Lista stanowisk - Ławnik

Ławnik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Osoby pełniące funkcję ławnika nie realizują jej zawodowo, lecz w charakterze określonego w artykule 182 konstytucji czynnika społecznego. Zasiadają w sądzie jako członkowie składu orzekającego o winie lub niewinności oskarżonych, etc. W przypadku spraw cywilnych udział w rozprawie bierze dwóch ławników i sędzia, w sprawach karnych zagrożonych karą dożywotniego pozbawienia wolności bierze udział trzech ławników i sędzia. W zakresie orzekania o winie lub niewinności oskarżonego lub innego przedmiotu rozprawy głos ławników ma taką samą siłę jak głos sędziego, jednak tylko ten ostatni ma prawo do prowadzenia rozprawy. Osoba pełniąca funkcje ławnika podlega także zasadom niezawisłości sądu, a w swych prawach i obowiązkach podlegają Konstytucji i adekwatnym ustawom.


WYMAGANIA

Z racji niezawodowego charakteru pełnionych funkcji, ławnik wybierany jest w innej formie niż w przypadku tradycyjnych zawodów i stanowisk. Kandydata na ławnika zgłosić może Prezes sądu, zakład pracy lub związek zawodowy, stowarzyszenie, lub grupa 50 obywateli. Wyboru dokonuje rada gmin w tajnym głosowaniu. Kandydat musi ponadto spełniać następujące wymogi; mieć co najmniej 30 lat a nie więcej niż lat 70, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posiadać odpowiednie cechy charakteru, odpowiednie do pełnienia funkcji warunki zdrowotne, a także zamieszkiwać w miejscu kandydowania przez co najmniej rok czasu. Udział w decydowaniu o losie podmiotów rozprawy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i stresem, a wcześniej wspomniane cechy charakteru mają pozwolić na efektywne wykonywanie tychże obowiązków.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy ławnika jest przestrzeń sądów powszechnych – rejonowych i okręgowych, a jego kadencja wynosi cztery lata. Ławnicy udają się wraz z sędzią na naradę, podczas której rozstrzygają o przedmiocie rozprawy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jak wcześniej wspomniano, funkcja ławnika występuje w sądach rejonowych i okręgowych.


ZAROBKI

Sprawowanie funkcji ławnika nie jest wynagradzane finansowo, gdyż byłoby to sprzeczne z ideą uczestnictwa czynnika społecznego. W przypadku jednak osób pracujących pracodawca ma obowiązek udzielić płatnego urlopu w dniu rozprawy, renciści i emeryci otrzymują zaś kwotę około 40 złotych za rozprawę. Limit rozpraw, w których dana osoba może wziąć udział w ciągu miesiąca wynosi trzy.

Praca Ławnik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?