Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Lista stanowisk - Historyk
Historyk
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Historyk zajmuje się dochodzeniem do wiedzy o zdarzeniach, które już zaistniały. Robi to na podstawie świadectw bezpośrednich, źródeł pisanych lub wyników badań nauk pomocniczych historii. Bada zjawiska i procesy zachodzące w dawnych czasach, analizuje je i stara się ułożyć w ciąg przyczynowo-skutkowy.
Podstawowym materiałem źródłowym w pracy historyka są zachowane dawne druki, dokumenty, gazety, listy, pamiętniki itp. Jego praca opiera się na analizie tych materiałów, z których ogromna część zgromadzona jest w bibliotekach, czytelniach i udostępniana jest tylko naukowcom. Historycy korzystają także z dorobku uczonych, którzy badali te same procesy przed nimi. Efekty prac stanowią publikacje, artykuły, książki.
Historyk może być także nauczycielem. Pracując w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole średniej lub wykładając na wyższej uczelni historyk dzieli się posiadaną wiedzą wyjaśniając zachodzące w przeszłości procesy uczniom i studentom.
Podstawową różnicą pomiędzy nauczycielem szkolnym, a akademickim są proporcje czasu poświęconego nauce i czasu spędzonego na badaniach. Praca w szkole podstawowej, gimnazjum i w szkole średniej pochłania większość czasu historyka, który rzadko prowadzi swą własną działalność badawczą ograniczając się do przygotowania do zajęć. Inaczej jest w przypadku pracownika naukowego uczelni wyższej, dla którego praca badawcza jest obowiązkiem i zajmuje większość czasu spędzonego na uczelni.
WARUNKI PRACY
Historyk pracuje w pomieszczeniach zamkniętych. Praca dydaktyczna odbywa się w klasach i salach wykładowych, natomiast praca badawcza w biurach, bibliotekach, instytutach i muzeach.
Jego praca ma charakter indywidualny, gdyż zarówno dydaktyka, jak i prace badawcze prowadzone są jednoosobowo, bez udziału innych naukowców. Zespoły historyków do zbadania konkretnego zjawiska powołuje się w sytuacjach szczególnych.
Pracę dydaktyczną charakteryzuje kontakt z dziećmi, młodzieżą i studentami. Regulowana jest ona przez plany lekcji i rozkłady zajęć. Nauczyciele akademiccy mają mniej zajęć dydaktycznych, gdyż sami zobowiązani są do pogłębiania swojej wiedzy i prowadzenia pracy badawczej. Zdarza się, że w przypadku szkół wieczorowych czy zaocznych historyk pracuje także popołudniami i w weekendy.
Zazwyczaj praca historyka ma charakter stacjonarny i nie wiąże się z wyjazdami. Wyjątkiem są wyjazdy badawcze w celu poznania konkretnego źródła historycznego czy sympozja i konferencje naukowe.
WYMAGANIA
Osobę, która chce pracować jako historyk powinna cechować ciekawość wydarzeń z życia społecznego. Chodzi zarówno o wydarzenia z przeszłości jak i te mające miejsce obecnie, gdyż niejednokrotnie mają one swe korzenie właśnie w uwarunkowaniach historycznych. Historyk w swej pracy badawczej musi wykazać się zdolnością do odnajdywania najważniejszych faktów oraz wytrwałością w poszukiwaniu interesujących go informacji. Na podstawie odnalezionych faktów historyk musi potrafić wyciągać wnioski, formułować opinie i tezy.
Prezentacja wyników badań ma formę wykładów, odczytów lub publikacji naukowych, zatem historyka musi potrafić w jasny i czytelny sposób przekazać swe myśli i opinie odbiorcom.
Historyk pracujący dydaktycznie musi być przygotowany pod kątem nauczania. Ważne jest, by potrafił nawiązywać kontakt z ludźmi, a poprzez odpowiednie postępowanie był w stanie zainteresować odbiorcę nauczanym przedmiotem.
Za wyjątkiem najpoważniejszych wad wzroku w zasadzie nie ma przeciwwskazań, by zawód ten wykonywały osoby niepełnosprawne.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Aby zostać historykiem trzeba ukończyć studia wyższe w tym kierunku. Osoby pracujące w szkole podstawowej, gimnazjum lub w szkole średniej muszą dodatkowo posiadać przygotowanie pedagogiczne do pracy dydaktycznej z dziećmi i młodzieżą. Najłatwiej uprawnienia do nauczania zdobyć w trakcie trwania studiów historycznych włączając do programu odpowiednie przedmioty i odbywając praktykę.
Nie ma formalnych ograniczeń wieku dla osób chcących podjąć pracę w zawodzie historyka. Jedynym wyznacznikiem jest posiadana wiedza. Jeśli pozwala ona podjąć i ukończyć studia historyczne to inne kwalifikacje nie są potrzebne.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Każdego roku mury uczelni opuszcza wielu historyków, którzy znajdują zatrudnienie w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich na terenie całego kraju. Ze względu na niskie pensje nauczycieli pracy w tym zawodzie nie trzeba długo szukać. W tym środowisku nie przykłada się też dużej wagi do rozwoju naukowego, gdyż nie znajduje to przełożenia na zajmowaną pozycję zawodową.
Osoby myślące o pracy badawczej połączonej z nauczaniem studentów muszą szukać swego miejsca w miastach będących ośrodkami akademickimi. Jednakże, stypendia doktoranckie i etaty dla asystentów są przeznaczone tylko dla osób z najlepszymi wynikami w nauce. Tu awans zawodowy łączy się ze zdobywaniem kolejnych stopni naukowych.
Historycy znajdują także zatrudnienie w różnego rodzaju instytutach historycznych, placówkach badawczych, muzeach.
ZAROBKI
Jako początkujący nauczyciel historii miesięczny zarobek to nieco ponad 2 tys. zł. W przypadku nauczyciela dyplomowanego to już niemal 4000 zł.
Najnowsze artykuły
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Jak napisać CV? Rodzaje CV
– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?