Lista stanowisk - Pracownik Agencji Celnej

Pracownik Agencji Celnej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Pracownik agencji celnej wykonuje szereg zadań wynikających z założeń Kodeksu Celnego, a należą do nich; analizowanie towarów, wraz z ewentualnym preparowaniem ich próbek na potrzeby tych badań, zgłaszanie tych towarów oraz przygotowywanie ku temu niezbędnych dokumentów, regulowanie opłat związanych z procesem clenia towarów, oraz odbieranie towarów, kiedy zostaną już zwolnione. Pracownik agencji bierze na siebie także odpowiedzialność za przygotowanie wszelkich pozostałych formalności związanych z obowiązkiem celnym, w swoich działaniach podlega kierownikowi agencji w której pracuje, on też ustala zakres dodatkowych obowiązków pracownika.


WYMAGANIA

W wielu niezależnych podaniach twierdzi się, że przed pracownikiem agencji celnej nie stawia się żadnych konkretnych wymogów, a ich wybór jest jedynie indywidualną decyzją pracodawcy. W rzeczywistości jednak każdy agent celny musi posiadać formalne uprawnienia do wykonywania powierzonych sobie obowiązków - te uprawnienia uzyskuje się poprzez uzyskanie wpisu na liście agentów celnych, prowadzonej przez Prezesa Głównego Urzędu Ceł. Aby znaleźć się na tej liście, należy zdać egzamin państwowy, w komisji którego to egzaminu zasiadają przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Głównego Urzędu Ceł, a także przedstawiciele międzynarodowych organizacji finansowych, jeśli wyrażą taką chęć. Egzamin składa się z testu pisemnego, zawierającego 100 pytań, oraz części praktycznej, w której przed kandydatem na agenta celnego stawia się zadanie sporządzenia standardowego kompletu dokumentów dla fikcyjnego towaru. Na forach internetowych przeczytamy, że nie jest to egzamin łatwy, jednak wiele pochwał zbiera ostatnio odświeżona forma egzaminu - dotąd przeprowadzany egzamin ustny budził wiele wątpliwości.


WARUNKI PRACY

Miejsce pracy agenta celnego to pomieszczenia biurowe agencji celnej, w której jest zatrudniony. Większość zadań dla niego przewidzianych realizuje przed ekranem komputera. Do dyspozycji agenta celnego zazwyczaj dostępny jest także służbowy telefon.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Uprawiony do wykonywania swoich obowiązków agent celny może poszukiwać zatrudnienia w agencjach celnych na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Początkujący agent celny zarabia około 2000 złotych netto miesięcznie, jednak z czasem zarobki rosną proporcjonalnie do doświadczenia - nawet do 5000 złotych netto miesięcznie.

Praca Pracownik Agencji Celnej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?