Lista stanowisk - Strażak

Strażak

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zawód strażaka wiąże się z ogromnym ryzykiem, jakie ponosi on każdego dnia. Do głównych obowiązków strażaków należy lokalizowanie i eliminowanie pożarów oraz sytuacji stwarzających potencjalne zagrożenie pożarowe. W przypadkach wiążących się z zagrożeniem życia lub zdrowia cywili, strażacy mają zapewniać maksimum bezpieczeństwa przeprowadzając ewakuacje z terenów objętych żywiołem, a także minimalizować uszkodzenie lub zniszczenie mienia tych osób. Oczywiście praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów; na co dzień strażacy konserwują sprzęt wykorzystywany w interwencjach oraz odbierają zgłoszenia kierowane na podporządkowany sobie numer alarmowy, analizują je i badają wskazane miejsca pod kątem potencjalnego niebezpieczeństwa. Służby pożarnicze uczestniczą także w akcjach ratunkowych różnego rodzaju; pomagają w zabezpieczaniu miejsc wypadków drogowych, i wszystkich innych, w których niezbędne jest użycie specjalistycznego sprzętu.


WYMAGANIA

Zawód strażaka to profesja, do której dostęp jest ograniczony. Aby uzyskać uprawnienia wybrać można jedną spośród trzech dróg - udać się do jednostki straży pożarnej na okres próbny, w trakcie którego ocenione zostaną nasze predyspozycje do wykonywania zawodu, a następnie, jeśli zostaną one ocenione pozytywnie, przejść szkolenie pożarnicze. Alternatywą jest aplikowanie do szkoły aspiranckiej, a w efekcie pozyskanie tytułu technika pożarnictwa i stopień młodszego aspiranta Państwowej Straży Pożarnej. Trzecią opcją są studia wyższe w Warszawie, kształcące kadrę oficerską. Tytuł, jaki uzyskuje się po ukończeniu tej uczelni to inżynier pożarnictwa i stopień młodszego kapitana Państwowej Straży Pożarnej. Kandydat na strażaka przechodzi bardzo wymagające testy sprawnościowe i psychologiczne, mające orzec, czy dana osoba jest zdolna do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach.


WARUNKI PRACY

Jak wspomniano wcześniej zawód strażaka to zawód wzmożonego ryzyka. Każdego dnia strażacy narażeni są na utratę zdrowia lub życia. W zależności od jednostki i stopnia rodzaje wykonywanej pracy różnią się pomiędzy sobą - od pracy biurowej, poprzez kierowcę wozu strażackiego, specjalistów, do komendantów.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Miejsce zatrudnienia strażaków to jednostki Państwowej Straży Pożarnej.


ZAROBKI

Minimalny zarobek miesięczny strażaka to 1800 złotych netto, komendant komendy w dużym mieście zarabia miesięcznie około 7500 złotych netto.

Praca Strażak
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?