Lista stanowisk - Historyk sztuki

Historyk sztuki

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Obszarem zainteresowań historyka sztuki, jako osoby wykonującej pracę naukową, jest ogrom zabytków i dzieł sztuki stworzonych na przestrzeni dziejów. Niezwykle szeroki zakres tejże materii wymusza konieczność specjalizacji historyków sztuki w danym okresie dziejów – średniowieczu, czasach nowożytnych, lub współczesności. Oczywiście trójpodział ten wciąż pozostawia obszar niezwykle obszerny, dlatego też dalsza specjalizacja obejmuje konkretną działalność artystyczną człowieka, węższy okres czasowy, czy miejsce powstania lub występowania danych zasobów. Posiadaną wiedzę i doświadczenie osoba wykształcona w tym charakterze wykorzystuje do dokumentowania i opisywania dzieł sztuki należących do wybranej przez nią kategorii, czasu i miejsca. Historycy sztuki, ze względu na uniwersalny charakter posiadanego przez nich wykształcenia, mogą poszukiwać zatrudnienia w wielu organizacjach i instytucjach a także poświęcać się pracy naukowej w murach uczelni.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do wykonywania zawodu historyka sztuki jest konieczność ukończenia wyższych studiów uniwersyteckich na kierunku historia sztuki, wraz z dalszą specjalizacją i ewentualnymi studiami podyplomowymi. Realizowanie zawodowych obowiązków nie jest możliwe bez pewnego rodzaju powołania – dogłębnego zainteresowania tą materią i traktowania jej jako największą życiową pasję. Charakter zawodu wymusza ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i doświadczenia. Praca naukowa wymaga zaś od osoby nią zainteresowanej konieczność posiadania cech personalnych, pozwalających na efektywne prowadzenie zajęć dydaktycznych.


WARUNKI PRACY

Praca historyka sztuki jest pracą naukową, źródłami wiedzy osoby zatrudnionej w tym charakterze są źródła pisane, lecz przede wszystkim oryginalne przedmioty, zabytki i dzieła sztuki, pochodzące z danej epoki.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób wykształconych w tym charakterze oferują uczelnie, muzea, galerie sztuki, domy aukcyjne i prywatni kolekcjonerzy (w charakterze eksperta), wydawnictwa naukowe i redakcje czasopism branżowych, oraz wiele innych organizacji i instytucji, oraz firm komercyjnych.


ZAROBKI

Zarobki historyka sztuki są niemal niemożliwe do uśrednienia ze względu na spory zakres dostępnych zastosowań posiadanej przez osobę wykształconą w tym charakterze wiedzy i doświadczenia. Przykładowe zarobki pracownika uczelni mogą rozpoczynać się od 2500 złotych brutto miesięcznie i rosnąć wraz ze zdobywaniem kolejnych stopni naukowych.

Praca Historyk sztuki
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?