzin.
Ponieważ wiele materiałów, z którymi zapoznaje się politolog jest w obcych językach, to ich znajomość jest bardzo potrzebna. Do najbardziej przydatnych należą j. angielski i j. francuski, jako podstawowe w polityce i dyplomacji.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Politologiem zostaje się, kończąc odpowiednie studia, jednak sam dyplom nie wystarcza do uzyskania prestiżowej pracy. Instytucje rządowe zazwyczaj oczekuję biegłej znajomości języka obcego i zorientowania w aktualnej sytuacji zarówno w kraju jak i na świecie.
Nie ma ograniczeń, co do wieku, w którym podejmuje się pracę w tym zawodzie. Najważniejsza jest posiadana wiedza i umiejętności.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Politolog największe możliwości zatrudnienia znajdzie w Warszawie, gdyż tu jest najwięcej instytucji administracji państwowej oraz instytutów naukowych i kierownictw partii politycznych. Poza stolicą politolodzy mogą szukać zatrudnienia w instytucjach samorządowych oraz uniwersytetach i szkołach wyższych.
Politolog to jeden z tych nielicznych zawodów, w których osoba ambitna dzięki zdobywanym kontaktom ma ogromne możliwości rozwoju i awansu. Z jednej strony może rozwijać się naukowo, zdobywając kolejne stopnie naukowe. Z drugiej instytucje, w których pracuje dają możliwość awansu w hierarchii pracowniczej. Nie można zapominać też o tym, że politolog będąc cały czas blisko wydarzeń politycznych niejednokrotnie sam bierze w nich udział, gdyż swoją wiedzę może wykorzystać działając w partii politycznej. Może się to wiązać także ze zdobyciem najwyższych stanowisk państwowych.
ZAROBKI
Zarobków politologa nie da się w żaden sposób ujednolicić, ponieważ jest to raczej rodzaj wykształcenia niż zawód. Najmniej zarabiają początkujący dziennikarze i pracownicy administracji - ok. 2000 zł. Stopniowo ich pensje rosną do około 3000 zł. Oczywiście więcej zarabiają politolodzy pracujący w telewizji, którzy są lubianymi przez widzów dziennikarzami. Ich pensje są porównywalne do tych, jakie dostają doradcy polityków i wynoszą ponad dziesięć tysięcy złotych.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?