Lista stanowisk - Historyk sztuki

Historyk sztuki

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Obszarem zainteresowań historyka sztuki, jako osoby wykonującej pracę naukową, jest ogrom zabytków i dzieł sztuki stworzonych na przestrzeni dziejów. Niezwykle szeroki zakres tejże materii wymusza konieczność specjalizacji historyków sztuki w danym okresie dziejów – średniowieczu, czasach nowożytnych, lub współczesności. Oczywiście trójpodział ten wciąż pozostawia obszar niezwykle obszerny, dlatego też dalsza specjalizacja obejmuje konkretną działalność artystyczną człowieka, węższy okres czasowy, czy miejsce powstania lub występowania danych zasobów. Posiadaną wiedzę i doświadczenie osoba wykształcona w tym charakterze wykorzystuje do dokumentowania i opisywania dzieł sztuki należących do wybranej przez nią kategorii, czasu i miejsca. Historycy sztuki, ze względu na uniwersalny charakter posiadanego przez nich wykształcenia, mogą poszukiwać zatrudnienia w wielu organizacjach i instytucjach a także poświęcać się pracy naukowej w murach uczelni.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do wykonywania zawodu historyka sztuki jest konieczność ukończenia wyższych studiów uniwersyteckich na kierunku historia sztuki, wraz z dalszą specjalizacją i ewentualnymi studiami podyplomowymi. Realizowanie zawodowych obowiązków nie jest możliwe bez pewnego rodzaju powołania – dogłębnego zainteresowania tą materią i traktowania jej jako największą życiową pasję. Charakter zawodu wymusza ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i doświadczenia. Praca naukowa wymaga zaś od osoby nią zainteresowanej konieczność posiadania cech personalnych, pozwalających na efektywne prowadzenie zajęć dydaktycznych.


WARUNKI PRACY

Praca historyka sztuki jest pracą naukową, źródłami wiedzy osoby zatrudnionej w tym charakterze są źródła pisane, lecz przede wszystkim oryginalne przedmioty, zabytki i dzieła sztuki, pochodzące z danej epoki.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób wykształconych w tym charakterze oferują uczelnie, muzea, galerie sztuki, domy aukcyjne i prywatni kolekcjonerzy (w charakterze eksperta), wydawnictwa naukowe i redakcje czasopism branżowych, oraz wiele innych organizacji i instytucji, oraz firm komercyjnych.


ZAROBKI

Zarobki historyka sztuki są niemal niemożliwe do uśrednienia ze względu na spory zakres dostępnych zastosowań posiadanej przez osobę wykształconą w tym charakterze wiedzy i doświadczenia. Przykładowe zarobki pracownika uczelni mogą rozpoczynać się od 2500 złotych brutto miesięcznie i rosnąć wraz ze zdobywaniem kolejnych stopni naukowych.

Praca Historyk sztuki
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?