Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Administracja publiczna / Służba cywilna
Funkcjonariusz Służby Ochrony Więziennictwa

Lista stanowisk - Funkcjonariusz Służby Ochrony Więziennictwa

Funkcjonariusz Służby Ochrony Więziennictwa

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Funkcjonariusz służby ochrony więziennictwa, nazywany w uproszczeniu strażnikiem więziennym jest zobowiązany do sprawowania ciągłego nadzoru nad osobami osadzonymi w danej placówce. Funkcjonariusz ma prawo do natychmiastowego reagowania w przypadkach pogwałcenia regulaminu, przejawów agresji i przemocy ze strony osób pozbawionych wolności. W każdej z tego rodzaju sytuacji, strażnik więzienny ma także obowiązek powiadomienia o zajściu swoich przełożonych, a także złożenia raportu na ich ręce, ze szczegółowym opisem zdarzenia. Funkcjonariusz służby ochrony więziennictwa ma także zapewniać bezpieczeństwo osobom osadzonym w więzieniu, a także wszystkim osobom przebywającym na jego terenie. Wszystkie działania strażnika są określone w wewnętrznym regulaminie, którego bezwzględne przestrzeganie jest weryfikowane przez przełożonych. W obszarze uprawnień strażnika leży również możliwość sprawdzania celi i rzeczy osobistych osadzonych na terenie zakładu w poszukiwaniu niebezpiecznych narzędzi lub innych zabronionych przedmiotów.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze strażnika więziennego stawia się szereg wymogów formalnych, których wypełnienie jest konieczne do objęcia posady. Pierwszym z nich jest konieczność posiadania co najmniej średniego wykształcenia; zawód wyuczony nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Drugim warunkiem jest obowiązek odbycia 3-miesięcznego kursu na funkcjonariusza służby ochrony więziennictwa; skierowanie wystawia zakład penitencjarny, w którym dana osoba poszukuje zatrudnienia, a jego ukończenie jest przypieczętowane zdanym egzaminem. Do pozostałych wymogów oficjalnych należy kwestia niekaralności kandydata, oraz przejście testów psychologicznych. Do pracy w tym charakterze przyjmowane są osoby poniżej 35. roku życia, odznaczające się dużą tężyzną fizyczną i dużą odpornością na stres. Rozpoczęcie pracy jest poprzedzone szkoleniem z zakresu wewnętrznych norm i procedur, obowiązujących na terenie zakładu.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy strażnika jest oczywiście obszar więzienia, w którym został zatrudniony. Praca strażnika więziennego wiąże się z dużym ryzykiem zawodowym i obecnością stresogennych sytuacji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia na tym stanowisku gwarantują zakłady penitencjarne na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Zarobki strażnika więziennego to podstawowe 1553 złote, dodatek więzienny w wysokości 100 – 150 złotych, oraz ewentualne podwyżki z tytułu awansów. Istotnym atutem pracy w charakterze strażnika więziennego jest prawo do wcześniejszej emerytury.

Praca Funkcjonariusz Służby Ochrony Więziennictwa
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?