– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Fizyk
Fizyk
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Fizyka to jedna z najstarszych nauk przyrodniczych. Jej celem jest poszukiwanie, badanie i wyjaśnianie praw przyrody. Fizyk prowadzi badania, które wyjaśniają podstawowe prawa fizyczne, a następnie stara się znaleźć dla nich zastosowanie, konstruując nowatorskie urządzenia. Często robi to z myślą o konkretnym zastosowaniu i rozwiązaniu konkretnego problemu. Związki i zależności między badanymi zależnościami fizyk stara się ująć we wzory.
Wśród fizyków istnieje podział na tych, którzy zajmują się fizyką doświadczalną i teoretyczną. Sama fizyka może być dzielona dalej ze względu na przedmiot badań, na rodzaj zjawisk czy na podstawie teorii fizyki. Tym samym fizyk ma szerokie pole do wyboru swojej specjalizacji.
Zadania i czynności, którymi zajmuje się fizyk zależą od wyboru jego specjalizacji.
Fizyk teoretyk stara się w sposób modelowy opisać i wyjaśnić zaobserwowane zjawiska. Efektem jego pracy są modele matematyczno-fizyczne obrazujące badane zjawisko. Tym samym stara się on rozwijać teorię fizyki.
W zależności od wybranej specjalności badane przez niego problemy mogą dotyczyć fizyki statystycznej, teorii względności, teorii grawitacji, teorii nieliniowej, teorii reakcji jądrowych, teorii grup, teorii materii nieskondensowanej itd.
Fizyk zajmujący się doświadczeniami więcej czasu spędza w laboratoriach, gdzie przygotowuje i przeprowadza doświadczenia, bada zachodzące procesy fizyczne, a następnie opisuje ich wyniki. Na tej podstawie stara się wyciągnąć wnioski i zestawić je z teorią. Ponadto stara się on wprowadzić zastosowanie osiągnięć fizyki do różnych dziedzin nauki.
W swej pracy fizyk wiele czyta, gdyż w ten sposób wzbogaca swoją wiedzę o najnowszych osiągnięciach fizyki.
Fizyk może zostać wykładowcą na uczelni lub nauczycielem w szkole. W obu przypadkach jego praca polega na przekazaniu w prosty i interesujący sposób wiedzy młodym ludziom.
WARUNKI PRACY
Fizyk teoretyk większość czasu będzie spędzał w budynku swej placówki naukowej lub w czytelniach i bibliotekach. Naukowiec zajmujący się badaniami pracować będzie w placówkach naukowo-badawczych, laboratoriach, uczelniach wyższych, często otoczony skomplikowaną aparaturą badawczą. W obu przypadkach w zakresie zadań jego praca ma charakter indywidualny i samodzielny. Mimo to fizyk ma kontakt z ludźmi, gdyż zazwyczaj pracuje w zespole naukowym. Często doświadczenia przeprowadza się w towarzystwie innych naukowców, z którymi omawia się wyniki.
Fizyk wykładowca lub nauczyciel spędza czas w klasach i w salach wykładowych, gdzie ma nieustanny kontakt z uczniami i studentami.
Praca fizyka wiąże się z udziałem w konferencjach i seminariach, na których prezentowane są wyniki badań. Spotkania takie często oznaczają konieczność wyjazdu. Podobnie jak badania w zagranicznych placówkach.
Fizyk pracuje w różnych godzinach. Wszystko zależy od charakteru jego pracy. Najczęściej fizyk teoretyk i fizyk zajmujący się doświadczeniami maja nienormowany czas pracy. Inaczej jest w przypadku nauczycieli i wykładowców, którzy ograniczeni są planem lekcji i rozkładem zajęć.
WYMAGANIA
Fizykiem może zostać osoba, która przejawia uzdolnienia do nauk ścisłych, w szczególności do matematyki i fizyki. Fizyk bada wszystko od mikroświata po makrokosmos. Poza tym kandydat na fizyka musi lubić pracę w laboratorium naukowym czy przemysłowym. Wymagana jest zdolność koncentracji, logicznego rozumowania, dobra pamięć i spostrzegawczość. Nie bez znaczenia jest też dobra wyobraźnia. Ponadto fizyk powinien cechować się samodyscypliną i dokładnością oraz gotowością do ciągłego poszerzania swojej wiedzy.
W pracy dydaktycznej niezbędne są umiejętności pedagogiczne.
Praca fizyka zaliczana jest do prac lekkich, stąd mogą ja podjąć osoby niepełnosprawne.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Aby zostać fizykiem trzeba ukończyć wyższe studia w tym kierunku. W zależności od specjalności studia z tej dziedziny prowadzą zarówno uniwersytety jak i politechniki. Kierunek ten mimo braku w wielu przypadkach egzaminów zazwyczaj nie jest oblegany. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze są to studia trudne. Po drugie nawet ich ukończenie nie daje gwarancji dobrze płatnej pracy.
Praca na stanowisku fizyka wiąże się z dużym wysiłkiem intelektualnym i ciągłym pogłębianiem wiedzy. Jeśli osoba starsza wiekiem zdoła podołać stawianym wymaganiom, nie ma przeszkód, by podjęła pracę.
W przypadku nauczycieli i wykładowców wiek gra jeszcze mniejsza rolę.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Fizyków zatrudniają zazwyczaj placówki naukowo-badawcze o różnym profilu. Jest też dla nich miejsce w różnych gałęziach przemysłu w dużych firmach, których produkcja wykorzystuje osiągnięcia fizyki. Ich praca może tam polegać albo na prowadzeniu badań, albo na wdrażaniu w życie osiągnięć fizyki. Wielu fizyków znajduje zatrudnienie w firmach związanych z przemysłem komputerowym. Możliwe jest również podjęcie pracy w szkolnictwie, jednak wiąże się to z dużo niższymi zarobkami.
Największe szanse na interesującą pracę mają absolwenci specjalności praktycznych, z zakresu fizyki stosowanej. Bardzo poszukiwani są absolwenci fizyki technicznej, a także medycznej, którzy mogą pracować nie tylko w szpitalach, ale i firmach produkujących sprzęt medyczny.
W zależności od charakteru pracy przed fizykiem stoją różne możliwości awansu. Wszyscy, niezależnie od miejsca zatrudnienia, mogą rozwijać swój dorobek naukowy i zdobywać kolejne stopnie naukowe, co wiąże się zazwyczaj z budowaniem autorytetu i lepszymi zarobkami.
ZAROBKI
Jako początkujący nauczyciel fizyki miesięczny zarobek to około 2000 zł. W przypadku nauczyciela dyplomowanego to już niemal 4000 zł.
Wyższe pensje można osiągnąć w firmach prywatnych. Fizyk najwięcej może zarobić jako właściciel firmy, proponującej sprzedaż jakichś praktycznych rozwiązań dla przemysłu, usług czy medycyny.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?