Lista stanowisk - Polityk

Polityk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Polityka ma wpływ na życie całego społeczeństwa, a współuczestniczenie w jej kreowaniu może być wprawdzie pojmowane jako praca zawodowa, polityk otrzymuje bowiem przeważnie wynagrodzenie za prowadzoną przez siebie działalność, jednak przede wszystkim jest także wypełnianiem pewnej misji, mającej na celu wdrożenie własnych koncepcji i uskutecznianie woli ludu. Polityk występuje w imieniu i na rzecz wyborców, elektoratu, który zdecydował się oddać swój głos w wyborach powszechnych na tę a nie inną osobę. Zobowiązaniem polityka jest wypełnianie założeń programu wyborczego, którym legitymował się w kampanii przedwyborczej. Polityk to pojęcie szerokie, obejmujące swym zakresem parlamentarzystów, działaczy ubiegających się o mandat poselski lub senatorski, i wiele innych osób, uczestniczących w tworzeniu polityki wewnętrznej i zagranicznej państwa na różnych jej płaszczyznach.


WYMAGANIA

Zawód polityka rządzi się własnymi, specyficznymi prawami, podjęcie pracy zawodowej w tym charakterze nie odbywa się bowiem na tradycyjnych zasadach rekrutacji. Polityką zajmują się osoby mające własne zdanie na temat aktualnej sytuacji gospodarczej, socjalnej, etc. państwa i chcące wdrożyć w życie własne poglądy i pomysły na modernizację funkcjonowania systemów zarządzania państwem. Oczywiście politykami zostają zazwyczaj osoby wykształcone na poziomie wyższym, posiadające wiedzę i doświadczenie pozwalające na dogłębną analizę i modyfikację danego obszaru działalności państwa. O powodzeniu zawodowym polityka decyduje ogół uprawnionego do głosowania społeczeństwa – to ono może sprawić, że dana osoba trafi do parlamentu, obejmie funkcję ministra, premiera, czy prezydenta. Przekonać do tejże decyzji ma program wyborczy i ideologia danego polityka, kreowany przez lata światopogląd poddawany pod ocenę obywatelom w powszechnych wyborach.


WARUNKI PRACY

Praca polityka łączy w sobie w praktyce cechy wielu innych zawodów i dziedzin, wiąże się także z ogromną odpowiedzialnością za dobro ogółu obywateli. Prawa i obowiązki, sposób wyboru i oddalenia poszczególnych uczestników aparatu państwowego definiują Konstytucja i poszczególne ustawy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Politycy trafiają do partii politycznych, komisji sejmowych, zasiadają w parlamencie i obejmują najwyższe stanowiska państwowe.


ZAROBKI

Zarobki polityka są ściśle uzależnione od charakteru obejmowanego przez niego stanowiska. Nie są to jednak kwoty małe, prezydent przykładowo zarabia na arenie politycznej najwięcej – około 20 000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Polityk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?