Lista stanowisk - Strażak

Strażak

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zawód strażaka wiąże się z ogromnym ryzykiem, jakie ponosi on każdego dnia. Do głównych obowiązków strażaków należy lokalizowanie i eliminowanie pożarów oraz sytuacji stwarzających potencjalne zagrożenie pożarowe. W przypadkach wiążących się z zagrożeniem życia lub zdrowia cywili, strażacy mają zapewniać maksimum bezpieczeństwa przeprowadzając ewakuacje z terenów objętych żywiołem, a także minimalizować uszkodzenie lub zniszczenie mienia tych osób. Oczywiście praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów; na co dzień strażacy konserwują sprzęt wykorzystywany w interwencjach oraz odbierają zgłoszenia kierowane na podporządkowany sobie numer alarmowy, analizują je i badają wskazane miejsca pod kątem potencjalnego niebezpieczeństwa. Służby pożarnicze uczestniczą także w akcjach ratunkowych różnego rodzaju; pomagają w zabezpieczaniu miejsc wypadków drogowych, i wszystkich innych, w których niezbędne jest użycie specjalistycznego sprzętu.


WYMAGANIA

Zawód strażaka to profesja, do której dostęp jest ograniczony. Aby uzyskać uprawnienia wybrać można jedną spośród trzech dróg - udać się do jednostki straży pożarnej na okres próbny, w trakcie którego ocenione zostaną nasze predyspozycje do wykonywania zawodu, a następnie, jeśli zostaną one ocenione pozytywnie, przejść szkolenie pożarnicze. Alternatywą jest aplikowanie do szkoły aspiranckiej, a w efekcie pozyskanie tytułu technika pożarnictwa i stopień młodszego aspiranta Państwowej Straży Pożarnej. Trzecią opcją są studia wyższe w Warszawie, kształcące kadrę oficerską. Tytuł, jaki uzyskuje się po ukończeniu tej uczelni to inżynier pożarnictwa i stopień młodszego kapitana Państwowej Straży Pożarnej. Kandydat na strażaka przechodzi bardzo wymagające testy sprawnościowe i psychologiczne, mające orzec, czy dana osoba jest zdolna do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach.


WARUNKI PRACY

Jak wspomniano wcześniej zawód strażaka to zawód wzmożonego ryzyka. Każdego dnia strażacy narażeni są na utratę zdrowia lub życia. W zależności od jednostki i stopnia rodzaje wykonywanej pracy różnią się pomiędzy sobą - od pracy biurowej, poprzez kierowcę wozu strażackiego, specjalistów, do komendantów.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Miejsce zatrudnienia strażaków to jednostki Państwowej Straży Pożarnej.


ZAROBKI

Minimalny zarobek miesięczny strażaka to 1800 złotych netto, komendant komendy w dużym mieście zarabia miesięcznie około 7500 złotych netto.

Praca Strażak
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?