Lista stanowisk - Specjalista ds. Homologacji

Specjalista ds. Homologacji

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Głównym zadanie specjalisty do spraw homologacji jest nadzorowanie i koordynowanie procesów homologacyjnych i związanych z nimi formalności w powierzonych mu jednostkach. Jako że stanowisko to funkcjonuje głównie w branży motoryzacyjnej, specjalista udziela merytorycznego i czynnego wsparcia dealerom i producentom pojazdów na bazie posiadanej wiedzy i doświadczenia. Specjalista przygotowuje potrzebną dokumentację, ówcześnie dokonując niezbędnych obliczeń i analiz mających na celu poprawne przeprowadzenie procesu homologacji pojazdów. Tyczy się to także przypadków zmiany homologacji pomiędzy samochodami ciężarowymi a osobowymi. Stanowisko często jest łączone ze stanowiskiem specjalisty do spraw doradztwa technicznego.


WYMAGANIA

Od kandydata na stanowisko specjalisty ds. homologacji wymaga się wykształcenia średniego lub wyższego technicznego, bezwzględnej znajomości obecnego prawa dotyczącego homologacji pojazdów, znajomości branży motoryzacyjnej i wiedzy technicznej dotyczącej konstrukcji pojazdów osobowych i ciężarowych. Niezwykle istotna jest także umiejętność analitycznego myślenia, sporządzania niezbędnej dokumentacji i samoorganizacji pracy. Specjalista kontaktuje się także z klientami, zwłaszcza strategicznymi, budującymi firmową flotę w oparciu o samochody danej marki, więc umiejętność porozumiewania się z klientami i rozwiązywania problemów będzie nieocenionym atutem. Osoba zainteresowana posadą na stanowisku specjalisty do spraw homologacji musi biegle posługiwać się komputerem wraz z podstawowymi arkuszami kalkulacyjnymi.


WARUNKI PRACY

Jest to praca wykonywana za pośrednictwem komputera, przy sporządzaniu kalkulacji i obliczeń a także przygotowywaniu i weryfikowaniu dokumentów homologacyjnych, a także opierająca się o pośredni i bezpośredni kontakt z klientem. Specjalista musi ciągle rozszerzać posiadaną wiedzę, zwłaszcza zaś monitorować bieżące zmiany w przepisach prawnych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają firmy produkujące i dystrybuujące samochody osobowe, ciężarowe i dostawcze, a także firmy pokrewne, należące do branży motoryzacyjnej.


ZAROBKI

Zarobki specjalisty do spraw homologacji zaczynają się od 2000 netto miesięcznie i rosną w zależności od prestiżu i wielkości firmy, w jakiej jest on zatrudniony.

Praca Specjalista ds. Homologacji
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?