Lista stanowisk - Rzecznik Patentowy

Rzecznik Patentowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Rzecznik patentowy, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest osobą niosącą doraźną pomoc w przygotowywaniu wniosków i zgłoszeń osób występujących o objęcie ochroną prawną stworzonych przez nich wynalazków, wzorów przemysłowych i użytkowych, topografii układów scalonych, znaków towarowych, nazw handlowych i innych tworów wyszczególnionych w ustawie. Rzecznik jest pośrednikiem pomiędzy wynalazcą lub autorem, a Urzędem Patentowym RP, w którym składane są wcześniej wspomniane wnioski. Osoba obsadzona na tym stanowisku posiada zwykle wykształcenie techniczne, pozwalające na zrozumienie zasad funkcjonowania tworów obejmowanych ochroną, jako że są to zazwyczaj skomplikowane wynalazki techniczne i dogłębne, fachowe opisy nowych technologii. Rzecznik udziela twórcom sugestii i wskazówek, dotyczących konstrukcji wniosku, sposobu wykonania szkiców i rysunków technicznych, etc.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze rzecznika patentowego stawia się liczne wymogi formalne, których spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu. Należy do nich konieczność posiadania obywatelstwa polskiego, pełni praw publicznych i zdolności do czynności prawnych. Rzecznikiem patentowym może zostać absolwent prawa i administracji, lub kierunku o podobnym charakterze, który odbył aplikację rzecznikowską i zdał kończący ją egzamin. Spełnienie powyższych warunków skutkuje wpisaniem kandydata na listę rzeczników patentowych, prowadzoną przez Krajową Radę Rzeczników Patentowych. Pełnienie funkcji rzecznika wymaga dużej cierpliwości, skrupulatności i obszernej wiedzy technicznej z pogranicza wielu dziedzin.


WARUNKI PRACY

Praca rzecznika patentowego nosi w praktyce znamiona pracy naukowej, przygotowywanie wniosków patentowych wymaga fachowej wiedzy technicznej, wielogodzinnych konsultacji i czerpania z literatury fachowej.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Rzecznik patentowy może być zatrudniony na stałe w instytucji lub organizacji, zajmującej się opracowywaniem nowych technologii i urządzeń technicznych, lub pracować na zlecenie przedsiębiorstw i osób prywatnych.


ZAROBKI

Średnie zarobki rzecznika patentowego są określane na 4000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Rzecznik Patentowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Shift shock, czyli rozczarowanie nową pracą. Jak mu zapobiegać i jak sobie radzić?

Shift shock, czyli rozczarowanie nową pracą. Jak mu zapobiegać i jak sobie radzić?

Shift shock to zjawisko charakterystyczne przede wszystkim dla pokolenia Z. Młodzi podejmują pracę, po czym szybko porzucają stanowisko. Dlaczego? – Shift shock to nie tylko kwestia przeszacowanych oczekiwań. To też efekt zderzenia wyobrażeń z rzeczywistością, która może okazać się bardziej skomplikowana, niż się spodziewaliśmy – wyjaśnia coach i trener biznesu Wiktor Tokarski.

Zwierzenia w pracy – kogo obdarzyć zaufaniem? Dlaczego warto zachować ostrożność?

Zwierzenia w pracy – kogo obdarzyć zaufaniem? Dlaczego warto zachować ostrożność?

Kolega lub koleżanka zachęca Cię do otwartości i zwierzasz się w pracy ze swoich problemów osobistych. Dopiero po powrocie do domu zaczynasz się zastanawiać – czy nie powiedziałeś zbyt wiele? Czy życie prywatne to właściwy temat do rozmów ze współpracownikami i kiedy stosować zasadę ograniczonego zaufania? Sprawdź, jak zbudować zdrowe relacje w pracy i nie wpaść w oversharing.

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji na temat tego, jak zostać pilotem! Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego mamy dla Was przewodnik po tym, jak zostać pilotem i przypominamy, że Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, w którym najlepsi kandydaci na pilotów mogą zdobyć większość uprawnień za darmo!