Lista stanowisk - Filozof

Filozof

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Status społeczny filozofa w starożytności stawiał osoby trudniące się tą nauką na piedestale, ze względu na zakres posiadanej przez nich wiedzy. Obecnie filozofem jest pracownik naukowy, zajmujący się zgłębianiem wiedzy o funkcjonowaniu świata w jednej z obranych specjalizacji, których mnogość pozwala na wybór dziedziny szczególnie interesującej danego kandydata. Ukończenie studiów filozoficznych nie gwarantuje zbyt wielu alternatywnych dróg rozwoju zawodowego – absolwenci filozofii przeważnie pozostają w murach uczelni, zdobywając kolejne stopnie naukowe i prowadząc zajęcia dydaktyczne dla kolejnych pokoleń adeptów filozofii. Częstym procederem jest wybieranie drugiego fakultetu studiów, który umożliwia pozyskanie dodatkowych wariantów zawodowych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym spośród wymogów, stojących na drodze do wykonywania profesji filozofa jest konieczność ukończenia wyższych studiów humanistycznych na kierunku filozofia, wraz z jedną ze specjalności i ewentualnymi studiami podyplomowymi. Studenci poszczególnych kierunków zgłębiają początkowo ten sam zakres materiału, obejmujący historię filozofii, logikę, etykę, i inne przedmioty ogólne, wprowadzające do późniejszej specjalizacji. Przedmiot filozofia jest obecny na niemal każdym kierunku studiów humanistycznych. Praca naukowa wymusza konieczność posiadania zdolności pracy ze studentami, prowadzenia zajęć dydaktycznych, seminariów i egzaminów zaliczeniowych.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy osoby wykształconej w tym charakterze jest więc przeważnie przestrzeń uniwersytetu, na którym opracowuje publikacje i wystąpienia, mające zbliżyć ją do osiągnięcia kolejnego stopnia w hierarchii naukowej, oraz przygotowuje materiały do prowadzonych zajęć.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób, wykształconych na kierunkach filozoficznych stwarzają uniwersytety humanistyczne.


ZAROBKI

Zarobki, podobnie jak w przypadku innych profesji naukowych rozpoczynają się od kwoty 2500 złotych brutto miesięcznie i rosną, wraz z uzyskiwaniem kolejnych stopni naukowych.

Praca Filozof
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?