Lista stanowisk - Archeolog

Archeolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Archeolog jest osobą zajmującą się rekonstrukcją zdarzeń z dalekiej przeszłości na potrzeby naukowe. Zajmuje się odkrywaniem i analizowaniem pradawnych kultur, wynalazków, osiągnięć cywilizacyjnych i temu podobnych, celem upublicznienia ich dla dobra ogółu. Archeolog prowadzi badania różnego rodzaju, w tym wykopaliska badawcze i ratownicze, nadzoruje prace budowlane na terenach obfitujących w potencjalne wykopaliska, które następnie zabezpiecza, analizuje i dokumentuje. Archeolog bada także odnalezione już wykopaliska lub zabytki, należące do własności publicznej, lub prywatnych kolekcjonerów, w celu poszerzenia wiedzy o ich powstaniu, etc. Korzystając z dostępnych źródeł nie tylko archeologicznych, lecz także między innymi historycznych, archeolog interpretuje nowe odkrycia pod kątem ich powiązań z dotychczas poznanym dorobkiem kulturowym danej cywilizacji. Archeolog wielokrotnie uczestniczy, poprzez swoje działania, w mechanizmach ustawodawstwa dotyczących ochrony dóbr kultury na ternie swojego kraju.


WYMAGANIA

Drogę do zawodu otwierają humanistyczne studia na kierunku archeologia, historia i pochodne. O umiejętnościach i zaangażowaniu archeologa świadczy jego dorobek naukowy, zbiór dotychczas odnalezionych lub zinterpretowanych dóbr kultury, oraz wiedza historyczna.


WARUNKI PRACY

Warunki pracy archeologów mogą różnić się w zależności od ich specjalizacji i miejsca zatrudnienia. Mogą być oni zaangażowani w koordynowanie wykopalisk w różnych lokalizacjach, zabezpieczać odkryte znaleziska i dokumentować przebieg prac wykopaliskowych. Praca naukowa na uczelni zapewnia zaś typowo dydaktyczny charakter powierzonych obowiązków.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Wykształcony archeolog może znaleźć zatrudnienie w charakterze wykładowcy na uczelni wyższej, w muzeach i instytucjach związanych z ochroną zabytków.


ZAROBKI

Ocena zarobków archeologa jest trudna, gdyż są one ściśle uzależnione od miejsca, w którym zostanie on zatrudniony i charakteru wykonywanej pracy. Praca na uczelni wiąże się ze zdobywaniem kolejnych stopni naukowych - asystent może liczyć na pensję 1200 złotych miesięcznie, jednak profesor otrzyma już 4000 złotych miesięcznie. Zarobki w państwowych instytucjach ochrony dóbr kultury zaczynają się od kwoty 1200 złotych miesięcznie, w zależności od konkretnego stanowiska.

Praca Archeolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!