Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Lista stanowisk - Pracownik Pomocy Społecznej
Polecane oferty - Administracja publiczna / Służba cywilna
-
Pracownik socjalny
Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie małopolskie praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Pracownik socjalny
Szpital Specjalistyczny w Pile Piła praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B pełny etat / część etatu aplikuj szybko aplikuj bez CV
Pracownik Pomocy Społecznej
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Pracownik pomocy społecznej może pracować w różnych instytucjach. Szczegółowy zakres jego obowiązków będzie uzależniony od miejsca pracy. Najczęściej podejmuje pracę w Ośrodku Pomocy Społecznej lub Domu Pomocy Społecznej.
Pracując w OPS ma za zadanie rozpoznawanie sytuacji osób mieszkających w podległym mu rejonie i zaspakajanie ich ewentualnych potrzeb. Informacje zbiera na podstawie wywiadów środowiskowych i obserwacji. W ten sposób odnajduje rodziny i osoby samotne, które potrzebują pomocy. Pomoc pracownika pomocy społecznej może obejmować wsparcie osób niezaradnych z powodu podeszłego wieku lub choroby, doraźną pomoc finansową dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, pomoc dzieciom z rodzin patologicznych, wsparcie i schronienie dla ofiar przemocy domowej. Jednak nie wszystkie działania pracownik musi podejmować samodzielnie. Często jego zadaniem jest tą pomoc zorganizować, czyli np. poinformować odpowiednie służby o osobie, która wymaga pomocy. Pracownik pomocy społecznej musi dokumentować swoją działalność.
Osoby zatrudnione w DPS zajmują się pomocą i opieką nad osobami zamieszkującymi ośrodek. Najczęściej są to osoby w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne. Aby skutecznie nieść pomoc, niezbędne staje się poznanie pensjonariuszy i ich problemów. W przypadku nowych osób pracownik musi zrobić wszystko, by jak najszybciej zaaklimatyzowały się w ośrodku. Wśród jego zajęć oprócz pomocy przy wykonywaniu zwykłych czynności codziennych jest też organizowanie spotkań z rodziną oraz organizowanie ciekawych zajęć i wydarzeń.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy pracownika pomocy społecznej jest z jednej strony OPS lub DPS, z drugiej mieszkania osób objętych pomocą. Zawód ten ma z jednej strony charakter indywidualny, z drugiej zespołowy. Bo choć większość działań i wyborów dokonuje sam pracownik, to jednak pozostaje on w stałym kontakcie z osobami z innych organizacji społecznych czy charytatywnych. Ponadto utrzymuje kontakt z rodzinami osób objętych pomocą.
Czas pracy jest stały i w przypadku pracy w OPS zazwyczaj zamyka się w godzinach 7.00-15.00. Inaczej jest w przypadku dyżurów w DPS, gdzie pensjonariuszom trzeba zapewnić stałą opiekę. Pracownik pomocy społecznej ma dużą swobodę w podejmowaniu różnych działań. Efekty jego pracy nie są bezpośrednio nadzorowane, a jedynie podlegają okresowej kontroli.
WYMAGANIA
Ze względu na charakter pracy pracownik pomocy społecznej powinien cechować się przede wszystkim wrażliwością ma cudzy los oraz empatią, bo zrozumienie sytuacji drugiej osoby stanowi podstawę do udzielenia pomocy. Z drugiej strony niezbędna jest odporność emocjonalna, gdyż w pracy stykać się będzie z różnymi problemami i nieszczęściami, wobec których musi zachować dystans. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz samodzielność i inicjatywa.
Ponieważ jego praca opiera się na kontaktach z ludźmi i niesieniem im pomocy, to przydatne będą takie cechy jak pogoda ducha, życzliwość i pozytywne nastawienie do życia. To pomaga w przełamywaniu barier i nawiązywaniu kontaktów z ludźmi zarówno wymagającymi pomocy, jak i pracownikami innych instytucji społecznych i charytatywnych.
Osoba wykonująca ten zawód musi być zdrowa i sprawna fizycznie, gdyż wiele swoich obowiązków wykonuje poza miejscem pracy. Niektóre prace biurowe w OPS mogą wykonywać osoby niepełnosprawne.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Osoby chcące podjąć pracę w charakterze pracownika pomocy społecznej muszą legitymować się średnim wykształceniem. Do pełnienia tej funkcji przygotowują policealne szkoły pracowników służb społecznych. Pracodawcy chętnie zatrudniają też absolwentów uczelni wyższych kierunków takich jak pedagogika, psychologia czy socjologia.
Osoby starsze mogą podjąć pracę w tym zawodzie pod warunkiem posiadania odpowiedniego wykształcenia, cech osobowościowych i doświadczenia.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Pracownicy pomocy społecznej zatrudnienie znajdą przede wszystkim w państwowych zakładach pomocy społecznej jak wspomniane wyżej OPS i DPS. Podobnie jak w większości zawodów tak i tu istnieje możliwość pracy w instytucjach prywatnych, jednak jest ich w kraju bardzo mało.
ZAROBKI
Płaca w tym zawodzie nie odbiega od zarobków innych pracowników socjalnych oraz sfery budżetowej i kształtuje się poniżej średniej krajowej.
Najnowsze oferty - Administracja publiczna / Służba cywilna
-
Pracownik Socjalny Szpitalny
Szpital Specjalistyczny w Pile Piła praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B pełny etat / część etatu aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły
Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?