Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Umiejętności cenione przez pracodawców

Umiejętności cenione przez pracodawców

 
Umiejętności cenione przez pracodawców

Przyszli pracownicy powinni skupić się na kilku podstawowych umiejętnościach poszukiwanych przez pracodawców, takich jak: praca zespołowa, kreatywność i innowacyjność, komunikatywność, samodzielność, chęć do pracy, skrupulatność, sumienność, dokładność – zauważa Wojciech Michałek, partner zarządzający WIK Consulting · doradztwo, HR, szkolenia. Jakich osób faktycznie szukają firmy do swoich zespołów i czy ciągle największe szanse na etat mają osoby z dyplomem uczelni wyższej? Konsultant HR i trener biznesu ocenia oczekiwania pracodawców i radzi, na co powinni przygotować się kandydaci.

 

Spis treści

jakie to są kompetencje?


Występuje rozbieżność między kandydatami do pracy a pracodawcami co do tego, jakie umiejętności są przez pracodawców najbardziej cenione i poszukiwane u pracowników. Pomocne mogą być tu wyniki badania „Dwa światy – kompetencje przyszłości” przeprowadzonego w 2014 roku w Polsce wśród 1294 absolwentów i 127 pracodawców i. Na pierwszym miejscu wskazań absolwentów (59%) jest doświadczenie zawodowe, jednak wśród wskazań pracodawców doświadczenie zawodowe nie pojawiło się ani razu.

Z drugiej strony raport z „Badania zapotrzebowania na pracowników wśród małopolskich pracodawców 2013” wskazuje, że najbardziej cenionymi przez pracodawców u kandydatów do pracy cechami są: odpowiedzialność/dyscyplina pracy/uczciwość, kreatywność/ innowacyjność, uprzejmość/prezencja, chęć do pracy, samodzielność, staranność/skrupulatność, przedsiębiorczość – te cechy wskazało 79% pracodawców biorących udział w badaniu.

Bardzo często w grupie pożądanych cech wskazywane były również kompetencje interpersonalne, m.in.: kontakty z ludźmi; współpraca w grupie; komunikatywność. Wymieniło je aż 58% badanych. Mniej niż połowa wszystkich wskazań dotyczyła umiejętności typowo zawodowych. Pojawiły sie one tylko u 42% badanych.

Czytaj także: Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przygotuj się do odpowiedzi

Dlaczego umiejętności związane z zawodem pojawiają się dopiero na trzeciej pozycji? Możliwe, że pracodawcy uważają te kompetencje z jednej strony za oczywiste lub – z drugiej strony – ich brak nie jest dla firmy tak odczuwalny, jak brak pozostałych, wcześniej wspomnianych. Kandydat posiadający kompetencje do pracy w danym zawodzie jest łatwiejszy do pozyskania na rynku pracy, a z kolei kandydat, który ich nie posiada - często dostaje możliwość szybkiego dokształcenia w konkretnej dziedzinie.

 

Stosunkowo często w wypowiedziach pojawiała się umiejętność posługiwania się komputerem w stopniu zaawansowanym. Co piąte wskazanie dotyczyło kompetencji kognitywnych, tj.: umiejętności uczenia się i rozwiązywania problemów. Dodatkowo pracodawcy zwracali uwagę na posiadanie konkretnych uprawnień, jak np. prawa  jazdy, a także na dyspozycyjność pracowników czy też znajomość języków obcych.

 

 

Umiejętności wskazywane przez pracodawców w ofertach pracy


Analiza ofert pracy, dokonana przez serwis biurokarier.edu.pl, pokazuje, że najczęściej wskazywanymi przez pracodawców umiejętnościami poszukiwanymi u kandydatów do pracy są komunikatywność, sumienność oraz dokładność.

 

Podsumowując, przyszli pracownicy powinni skupić się na kilku podstawowych umiejętnościach poszukiwanych przez pracodawców: praca zespołowa, kreatywność i innowacyjność, komunikatywność, samodzielność, chęć do pracy, skrupulatność, sumienność, dokładność. Czy to wszystko? Można przyjąć, że tak, jednak… organizacje mogą szukać jeszcze u kandydatów do pracy umiejętności specyficznych, wynikających z funkcjonującej w nich kultury organizacyjnej i zdiagnozowanych potrzeb.

Przykładowo PZU, jak mówi prezes zarządu Andrzej Klesyk, szuka osób, które są zdolne do myślenia holistycznego i nieschematycznego, umieją się uczyć i selekcjonować wiedzę, potrafią pracować w zespole lub w sieci, wiedzą, jak zaplanować i wykonać na czas swoją pracę. Mają zdolność rozumienia innych i współczucia im, są uczciwi i odważni, zdolni do stawiania sobie ambitnych celów i osiągania ich bez naruszania godności innych osób.

 

Umiejętności cenione przez pracodawców

 

Zdobycie formalnego wykształcenia, z ukończeniem studiów włącznie, nie gwarantuje już nikomu pracy. W obecnych czasach dużo bardziej istotne i bardziej cenione przez pracodawców są konkretne umiejętności, które pracownik posiada i może wykorzystać w pracy zawodowej.

  

 

Wojciech Michałek – partner zarządzający WIK Consulting · doradztwo, HR, szkolenia, konsultant HR i trener biznesu

_________________________________

Źródła:
www.wsiie.olsztyn.pl, www.biurokarier.umk.pl, www.wyborcza.pl

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Asystent / Specjalista ds. Kadr i Płac

    Stecol Corporation Sp. z o.o. Oddział w Polsce   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Ewidencja i rozliczanie czasu pracy; Sporządzanie i prowadzenie dokumentacji płacowej, z uwzględnieniem rozliczania wynagrodzeń i świadczeń dla pracowników; Sporządzanie i archiwizacja dokumentacji kadrowej (umowy o pracę, wnioski, oświadczenia) Prowadzenie rekrutacji...
  • Specjalista ds. kontroli finansowej

    ZPC Milanówek Sp. z o.o.   Grodzisk Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Aktywny udział w kontroli i optymalizacji rozliczeń produkcyjnych oraz procesów finansowych, Analiza kosztów, nadzór nad wydatkami, aktywami obrotowymi oraz strukturą kosztów, Współpraca przy rozwijaniu systemu ERP, przygotowywaniu budżetów oraz planów finansowych, Wdrażanie strategii...
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • DSPL Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   7 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie ewidencji księgowej kosztowej usług transportu międzynarodowego i środków trwałych; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; prowadzenie procesu uzgadniania rozrachunków i transakcji finansowych oraz rozliczanie operacji finansowych;...
  • Specjalista ds. rozliczeń (kontrakt budowlany)

    Trakcja S.A.   Szczecin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska Przygotowanie dokumentów rozliczeniowych pomiędzy Wykonawcą a Zamawiającym (PŚP) będących podstawą do wystawienia faktur sprzedażowych. Przygotowywanie dokumentów rozliczeniowych w zakresie robót realizowanych przez Podwykonawców, zleceń wewnętrznych, umowy Konsorcjum....
  • Analityk produkcji

    ZPC Milanówek Sp. z o.o.   Grodzisk Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Estymacje, analiza i rozliczanie kosztów produkcji; Kalkulacja jednostkowych kosztów produkcji oraz analiza odchyleń; Kontroling zapasów (stała współpraca z działami Zakupów, Logistyki i Produkcji), w tym monitorowanie rotacji produktów oraz kalkulacja rezerw i odpisów aktualizacyjnych;...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?