Lista stanowisk - Ławnik

Ławnik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Osoby pełniące funkcję ławnika nie realizują jej zawodowo, lecz w charakterze określonego w artykule 182 konstytucji czynnika społecznego. Zasiadają w sądzie jako członkowie składu orzekającego o winie lub niewinności oskarżonych, etc. W przypadku spraw cywilnych udział w rozprawie bierze dwóch ławników i sędzia, w sprawach karnych zagrożonych karą dożywotniego pozbawienia wolności bierze udział trzech ławników i sędzia. W zakresie orzekania o winie lub niewinności oskarżonego lub innego przedmiotu rozprawy głos ławników ma taką samą siłę jak głos sędziego, jednak tylko ten ostatni ma prawo do prowadzenia rozprawy. Osoba pełniąca funkcje ławnika podlega także zasadom niezawisłości sądu, a w swych prawach i obowiązkach podlegają Konstytucji i adekwatnym ustawom.


WYMAGANIA

Z racji niezawodowego charakteru pełnionych funkcji, ławnik wybierany jest w innej formie niż w przypadku tradycyjnych zawodów i stanowisk. Kandydata na ławnika zgłosić może Prezes sądu, zakład pracy lub związek zawodowy, stowarzyszenie, lub grupa 50 obywateli. Wyboru dokonuje rada gmin w tajnym głosowaniu. Kandydat musi ponadto spełniać następujące wymogi; mieć co najmniej 30 lat a nie więcej niż lat 70, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posiadać odpowiednie cechy charakteru, odpowiednie do pełnienia funkcji warunki zdrowotne, a także zamieszkiwać w miejscu kandydowania przez co najmniej rok czasu. Udział w decydowaniu o losie podmiotów rozprawy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i stresem, a wcześniej wspomniane cechy charakteru mają pozwolić na efektywne wykonywanie tychże obowiązków.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy ławnika jest przestrzeń sądów powszechnych – rejonowych i okręgowych, a jego kadencja wynosi cztery lata. Ławnicy udają się wraz z sędzią na naradę, podczas której rozstrzygają o przedmiocie rozprawy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jak wcześniej wspomniano, funkcja ławnika występuje w sądach rejonowych i okręgowych.


ZAROBKI

Sprawowanie funkcji ławnika nie jest wynagradzane finansowo, gdyż byłoby to sprzeczne z ideą uczestnictwa czynnika społecznego. W przypadku jednak osób pracujących pracodawca ma obowiązek udzielić płatnego urlopu w dniu rozprawy, renciści i emeryci otrzymują zaś kwotę około 40 złotych za rozprawę. Limit rozpraw, w których dana osoba może wziąć udział w ciągu miesiąca wynosi trzy.

Praca Ławnik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.