Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Umiejętności cenione przez pracodawców

Umiejętności cenione przez pracodawców

 
Umiejętności cenione przez pracodawców

Przyszli pracownicy powinni skupić się na kilku podstawowych umiejętnościach poszukiwanych przez pracodawców, takich jak: praca zespołowa, kreatywność i innowacyjność, komunikatywność, samodzielność, chęć do pracy, skrupulatność, sumienność, dokładność – zauważa Wojciech Michałek, partner zarządzający WIK Consulting · doradztwo, HR, szkolenia. Jakich osób faktycznie szukają firmy do swoich zespołów i czy ciągle największe szanse na etat mają osoby z dyplomem uczelni wyższej? Konsultant HR i trener biznesu ocenia oczekiwania pracodawców i radzi, na co powinni przygotować się kandydaci.

 

Spis treści

jakie to są kompetencje?


Występuje rozbieżność między kandydatami do pracy a pracodawcami co do tego, jakie umiejętności są przez pracodawców najbardziej cenione i poszukiwane u pracowników. Pomocne mogą być tu wyniki badania „Dwa światy – kompetencje przyszłości” przeprowadzonego w 2014 roku w Polsce wśród 1294 absolwentów i 127 pracodawców i. Na pierwszym miejscu wskazań absolwentów (59%) jest doświadczenie zawodowe, jednak wśród wskazań pracodawców doświadczenie zawodowe nie pojawiło się ani razu.

Z drugiej strony raport z „Badania zapotrzebowania na pracowników wśród małopolskich pracodawców 2013” wskazuje, że najbardziej cenionymi przez pracodawców u kandydatów do pracy cechami są: odpowiedzialność/dyscyplina pracy/uczciwość, kreatywność/ innowacyjność, uprzejmość/prezencja, chęć do pracy, samodzielność, staranność/skrupulatność, przedsiębiorczość – te cechy wskazało 79% pracodawców biorących udział w badaniu.

Bardzo często w grupie pożądanych cech wskazywane były również kompetencje interpersonalne, m.in.: kontakty z ludźmi; współpraca w grupie; komunikatywność. Wymieniło je aż 58% badanych. Mniej niż połowa wszystkich wskazań dotyczyła umiejętności typowo zawodowych. Pojawiły sie one tylko u 42% badanych.

Czytaj także: Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przygotuj się do odpowiedzi

Dlaczego umiejętności związane z zawodem pojawiają się dopiero na trzeciej pozycji? Możliwe, że pracodawcy uważają te kompetencje z jednej strony za oczywiste lub – z drugiej strony – ich brak nie jest dla firmy tak odczuwalny, jak brak pozostałych, wcześniej wspomnianych. Kandydat posiadający kompetencje do pracy w danym zawodzie jest łatwiejszy do pozyskania na rynku pracy, a z kolei kandydat, który ich nie posiada - często dostaje możliwość szybkiego dokształcenia w konkretnej dziedzinie.

 

Stosunkowo często w wypowiedziach pojawiała się umiejętność posługiwania się komputerem w stopniu zaawansowanym. Co piąte wskazanie dotyczyło kompetencji kognitywnych, tj.: umiejętności uczenia się i rozwiązywania problemów. Dodatkowo pracodawcy zwracali uwagę na posiadanie konkretnych uprawnień, jak np. prawa  jazdy, a także na dyspozycyjność pracowników czy też znajomość języków obcych.

 

 

Umiejętności wskazywane przez pracodawców w ofertach pracy


Analiza ofert pracy, dokonana przez serwis biurokarier.edu.pl, pokazuje, że najczęściej wskazywanymi przez pracodawców umiejętnościami poszukiwanymi u kandydatów do pracy są komunikatywność, sumienność oraz dokładność.

