Lista stanowisk - Listonosz

Listonosz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Listonosz jest osobą zatrudnioną w urzędzie pocztowym, nazywaną także doręczycielem pocztowym. W zakresie jego obowiązków mieści się przede wszystkim doręczanie przesyłek, listów, materiałów reklamowych, czy prasy, a także doręczanie przekazów pocztowych, rent, emerytur i innych świadczeń. W zależności od charakteru konkretnego urzędnika do jego obowiązków może należeć dostarczanie lżejszych przesyłek listowych i przekazów, lub ciężkich przesyłek o większych gabarytach. Listonosz wykonuje także szereg prac pobocznych, takich jak segregowanie i porządkowanie przesyłek, wypełnianie dokumentacji doręczanych przesyłek, etc. Pojedynczy listonosz przynależy do ściśle określonego terenu, obsługuje adresatów znajdujących się w obrębie jednego osiedla lub dzielnicy, a często jej wydzielonej części. Listonosze zajmujący się doręczaniem przesyłek o większych gabarytach korzystają z tak zwanych skrzynek kontaktowych, zostawiając w nich przesyłki doręczane do bardziej odległych lokalizacji.


WYMAGANIA

Wśród najczęściej spotykanych wymogów kwalifikacyjnych, stawianych przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze listonosza, należy wyróżnić konieczność posiadania wykształcenia średniego, oraz umiejętności samoorganizacji pracy własnej. Niemniej istotnym czynnikiem jest znajomość topografii miasta, w szczególności zaś podległego rejonu. W wielu przypadkach wymaga się także posiadania prawa jazdy kategorii A lub B, jako że większość listonoszy porusza się przy pomocy samochodu lub motocykla, ewentualnie roweru. Odpowiedzialność i zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych obowiązków ułatwi realizowanie codziennych zadań, płynących z obejmowanego stanowiska.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy listonosza jest obszar urzędu pocztowego, w którym jest zatrudniony, oraz podległy teren, na którym dystrybuuje powierzone przesyłki i przekazy pocztowe. Listonosz korzysta ze służbowego samochodu lub innego pojazdu. Osobę zatrudnioną na tym stanowisku obowiązuje strój służbowy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko funkcjonuje oczywiście w urzędach pocztowych na terenie całego kraju. Ilość dostępnych wakatów jest stosunkowo wysoka, ze względu na dość częste rotacje personelu.


ZAROBKI

Zarobki osób zatrudnionych w charakterze listonosza wahają się w zakresie od 1000 do 2000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Listonosz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?