Lista stanowisk - Pracownik Pomocy Społecznej

Polecane oferty - Administracja publiczna / Służba cywilna

  • Młodszy asystent rodziny / Asystent Rodziny w Dziale Wsparcia i Pomocy Rodzinie

    Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola m. st. Warszawy   Warszawa, Wola    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do głównych zadań osoby zatrudnionej na stanowisku asystenta rodziny będzie należało między innymi: motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymaniu pracy zarobkowej; podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w...
  • Kierownik / Kierowniczka Domu Pomocy Społecznej

    Fundacja Wspólnota Nadziei   Więckowice (pow. krakowski, gm. Zabierzów), k/Zabierzowa    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Poszukujemy osoby, która jest pełna szacunku, wrażliwości, empatii i odpowiedzialności za drugiego człowieka, posiada doświadczenie w kierowaniu placówkami w obszarze pomocy społecznej i jest zainteresowana stałą współpracą. Twoje obowiązki będą obejmować: Nadzór nad prawidłowym...

Pracownik Pomocy Społecznej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Pracownik pomocy społecznej może pracować w różnych instytucjach. Szczegółowy zakres jego obowiązków będzie uzależniony od miejsca pracy. Najczęściej podejmuje pracę w Ośrodku Pomocy Społecznej lub Domu Pomocy Społecznej.

Pracując w OPS ma za zadanie rozpoznawanie sytuacji osób mieszkających w podległym mu rejonie i zaspakajanie ich ewentualnych potrzeb. Informacje zbiera na podstawie wywiadów środowiskowych i obserwacji. W ten sposób odnajduje rodziny i osoby samotne, które potrzebują pomocy. Pomoc pracownika pomocy społecznej może obejmować wsparcie osób niezaradnych z powodu podeszłego wieku lub choroby, doraźną pomoc finansową dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, pomoc dzieciom z rodzin patologicznych, wsparcie i schronienie dla ofiar przemocy domowej. Jednak nie wszystkie działania pracownik musi podejmować samodzielnie. Często jego zadaniem jest tą pomoc zorganizować, czyli np. poinformować odpowiednie służby o osobie, która wymaga pomocy. Pracownik pomocy społecznej musi dokumentować swoją działalność.

Osoby zatrudnione w DPS zajmują się pomocą i opieką nad osobami zamieszkującymi ośrodek. Najczęściej są to osoby w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne. Aby skutecznie nieść pomoc, niezbędne staje się poznanie pensjonariuszy i ich problemów. W przypadku nowych osób pracownik musi zrobić wszystko, by jak najszybciej zaaklimatyzowały się w ośrodku. Wśród jego zajęć oprócz pomocy przy wykonywaniu zwykłych czynności codziennych jest też organizowanie spotkań z rodziną oraz organizowanie ciekawych zajęć i wydarzeń.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy pracownika pomocy społecznej jest z jednej strony OPS lub DPS, z drugiej mieszkania osób objętych pomocą. Zawód ten ma z jednej strony charakter indywidualny, z drugiej zespołowy. Bo choć większość działań i wyborów dokonuje sam pracownik, to jednak pozostaje on w stałym kontakcie z osobami z innych organizacji społecznych czy charytatywnych. Ponadto utrzymuje kontakt z rodzinami osób objętych pomocą.

Czas pracy jest stały i w przypadku pracy w OPS zazwyczaj zamyka się w godzinach 7.00-15.00. Inaczej jest w przypadku dyżurów w DPS, gdzie pensjonariuszom trzeba zapewnić stałą opiekę. Pracownik pomocy społecznej ma dużą swobodę w podejmowaniu różnych działań. Efekty jego pracy nie są bezpośrednio nadzorowane, a jedynie podlegają okresowej kontroli.


WYMAGANIA

Ze względu na charakter pracy pracownik pomocy społecznej powinien cechować się przede wszystkim wrażliwością ma cudzy los oraz empatią, bo zrozumienie sytuacji drugiej osoby stanowi podstawę do udzielenia pomocy. Z drugiej strony niezbędna jest odporność emocjonalna, gdyż w pracy stykać się będzie z różnymi problemami i nieszczęściami, wobec których musi zachować dystans. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz samodzielność i inicjatywa.

Ponieważ jego praca opiera się na kontaktach z ludźmi i niesieniem im pomocy, to przydatne będą takie cechy jak pogoda ducha, życzliwość i pozytywne nastawienie do życia. To pomaga w przełamywaniu barier i nawiązywaniu kontaktów z ludźmi zarówno wymagającymi pomocy, jak i pracownikami innych instytucji społecznych i charytatywnych.

Osoba wykonująca ten zawód musi być zdrowa i sprawna fizycznie, gdyż wiele swoich obowiązków wykonuje poza miejscem pracy. Niektóre prace biurowe w OPS mogą wykonywać osoby niepełnosprawne.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Osoby chcące podjąć pracę w charakterze pracownika pomocy społecznej muszą legitymować się średnim wykształceniem. Do pełnienia tej funkcji przygotowują policealne szkoły pracowników służb społecznych. Pracodawcy chętnie zatrudniają też absolwentów uczelni wyższych kierunków takich jak pedagogika, psychologia czy socjologia.

Osoby starsze mogą podjąć pracę w tym zawodzie pod warunkiem posiadania odpowiedniego wykształcenia, cech osobowościowych i doświadczenia.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Pracownicy pomocy społecznej zatrudnienie znajdą przede wszystkim w państwowych zakładach pomocy społecznej jak wspomniane wyżej OPS i DPS. Podobnie jak w większości zawodów tak i tu istnieje możliwość pracy w instytucjach prywatnych, jednak jest ich w kraju bardzo mało.


ZAROBKI

Płaca w tym zawodzie nie odbiega od zarobków innych pracowników socjalnych oraz sfery budżetowej i kształtuje się poniżej średniej krajowej.

Praca Pracownik Pomocy Społecznej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.