Lista stanowisk - Policjant

Policjant

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

To praca dla osób, które lubią kontakt z ludźmi, są zaangażowane w to, co robią, zdeterminowane, by pomagać innym. Policjantki i policjanci mają różnorodne zadania, do których zalicza się wykrywanie i rozpoznawanie sytuacji łamania prawa i przeciwdziałanie im, ochrona zdrowia i życia obywateli, a także ochrona prywatnego mienia tychże. Każdy policjant posiada szereg uprawnień, takich jak możliwość zatrzymania, legitymowania i aresztowania podejrzanych, w skrajnych przypadkach także z użyciem broni. To zawód wysokiego ryzyka, wiążący się z odpowiedzialnością i wypełnianiem misji społecznej wynikającej z zasad demokracji.

 

JAK ZOSTAĆ POLICJANTEM?


Kandydaci do pracy w Policji, zanim założą mundur i zaczną pełnić służbę, muszą przejść procedurę rekrutacyjną, która sprawdzi, czy mają odpowiednie predyspozycje.

Nabór rozpoczyna się od złożenia wymaganych dokumentów: podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego oraz kserokopii dokumentów potwierdzających wykształcenie i umiejętności (do wglądu należy udostępnić ich oryginały, a także dowód osobisty i ewentualnie książeczkę wojskową).

Kandydaci, którzy spełniają formalne warunki, przystępują do kolejnych testów i badań:

  • test wiedzowy – obejmuje pytania na temat bezpieczeństwa publicznego oraz funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej;
  • testy sprawnościowe – Policja ocenia kobiety i mężczyzn na takich samych zasadach; do pokonania w określonym czasie jest tor przeszkód;
  • badania psychologiczne – psychotesty do Policji i rozmowy z psychologami pozwalają ocenić intelektualne i osobowościowe cechy kandydatów;
  • rozmowa kwalifikacyjna – podczas niej sprawdzana jest m.in. motywacja do podjęcia służby;
  • komisja lekarska –  policjant na służbie musi wykazywać się dobrym zdrowiem, dlatego kandydaci są poddawani kompleksowym badaniom;
  • ankieta bezpieczeństwa osobowego – ten etap ma na celu weryfikację, czy kandydatowi można będzie powierzyć informacje niejawne.

Osoby, które pomyślnie przejdą rekrutację, rozpoczynają prawie 7-miesięczne szkolenie w szkole policyjnej, a po jego ukończeniu – w celu adaptacji zawodowej – są delegowani na 63 dni do służby w prewencji.
 

POLICJANT – WYMAGANIA, PREDYSPOZYCJE ZAWODOWE


Podstawowe wymogi wobec kandydata to:

  • wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe,
  • polskie obywatelstwo,
  • nieposzlakowana opinia,
  • zdolność fizyczna i psychiczna do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której należy się podporządkować,
  • uregulowany stosunek do służby wojskowej,
  • korzystanie z pełni praw publicznych.

Ponadto przyszły policjant nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i powinien dawać rękojmię zachowania tajemnicy służbowej.

AWANSE W POLICJI

Awanse w Policji następują po spełnieniu ściśle określonych warunków, a kolejne stopnie wiążą się z wyższymi zarobkami, szerszym i bardziej odpowiedzialnym zakresem obowiązków. Zgodnie z ustawą o Policji, wyróżnia się korpusy: szeregowych (stopnie: posterunkowy, starszy posterunkowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant, sierżant sztabowy) aspirantów (młodszy aspirant, aspirant, starszy aspirant, aspirant sztabowy), oficerów młodszych (podkomisarz, komisarz, nadkomisarz), oficerów starszych (podinspektor, młodszy inspektor, inspektor) oraz generałów (nadinspektor, generalny inspektor).

Policja jest instytucją scentralizowaną, a poszczególne wydziały specjalizują się w określonych działaniach. W zależności od komórki organizacyjnej, zadania policjantów mogą się różnić – od pilnowania przestrzegania porządku publicznego w terenie, do rozpracowywania zorganizowanych grup przestępczych, czy przeciwdziałania terroryzmowi.

ZAROBKI W POLICJI

Pensja policjanta zależy od stopnia danego pracownika i składa się na nią kilka elementów – wynagrodzenie zasadnicze, zależne od grupy zaszeregowania oraz dodatki, nagrody i świadczenia socjalne. Na początku służby w Policji zarabia się około 3 tys. netto.

Praca Policjant
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.