Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Administracja publiczna / Służba cywilna
Funkcjonariusz Służby Ochrony Więziennictwa

Lista stanowisk - Funkcjonariusz Służby Ochrony Więziennictwa

Funkcjonariusz Służby Ochrony Więziennictwa

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Funkcjonariusz służby ochrony więziennictwa, nazywany w uproszczeniu strażnikiem więziennym jest zobowiązany do sprawowania ciągłego nadzoru nad osobami osadzonymi w danej placówce. Funkcjonariusz ma prawo do natychmiastowego reagowania w przypadkach pogwałcenia regulaminu, przejawów agresji i przemocy ze strony osób pozbawionych wolności. W każdej z tego rodzaju sytuacji, strażnik więzienny ma także obowiązek powiadomienia o zajściu swoich przełożonych, a także złożenia raportu na ich ręce, ze szczegółowym opisem zdarzenia. Funkcjonariusz służby ochrony więziennictwa ma także zapewniać bezpieczeństwo osobom osadzonym w więzieniu, a także wszystkim osobom przebywającym na jego terenie. Wszystkie działania strażnika są określone w wewnętrznym regulaminie, którego bezwzględne przestrzeganie jest weryfikowane przez przełożonych. W obszarze uprawnień strażnika leży również możliwość sprawdzania celi i rzeczy osobistych osadzonych na terenie zakładu w poszukiwaniu niebezpiecznych narzędzi lub innych zabronionych przedmiotów.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze strażnika więziennego stawia się szereg wymogów formalnych, których wypełnienie jest konieczne do objęcia posady. Pierwszym z nich jest konieczność posiadania co najmniej średniego wykształcenia; zawód wyuczony nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Drugim warunkiem jest obowiązek odbycia 3-miesięcznego kursu na funkcjonariusza służby ochrony więziennictwa; skierowanie wystawia zakład penitencjarny, w którym dana osoba poszukuje zatrudnienia, a jego ukończenie jest przypieczętowane zdanym egzaminem. Do pozostałych wymogów oficjalnych należy kwestia niekaralności kandydata, oraz przejście testów psychologicznych. Do pracy w tym charakterze przyjmowane są osoby poniżej 35. roku życia, odznaczające się dużą tężyzną fizyczną i dużą odpornością na stres. Rozpoczęcie pracy jest poprzedzone szkoleniem z zakresu wewnętrznych norm i procedur, obowiązujących na terenie zakładu.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy strażnika jest oczywiście obszar więzienia, w którym został zatrudniony. Praca strażnika więziennego wiąże się z dużym ryzykiem zawodowym i obecnością stresogennych sytuacji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia na tym stanowisku gwarantują zakłady penitencjarne na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Zarobki strażnika więziennego to podstawowe 1553 złote, dodatek więzienny w wysokości 100 – 150 złotych, oraz ewentualne podwyżki z tytułu awansów. Istotnym atutem pracy w charakterze strażnika więziennego jest prawo do wcześniejszej emerytury.

Praca Funkcjonariusz Służby Ochrony Więziennictwa
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.