 

Podsumowując, przyszli pracownicy powinni skupić się na kilku podstawowych umiejętnościach poszukiwanych przez pracodawców: praca zespołowa, kreatywność i innowacyjność, komunikatywność, samodzielność, chęć do pracy, skrupulatność, sumienność, dokładność. Czy to wszystko? Można przyjąć, że tak, jednak… organizacje mogą szukać jeszcze u kandydatów do pracy umiejętności specyficznych, wynikających z funkcjonującej w nich kultury organizacyjnej i zdiagnozowanych potrzeb.

Przykładowo PZU, jak mówi prezes zarządu Andrzej Klesyk, szuka osób, które są zdolne do myślenia holistycznego i nieschematycznego, umieją się uczyć i selekcjonować wiedzę, potrafią pracować w zespole lub w sieci, wiedzą, jak zaplanować i wykonać na czas swoją pracę. Mają zdolność rozumienia innych i współczucia im, są uczciwi i odważni, zdolni do stawiania sobie ambitnych celów i osiągania ich bez naruszania godności innych osób.

 

Umiejętności cenione przez pracodawców

 

Zdobycie formalnego wykształcenia, z ukończeniem studiów włącznie, nie gwarantuje już nikomu pracy. W obecnych czasach dużo bardziej istotne i bardziej cenione przez pracodawców są konkretne umiejętności, które pracownik posiada i może wykorzystać w pracy zawodowej.

  

 

Wojciech Michałek – partner zarządzający WIK Consulting · doradztwo, HR, szkolenia, konsultant HR i trener biznesu

_________________________________

Źródła:
www.wsiie.olsztyn.pl, www.biurokarier.umk.pl, www.wyborcza.pl

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Główny Specjalista ds. Kadr i Płac

    NOWREM GROUP Daniel Łata sp.k.   Jaworzno    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wynagrodzenie do negocjacji – adekwatne do posiadanego doświadczenia, kwalifikacji i umiejętności. Zakres obowiązków: Zapewnienie prawidłowej i zgodnej z obowiązującymi przepisami obsługi kadrowo-płacowej Spółki, jej pracowników i podmiotów współpracujących. Bieżące prowadzenie...
  • Księgowy

    Verona Products Professional Sp. z o.o.   Andrzejów Duranowski, k. Sochaczewa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Weryfikacja księgowa dokumentów w systemie Comarch ERP XL – faktury zakupu (krajowe i zagraniczne), noty księgowe, noty odsetkowe; Weryfikacja poprawności wystawienia dokumentów sprzedaży: faktury, raporty fiskalne dobowe. Księgowanie w systemie Comarch ERP XL –...
  • Młodszy Księgowy

    Telemond Sp. z o.o.   Kostrzyn nad Odrą    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Czym się będziesz zajmować: Księgowaniem dokumentów pod nadzorem Głównego Księgowego; Nadzór na prawidłowym obiegiem dokumentów księgowych.
  • Specjalista ds. rozliczeń (kontrakt budowlany)

    Trakcja S.A.   Szczecin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Opis stanowiska Przygotowywanie dokumentów rozliczeniowych między Wykonawcą a Zamawiającym (PŚP) jako podstawa faktur sprzedażowych. Rozliczenia robót Podwykonawców, zleceń wewnętrznych i umowy Konsorcjum. Opracowanie wewnętrznych harmonogramów planowanej sprzedaży. Analiza i kontrola...
  • Senior Controlling Analyst

    Coloplast Business Centre Sp z o.o.   Szczecin    praca hybrydowa / stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Coloplast develops products and services that make life easier for people with very personal and private medical conditions. In Szczecin we are Business Centre that is responsible for global financial operations, orders administration, HR and IT support, marketing & data analysis activities, and...
  • Inspektor ds. wynagrodzeń

    Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   7 800 - 8 100 zł brutto/mies.
    4 godz.
    Będziesz odpowiadać za: naliczanie i rozliczanie wynagrodzeń pracowników spółki z tytułu umów o prace, umów cywilnoprawnych, świadczeń rzeczowych i nieodpłatnych, składek z tytułu, ubezpieczeń społecznych, innych składników potrącanych z wynagrodzeń, zobowiązań z tytułu...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?