Lista stanowisk - Policjant

Policjant

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

To praca dla osób, które lubią kontakt z ludźmi, są zaangażowane w to, co robią, zdeterminowane, by pomagać innym. Policjantki i policjanci mają różnorodne zadania, do których zalicza się wykrywanie i rozpoznawanie sytuacji łamania prawa i przeciwdziałanie im, ochrona zdrowia i życia obywateli, a także ochrona prywatnego mienia tychże. Każdy policjant posiada szereg uprawnień, takich jak możliwość zatrzymania, legitymowania i aresztowania podejrzanych, w skrajnych przypadkach także z użyciem broni. To zawód wysokiego ryzyka, wiążący się z odpowiedzialnością i wypełnianiem misji społecznej wynikającej z zasad demokracji.

 

JAK ZOSTAĆ POLICJANTEM?


Kandydaci do pracy w Policji, zanim założą mundur i zaczną pełnić służbę, muszą przejść procedurę rekrutacyjną, która sprawdzi, czy mają odpowiednie predyspozycje.

Nabór rozpoczyna się od złożenia wymaganych dokumentów: podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego oraz kserokopii dokumentów potwierdzających wykształcenie i umiejętności (do wglądu należy udostępnić ich oryginały, a także dowód osobisty i ewentualnie książeczkę wojskową).

Kandydaci, którzy spełniają formalne warunki, przystępują do kolejnych testów i badań:

  • test wiedzowy – obejmuje pytania na temat bezpieczeństwa publicznego oraz funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej;
  • testy sprawnościowe – Policja ocenia kobiety i mężczyzn na takich samych zasadach; do pokonania w określonym czasie jest tor przeszkód;
  • badania psychologiczne – psychotesty do Policji i rozmowy z psychologami pozwalają ocenić intelektualne i osobowościowe cechy kandydatów;
  • rozmowa kwalifikacyjna – podczas niej sprawdzana jest m.in. motywacja do podjęcia służby;
  • komisja lekarska –  policjant na służbie musi wykazywać się dobrym zdrowiem, dlatego kandydaci są poddawani kompleksowym badaniom;
  • ankieta bezpieczeństwa osobowego – ten etap ma na celu weryfikację, czy kandydatowi można będzie powierzyć informacje niejawne.

Osoby, które pomyślnie przejdą rekrutację, rozpoczynają prawie 7-miesięczne szkolenie w szkole policyjnej, a po jego ukończeniu – w celu adaptacji zawodowej – są delegowani na 63 dni do służby w prewencji.
 

POLICJANT – WYMAGANIA, PREDYSPOZYCJE ZAWODOWE


Podstawowe wymogi wobec kandydata to:

  • wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe,
  • polskie obywatelstwo,
  • nieposzlakowana opinia,
  • zdolność fizyczna i psychiczna do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której należy się podporządkować,
  • uregulowany stosunek do służby wojskowej,
  • korzystanie z pełni praw publicznych.

Ponadto przyszły policjant nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i powinien dawać rękojmię zachowania tajemnicy służbowej.

AWANSE W POLICJI

Awanse w Policji następują po spełnieniu ściśle określonych warunków, a kolejne stopnie wiążą się z wyższymi zarobkami, szerszym i bardziej odpowiedzialnym zakresem obowiązków. Zgodnie z ustawą o Policji, wyróżnia się korpusy: szeregowych (stopnie: posterunkowy, starszy posterunkowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant, sierżant sztabowy) aspirantów (młodszy aspirant, aspirant, starszy aspirant, aspirant sztabowy), oficerów młodszych (podkomisarz, komisarz, nadkomisarz), oficerów starszych (podinspektor, młodszy inspektor, inspektor) oraz generałów (nadinspektor, generalny inspektor).

Policja jest instytucją scentralizowaną, a poszczególne wydziały specjalizują się w określonych działaniach. W zależności od komórki organizacyjnej, zadania policjantów mogą się różnić – od pilnowania przestrzegania porządku publicznego w terenie, do rozpracowywania zorganizowanych grup przestępczych, czy przeciwdziałania terroryzmowi.

ZAROBKI W POLICJI

Pensja policjanta zależy od stopnia danego pracownika i składa się na nią kilka elementów – wynagrodzenie zasadnicze, zależne od grupy zaszeregowania oraz dodatki, nagrody i świadczenia socjalne. Na początku służby w Policji zarabia się około 3 tys. netto.

Praca Policjant
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?