Lista stanowisk - Funkcjonariusz Straży Granicznej

Funkcjonariusz Straży Granicznej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Mimo wejścia Polski do Unii Europejskiej, a następnie do strefy Schengen, zawód funkcjonariusza straży granicznej nie odszedł w zapomnienie. Jest wręcz przeciwnie – zachodnia granica nie wymaga już ochrony Straży Granicznej w dotychczasowej postaci. Niemniej jednak nadal jednym z najistotniejszych zadań stawianych przed tą formacją, obok ochrony granicy państwowej, pozostaje m.in. ochrona szlaków komunikacyjnych, kontrola legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP, konwojowanie do granicy cudzoziemca, wobec którego wydano decyzję o wydaleniu czy też prowadzenie czynności w celu rozpoznawania i przeciwdziałania zagrożeniom terroryzmem. Dlatego też rekrutacja nowych funkcjonariuszy dotyczy zarówno  granicy zachodniej, jak i wschodniej, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą całej Unii Europejskiej – stąd tak duże znaczenie przywiązuje się do jej zabezpieczenia. Do obowiązków funkcjonariusza straży granicznej należy przede wszystkim ochrona granicy państwowej (w tym przypadku także Unii Europejskiej) oraz zapobieganie popełnianiu przestępstw z nią związanych (przemytu, nielegalnej imigracji, etc.). Codzienna służba strażnika granicznego przekłada się w praktyce na patrolowanie granicy państwowej oraz  kontrolę dokumentów (wiz, paszportów, etc.), bagażu i pojazdów osób przekraczających granicę. W przypadkach bezprawnego usiłowania przekroczenia granicy państwowej funkcjonariusz Straży Granicznej ma prawo użyć środków przymusu bezpośredniego, a w przypadku osób poszukiwanych przez organy ścigania zatrzymać osobę i przekazać prokuraturze lub policji. 


WYMAGANIA

Osoby zainteresowane służbą w charakterze Strażnika Granicznego muszą liczyć się z koniecznością spełniania licznych formalnych wymogów kwalifikacyjnych, w tym testów sprawnościowych, testów z wiedzy ogólniej, języka obcego czy badania poligrafem potocznie zwanym „wykrywaczem kłamstw”. W procesie rekrutacji bada się przeszłość kandydatów pod kątem spełnienia warunków przyjęcia do służby, sprawdza się także, czy dana osoba nie popadła w konflikt z prawem, nie była karana i czy posiada nieposzlakowaną opinię. Do służby ubiegać mogą się kandydaci, którzy ukończyli co najmniej szkołę średnią (matura nie jest wymagana). W służbie przydatna jest znajomość języków obcych – przynajmniej angielskiego, lecz preferowane są osoby władające także językiem narodowym państwa ościennego na poziomie przynajmniej komunikatywnym. Znajomość adekwatnych przepisów prawnych i umiejętność obsługi komputera jest także mile widziana.


WARUNKI PRACY

Miejscem służby Strażnika Granicznego jest terytorium całego kraju. Najczęściej jednak Strażników Granicznych spotkamy w bezpośredniej bliskości granicy państwa, w portach morskich i lotniczych i na przejściach granicznych. Strażnik kontroluje dokumenty i rzeczy przewożone przez granicę w poszukiwaniu przedmiotów lub substancji niebezpiecznych lub nielegalnych. 


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Strażnik graniczny jest funkcjonariuszem państwowym.


ZAROBKI

Zarobki Strażnika Granicznego kształtują się na średnim poziomie 2850 złotych brutto miesięcznie (w trakcie ok 8 miesięcznego kursu) oraz 3899 zł (brutto) po kursie.

Praca Funkcjonariusz Straży Granicznej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.