Lista stanowisk - Policjant

Policjant

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

To praca dla osób, które lubią kontakt z ludźmi, są zaangażowane w to, co robią, zdeterminowane, by pomagać innym. Policjantki i policjanci mają różnorodne zadania, do których zalicza się wykrywanie i rozpoznawanie sytuacji łamania prawa i przeciwdziałanie im, ochrona zdrowia i życia obywateli, a także ochrona prywatnego mienia tychże. Każdy policjant posiada szereg uprawnień, takich jak możliwość zatrzymania, legitymowania i aresztowania podejrzanych, w skrajnych przypadkach także z użyciem broni. To zawód wysokiego ryzyka, wiążący się z odpowiedzialnością i wypełnianiem misji społecznej wynikającej z zasad demokracji.

 

JAK ZOSTAĆ POLICJANTEM?


Kandydaci do pracy w Policji, zanim założą mundur i zaczną pełnić służbę, muszą przejść procedurę rekrutacyjną, która sprawdzi, czy mają odpowiednie predyspozycje.

Nabór rozpoczyna się od złożenia wymaganych dokumentów: podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego oraz kserokopii dokumentów potwierdzających wykształcenie i umiejętności (do wglądu należy udostępnić ich oryginały, a także dowód osobisty i ewentualnie książeczkę wojskową).

Kandydaci, którzy spełniają formalne warunki, przystępują do kolejnych testów i badań:

  • test wiedzowy – obejmuje pytania na temat bezpieczeństwa publicznego oraz funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej;
  • testy sprawnościowe – Policja ocenia kobiety i mężczyzn na takich samych zasadach; do pokonania w określonym czasie jest tor przeszkód;
  • badania psychologiczne – psychotesty do Policji i rozmowy z psychologami pozwalają ocenić intelektualne i osobowościowe cechy kandydatów;
  • rozmowa kwalifikacyjna – podczas niej sprawdzana jest m.in. motywacja do podjęcia służby;
  • komisja lekarska –  policjant na służbie musi wykazywać się dobrym zdrowiem, dlatego kandydaci są poddawani kompleksowym badaniom;
  • ankieta bezpieczeństwa osobowego – ten etap ma na celu weryfikację, czy kandydatowi można będzie powierzyć informacje niejawne.

Osoby, które pomyślnie przejdą rekrutację, rozpoczynają prawie 7-miesięczne szkolenie w szkole policyjnej, a po jego ukończeniu – w celu adaptacji zawodowej – są delegowani na 63 dni do służby w prewencji.
 

POLICJANT – WYMAGANIA, PREDYSPOZYCJE ZAWODOWE


Podstawowe wymogi wobec kandydata to:

  • wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe,
  • polskie obywatelstwo,
  • nieposzlakowana opinia,
  • zdolność fizyczna i psychiczna do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której należy się podporządkować,
  • uregulowany stosunek do służby wojskowej,
  • korzystanie z pełni praw publicznych.

Ponadto przyszły policjant nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i powinien dawać rękojmię zachowania tajemnicy służbowej.

AWANSE W POLICJI

Awanse w Policji następują po spełnieniu ściśle określonych warunków, a kolejne stopnie wiążą się z wyższymi zarobkami, szerszym i bardziej odpowiedzialnym zakresem obowiązków. Zgodnie z ustawą o Policji, wyróżnia się korpusy: szeregowych (stopnie: posterunkowy, starszy posterunkowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant, sierżant sztabowy) aspirantów (młodszy aspirant, aspirant, starszy aspirant, aspirant sztabowy), oficerów młodszych (podkomisarz, komisarz, nadkomisarz), oficerów starszych (podinspektor, młodszy inspektor, inspektor) oraz generałów (nadinspektor, generalny inspektor).

Policja jest instytucją scentralizowaną, a poszczególne wydziały specjalizują się w określonych działaniach. W zależności od komórki organizacyjnej, zadania policjantów mogą się różnić – od pilnowania przestrzegania porządku publicznego w terenie, do rozpracowywania zorganizowanych grup przestępczych, czy przeciwdziałania terroryzmowi.

ZAROBKI W POLICJI

Pensja policjanta zależy od stopnia danego pracownika i składa się na nią kilka elementów – wynagrodzenie zasadnicze, zależne od grupy zaszeregowania oraz dodatki, nagrody i świadczenia socjalne. Na początku służby w Policji zarabia się około 3 tys. netto.

Praca Policjant
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?