Praca.pl Poradniki HoReCa i turystyka
Perspektywy i wyzwania w HoReCa

Perspektywy i wyzwania w HoReCa

 
Perspektywy i wyzwania w HoReCa

1. Liczba placówek gastronomicznych z roku na rok rośnie, brakuje jednak rąk do pracy. Które zawody są najbardziej deficytowe w branży HoReCa?


M.Z. Jest ogólny problem z zatrudnianiem w gastronomii wynikający z szeregu czynników: braku odpowiedniego kształcenia, braku etosu pracy w gastronomii czy zmianie struktury demograficznej kraju. Największa skala tego problemu dotyka kelnerów, czyli osób mających bezpośredni kontakt z klientem, którzy wnoszą bardzo dużo do działalności danego przedsiębiorstwa gastronomicznego. Niestety większość osób decydujących się na pracę kelnera traktuje tę posadę jako przystanek w dalszej karierze, co wpływa na wysoką fluktuację kadry, a przez to jej nienajlepszą jakość.

 

2. Na zachodzie, np. we Francji czy Włoszech, średni wiek kelnera to ponad 40 lat. W Polsce dominują młodzi ludzie z niewielkim doświadczeniem. Jakie możliwości rozwoju daje ta profesja w Polsce?


M.Z. Oczywiście, jeśli tylko ktoś jest zainteresowany pozostaniem u danego pracodawcy, to ten z pewnością będzie promował lojalność i doświadczenie. Wśród członków ZP HoReCa wielu z menedżerów restauracji, operatorów czy franczyzobiorców to osoby, które zaczynały jako kelnerzy. Praca w gastronomii jest trudna, dlatego ceni się ludzi z doświadczeniem.

 

3. Fluktuacja pracowników to jeden z większych problemów w branży HoReCa. Czy mimo to warto spróbować swoich sił w tej branży?


M.Z. Warto, bo jest to branża, która pozwala stabilnie zarobić i stale podnosić swoje kwalifikacje w zakresie sprzedaży czy obsługi klienta. Jeśli nie jest to praca docelowa, to na pewno – w dłuższej perspektywie – pozwala zdobyć cenne umiejętności „miękkie”, do wykorzystania w dalszej karierze.

 

4. Dla młodych ludzi, studentów praca w HoReCa to często praca dorywcza lub sezonowa. Jakie korzyści przyszłemu inżynierowi, finansistce czy informatykowi może dać doświadczenie zawodowe w gastronomii/hotelarstwie?


M.Z. Praca w gastronomii uczy przede wszystkim obowiązkowości, dokładności i odpowiedzialności, czyli kluczowych kompetencji wymaganych przez pracodawców. I nie są to mrzonki – kelner bierze odpowiedzialność za konsumenta, jego bezpieczeństwo czy doznania w danej restauracji. To w dużej mierze od pracy kelnera zależy, czy i w jaki sposób potrzeby konsumenta zostaną zaspokojone.

 

5. Jak potencjalny kandydat może zweryfikować rzetelnego pracodawcę? Na co powinien zwrócić uwagę?


M.Z. Na pewno powinien zasięgnąć opinii pracowników i byłych pracowników – to powinien być istotny, ale nie decydujący element oceny. To, do czego zawsze zachęcamy, to sprawdzenie, czy dany pracodawca działa uczciwie – jeśli fiskalizuje sprzedaż i wypłaca pensje zgodnie z umową, to chyba należy uznać go za rzetelnego.

 

6. Związek Pracodawców Hoteli, Restauracji i Cateringu (ZP HoReCa), którego jest Pan prezesem reprezentuje wiodących pracodawców w branży gastronomicznej, jakie wyzwania kadrowe w najbliższych latach stoją przed tymi firmami?


M.Z. Największe wyzwanie to zabezpieczenie wystarczającego poziomu wykwalifikowanej kadry oraz ujarzmienie rosnących kosztów zatrudnienia. Niestety, pracowników nie przybywa, natomiast presja płacowa rośnie. Trzeba ponownie obudzić etos pracy w gastronomii, pokazać korzyści – i finansowe, i miękkie – z pracy w tej branży oraz znaleźć złoty środek pomiędzy oczekiwaniami pracowników i możliwościami przedsiębiorstw gastronomicznych.

Marcin Zawadzki
Prezes ZP HoReCa

wywiad przeprowadziła Aleksandra Wesołowska, Praca.pl

Więcej artykułów "HoReCa i turystyka"

Polecane oferty

  • Szef zmiany na kuchni (K/M)

    Sofitel Grand Sopot   Sopot    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twoja misja Będziesz nadzorować pracę kucharzy, dbać o sprawne wydawanie dań oraz porządek na kuchni, monitorować stan zapasów magazynowych. Wszystko po to, aby nasi goście mogli cieszyć się znakomitymi smakami, które dodadzą ich pobytowi kulinarnych wrażeń!
  • Szef Kuchni / żywienie zbiorowe

    Dussmann Polska Sp.z o.o.   Świebodzin    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie podległym personelem oraz tworzenie grafików obecności. Układanie menu atrakcyjnego dla pracowników obiektu przy jednoczesnej kontroli kosztów produktów. Przygotowanie potraw zgodnie ze standardami firmy. Dbanie o wysoką jakość serwowanych produktów,...
  • Pomoc Kuchenna

    Dussmann Polska Sp.z o.o.   Kołbaskowo, k/ Szczecina    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc przy produkcji gorących posiłków. Wydawanie posiłków. Zmywanie naczyń oraz utrzymanie czystości w miejscu pracy. Przestrzeganie zasad HACCP. Oczekujemy: Aktualnych badań sanitarno – epidemiologicznych lub gotowości do ich wyrobienia. Doświadczenie na podobnym...
  • Pracownik / Pracownica Punktu Obsługi Klienta InfoDworzec

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Poznań    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa zlecenie
    15 godz.
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) m.in. za: obsługę pasażerów i Klientów dworca w zakresie udzielania informacji na temat odjazdów i przyjazdów pociągów; udzielanie informacji o potencjalnej cenie połączeń oraz informacji o warunkach odbycia najszybszej i najtańszej...
  • Kucharz

    City 88 Sp. z o.o.   Poznań    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Doświadczenie na stanowisku Kucharza; Dyspozycyjność; Profesjonalizm i zaangażowanie; Stawiamy na osobowość kandydatów a doświadczenia nauczysz się u Nas;
  • Kucharz

    Instynkt Creative Group Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Przygotowywanie dań zgodnie z ustalonymi recepturami i standardami restauracji; Dbałość o estetykę i jakość serwowanych potraw; Utrzymywanie czystości i porządku na stanowisku pracy; Kontrola stanów magazynowych i zamawianie produktów; Współpraca z pozostałymi członkami zespołu...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?