Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Umiejętności cenione przez pracodawców

Umiejętności cenione przez pracodawców

 
Umiejętności cenione przez pracodawców

Przyszli pracownicy powinni skupić się na kilku podstawowych umiejętnościach poszukiwanych przez pracodawców, takich jak: praca zespołowa, kreatywność i innowacyjność, komunikatywność, samodzielność, chęć do pracy, skrupulatność, sumienność, dokładność – zauważa Wojciech Michałek, partner zarządzający WIK Consulting · doradztwo, HR, szkolenia. Jakich osób faktycznie szukają firmy do swoich zespołów i czy ciągle największe szanse na etat mają osoby z dyplomem uczelni wyższej? Konsultant HR i trener biznesu ocenia oczekiwania pracodawców i radzi, na co powinni przygotować się kandydaci.

 

Spis treści

jakie to są kompetencje?


Występuje rozbieżność między kandydatami do pracy a pracodawcami co do tego, jakie umiejętności są przez pracodawców najbardziej cenione i poszukiwane u pracowników. Pomocne mogą być tu wyniki badania „Dwa światy – kompetencje przyszłości” przeprowadzonego w 2014 roku w Polsce wśród 1294 absolwentów i 127 pracodawców i. Na pierwszym miejscu wskazań absolwentów (59%) jest doświadczenie zawodowe, jednak wśród wskazań pracodawców doświadczenie zawodowe nie pojawiło się ani razu.

Z drugiej strony raport z „Badania zapotrzebowania na pracowników wśród małopolskich pracodawców 2013” wskazuje, że najbardziej cenionymi przez pracodawców u kandydatów do pracy cechami są: odpowiedzialność/dyscyplina pracy/uczciwość, kreatywność/ innowacyjność, uprzejmość/prezencja, chęć do pracy, samodzielność, staranność/skrupulatność, przedsiębiorczość – te cechy wskazało 79% pracodawców biorących udział w badaniu.

Bardzo często w grupie pożądanych cech wskazywane były również kompetencje interpersonalne, m.in.: kontakty z ludźmi; współpraca w grupie; komunikatywność. Wymieniło je aż 58% badanych. Mniej niż połowa wszystkich wskazań dotyczyła umiejętności typowo zawodowych. Pojawiły sie one tylko u 42% badanych.

Czytaj także: Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przygotuj się do odpowiedzi

Dlaczego umiejętności związane z zawodem pojawiają się dopiero na trzeciej pozycji? Możliwe, że pracodawcy uważają te kompetencje z jednej strony za oczywiste lub – z drugiej strony – ich brak nie jest dla firmy tak odczuwalny, jak brak pozostałych, wcześniej wspomnianych. Kandydat posiadający kompetencje do pracy w danym zawodzie jest łatwiejszy do pozyskania na rynku pracy, a z kolei kandydat, który ich nie posiada - często dostaje możliwość szybkiego dokształcenia w konkretnej dziedzinie.

 

Stosunkowo często w wypowiedziach pojawiała się umiejętność posługiwania się komputerem w stopniu zaawansowanym. Co piąte wskazanie dotyczyło kompetencji kognitywnych, tj.: umiejętności uczenia się i rozwiązywania problemów. Dodatkowo pracodawcy zwracali uwagę na posiadanie konkretnych uprawnień, jak np. prawa  jazdy, a także na dyspozycyjność pracowników czy też znajomość języków obcych.

 

 

Umiejętności wskazywane przez pracodawców w ofertach pracy


Analiza ofert pracy, dokonana przez serwis biurokarier.edu.pl, pokazuje, że najczęściej wskazywanymi przez pracodawców umiejętnościami poszukiwanymi u kandydatów do pracy są komunikatywność, sumienność oraz dokładność.

 

Podsumowując, przyszli pracownicy powinni skupić się na kilku podstawowych umiejętnościach poszukiwanych przez pracodawców: praca zespołowa, kreatywność i innowacyjność, komunikatywność, samodzielność, chęć do pracy, skrupulatność, sumienność, dokładność. Czy to wszystko? Można przyjąć, że tak, jednak… organizacje mogą szukać jeszcze u kandydatów do pracy umiejętności specyficznych, wynikających z funkcjonującej w nich kultury organizacyjnej i zdiagnozowanych potrzeb.

Przykładowo PZU, jak mówi prezes zarządu Andrzej Klesyk, szuka osób, które są zdolne do myślenia holistycznego i nieschematycznego, umieją się uczyć i selekcjonować wiedzę, potrafią pracować w zespole lub w sieci, wiedzą, jak zaplanować i wykonać na czas swoją pracę. Mają zdolność rozumienia innych i współczucia im, są uczciwi i odważni, zdolni do stawiania sobie ambitnych celów i osiągania ich bez naruszania godności innych osób.

 

Umiejętności cenione przez pracodawców

 

Zdobycie formalnego wykształcenia, z ukończeniem studiów włącznie, nie gwarantuje już nikomu pracy. W obecnych czasach dużo bardziej istotne i bardziej cenione przez pracodawców są konkretne umiejętności, które pracownik posiada i może wykorzystać w pracy zawodowej.

  

 

Wojciech Michałek – partner zarządzający WIK Consulting · doradztwo, HR, szkolenia, konsultant HR i trener biznesu

_________________________________

Źródła:
www.wsiie.olsztyn.pl, www.biurokarier.umk.pl, www.wyborcza.pl

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Młodsza Księgowa / Młodszy Księgowy

    EwTrade Ewa Marzec   Komorów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 7 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych, księgowanie faktur sprzedaży i faktur kosztowych, księgowanie wyciągów bankowych, uzgadnianie kont księgowych z dostawcami i odbiorcami, kontrola rozrachunków, księgowanie innych dokumentów wewnętrznych i zewnętrznych.
  • Księgowa / Księgowy

    Kancelaria Doradztwa Prawno Podatkowego Edyta Jaszczura   Łódź, ul. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus 91    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska księgowanie dokumentów; zamykanie okresów rozliczeniowych przedsiębiorstw rozliczanych w księgach; wprowadzanie dokumentów do rejestrów księgowych; rozliczanie sald rozrachunkowych; księgowanie wyciągów bankowych; księgowanie listy płac; ustalanie właściwych sald na...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Młodsza Księgowa / Młodszy Księgowy

    ECOL Sp. z o.o.   Rybnik    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków weryfikacja oraz księgowanie faktur zakupowych w systemie finansowo-księgowym zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, wystawianie dokumentów sprzedażowych oraz kontrola i weryfikacja wystawianych dokumentów sprzedażowych przez oddziały, przygotowywanie...
  • Specjalista / Specjalistka ds. księgowości

    VRG S.A.   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: sprawdzanie poprawności wprowadzanych dokumentów źródłowych; rozliczanie płatności; prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupu; księgowanie faktur zakupu i sprzedaży zgodnie z Ustawą o rachunkowości, MSSF, prawem podatkowym; uzgadnianie zapasów, w tym...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?