Lista stanowisk - Strażnik Miejski

Polecane oferty - Administracja publiczna / Służba cywilna

  • Aplikant (w charakterze Strażnika Miejskiego)

    Straż Miejska m.st. Warszawy   Warszawa    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Ochrona porządku publicznego zgodnie z ustawą o strażach gminnych (miejskich), w tym m.in.: podejmowanie interwencji związanych z nieprzestrzeganiem przepisów prawa; działania w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli; ochrona zgromadzeń i imprez publicznych oraz obiektów...
  • Młodszy Inspektor ds. Skarg i Wniosków w Wydziale Kontroli Wewnętrznej i Bezpieczeństwa Informacji w Referacie Skarg

    Straż Miejska m.st. Warszawy   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zadania: Badanie prawidłowości wykonywania czynności służbowych przez pracowników Straży Miejskiej m.st. Warszawy w toku prowadzonych postępowań wyjaśniających w sprawach skarg i wniosków, w tym m.in.: badanie zasadności skarg i rozpatrywanie wniosków (lub proponowanie skierowania do...

Strażnik Miejski

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Strażnik miejski jest osobą powołaną przez Radę Miasta do zabezpieczania porządku publicznego w szerokim tego słowa znaczeniu. Osoba zatrudniona w tym charakterze jest upoważniona do interweniowania w sytuacjach stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla dóbr osobistych obywateli, ich zdrowia lub życia, a także mienia prywatnego i publicznego. Do przykładowych, codziennych obowiązków strażników miejskich należy przeciwdziałanie niszczeniu mienia publicznego, weryfikowanie pozwoleń na uprawianie handlu ulicznego lub obnośnego, zapobieganie zaśmiecaniu miejsc publicznych, transportowanie lub odprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień, i wiele innych czynności. Szczegółowy zakres obowiązków osób zatrudnionych w tym charakterze określa stosowna ustawa.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi sprawowaniem funkcji strażnika miejskiego stawia się szereg wymogów formalnych, których spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu. Należą do nich konieczność posiadania polskiego obywatelstwa, pełni praw publicznych, zaświadczenia o niekaralności oraz dokumentu potwierdzającego uregulowanie stosunku do służby wojskowej. Strażnik miejski musi także legitymować się co najmniej średnim wykształceniem, a także dobrymi warunkami fizycznymi i zdrowotnymi, umożliwiającymi wykonywanie codziennych obowiązków. Stanowisko obejmują przeważnie mężczyźni (choć nie jest to regułą), którzy ukończyli 21. rok życia. Konieczne do objęcia stanowiska jest także ukończenie specjalistycznego kursu, organizowanego przez Wojewódzką Komendę Policji. W straży miejskiej funkcjonuje podobna hierarchia jak w Policji, pozyskiwanie kolejnych stopni nawiązuje do odbytego stażu pracy i zawodowych osiągnięć.


WARUNKI PRACY

Praca strażnika miejskiego, podobnie jak w przypadku funkcjonariuszy Policji w dziale prewencji może wiązać się z ponoszeniem ryzyka w wykonywaniu codziennych obowiązków. Osoba zatrudniona w tym charakterze działa w najwyższym interesie osób i mienia w przestrzeni publicznej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Strażnik miejski należy do umundurowanej formacji porządkowej, koordynowanej i powoływanej przez Radę Miasta.


ZAROBKI

Zarobki w straży miejskiej rozpoczynają się od około 2 900 złotych brutto miesięcznie i rosną wraz ze stażem pracy i obejmowaniem kolejnych stopni i stanowisk.

Praca Strażnik Miejski
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?