Lista stanowisk - Strażnik Miejski

Polecane oferty - Administracja publiczna / Służba cywilna

  • Aplikant (w charakterze Strażnika Miejskiego)

    Straż Miejska m.st. Warszawy   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zadania: Ochrona porządku publicznego zgodnie z ustawą o strażach gminnych (miejskich), w tym m.in.: podejmowanie interwencji związanych z nieprzestrzeganiem przepisów prawa; działania w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli; ochrona zgromadzeń i imprez publicznych oraz obiektów...

Strażnik Miejski

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Strażnik miejski jest osobą powołaną przez Radę Miasta do zabezpieczania porządku publicznego w szerokim tego słowa znaczeniu. Osoba zatrudniona w tym charakterze jest upoważniona do interweniowania w sytuacjach stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla dóbr osobistych obywateli, ich zdrowia lub życia, a także mienia prywatnego i publicznego. Do przykładowych, codziennych obowiązków strażników miejskich należy przeciwdziałanie niszczeniu mienia publicznego, weryfikowanie pozwoleń na uprawianie handlu ulicznego lub obnośnego, zapobieganie zaśmiecaniu miejsc publicznych, transportowanie lub odprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień, i wiele innych czynności. Szczegółowy zakres obowiązków osób zatrudnionych w tym charakterze określa stosowna ustawa.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi sprawowaniem funkcji strażnika miejskiego stawia się szereg wymogów formalnych, których spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu. Należą do nich konieczność posiadania polskiego obywatelstwa, pełni praw publicznych, zaświadczenia o niekaralności oraz dokumentu potwierdzającego uregulowanie stosunku do służby wojskowej. Strażnik miejski musi także legitymować się co najmniej średnim wykształceniem, a także dobrymi warunkami fizycznymi i zdrowotnymi, umożliwiającymi wykonywanie codziennych obowiązków. Stanowisko obejmują przeważnie mężczyźni (choć nie jest to regułą), którzy ukończyli 21. rok życia. Konieczne do objęcia stanowiska jest także ukończenie specjalistycznego kursu, organizowanego przez Wojewódzką Komendę Policji. W straży miejskiej funkcjonuje podobna hierarchia jak w Policji, pozyskiwanie kolejnych stopni nawiązuje do odbytego stażu pracy i zawodowych osiągnięć.


WARUNKI PRACY

Praca strażnika miejskiego, podobnie jak w przypadku funkcjonariuszy Policji w dziale prewencji może wiązać się z ponoszeniem ryzyka w wykonywaniu codziennych obowiązków. Osoba zatrudniona w tym charakterze działa w najwyższym interesie osób i mienia w przestrzeni publicznej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Strażnik miejski należy do umundurowanej formacji porządkowej, koordynowanej i powoływanej przez Radę Miasta.


ZAROBKI

Zarobki w straży miejskiej rozpoczynają się od około 2 900 złotych brutto miesięcznie i rosną wraz ze stażem pracy i obejmowaniem kolejnych stopni i stanowisk.

Praca Strażnik Miejski
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?