Windykator raczej nikomu nie kojarzy się zbyt dobrze. Jego praca polega na odzyskiwaniu należności. Wykonuje ją na zlecenie wierzyciela.
Windykator i windykator terenowy - na czym polega praca?
W jaki sposób odbywa się windykacja, na czym dokładnie polega praca w tym zawodzie? To przede wszystkim próba ściągnięcia zadłużenia bez wkraczania na drogę sądową. Praca w biurze opiera się na kontakcie telefonicznym lub listownym z osobami zalegającymi ze spłatami. Negocjuje się zasady regulacji spłat, monitoruje ich harmonogram. Przygotowuje się stosowne pisma dotyczące zadłużeń itp.
To wszystko można wykonać w siedzibie firmy. Jednak czasem to nie wystarcza. Windykator terenowy najczęściej spotyka się bezpośrednio z dłużnikiem w miejscu jego zamieszkania. Kontakt osobisty często uświadamia osobie z zadłużeniami powagę sytuacji. Ale w związku z tym sam windykator jest narażony na większy stres niż w przypadku pracy biurowej. Osoby, z którymi się spotyka, mogą chcieć uchylić się od uregulowania zaciągniętego zobowiązania. W związku z tym istnieje zagrożenie, że spróbują wyładować swoją agresję na windykatorze - nie tylko słownie, czasem nawet fizycznie.
Windykator - jak zostać?
Praca windykatora terenowego czy biurowego nie wymaga specjalistycznego wykształcenia. Jednak w ogłoszeniach od pracodawców najczęściej preferowane jest minimum średnie. Studia, które mogą się przydać w zawodzie to między innymi prawnicze, ekonomiczne, bankowość itp.
Większe szanse na zatrudnienie mają też osoby, które mogą wykazać się doświadczeniem w pracy biurowej, a także w call center. W końcu bardzo często pierwsze etapy windykacji odbywają się drogą mailową i telefoniczną, a windykator ma za zadanie przekonać dłużnika (w call center był to zakup, tutaj uregulowanie pożyczki). Oczywiście na rynku dostępne są różnego rodzaju kursy, przygotowujące do wykonywania działań windykacyjnych.
Możliwości zatrudniania wiążą się najczęściej z pracą w firmie windykacyjnej. Niektóre większe przedsiębiorstwa mają własny, wewnętrzny dział windykacji - konieczny z powodu dużej liczby dłużników.
Windykator - uprawnienia
W przypadku omawiania zakresu uprawnień windykatora, częściej niż o możliwościach, mówi się o tym, czego mu nie wolno. Nie ma więc prawa przejmować majątku dłużnika, ponieważ to leży w mocy komornika sądowego. Praca windykatora to przekonywanie (z naciskiem na to słowo) dłużnika do spłaty zobowiązań. Nie można takiej osoby zastraszać ani nękać.
Co więc może i jakie są prawa windykatora? Jego zadaniem jest przeprowadzenie negocjacji w taki sposób, by dłużnik zrozumiał, że spłata zobowiązań to dla niego najlepsze rozwiązanie. Windykator ustala wysokość rat i harmonogram ich spłat. Powinien to zrobić na drodze pokojowej, bez używania gróźb i zastraszania.
Firma windykacyjna - jak działa
Do firm windykacyjnych mogą zgłaszać się zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne, chcące odzyskać swoje pieniądze. Z reguły takie organizacje oferują dwie możliwości. Pierwszą jest odzyskiwanie zadłużenia poprzez działania windykacyjne. Druga opcja oferowana wierzycielom to skup długu. Firmy natychmiastowo płacą ustaloną kwotę wierzycielowi i ten automatycznie wyłącza się z procesu windykacji oraz jakichkolwiek kontaktów z dłużnikiem, a biuro windykacyjne we własnym zakresie dba o regulację zobowiązań.