Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Związki zawodowe dla zleceniobiorców

Związki zawodowe dla zleceniobiorców

 
Związki zawodowe dla zleceniobiorców

Możliwość zakładania związków zawodowych i korzystania z ich wsparcia nie jest już zarezerwowana tylko dla pracowników etatowych. Od momentu wejścia w życie Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych, organizacje takie mogą być tworzone również przez osoby zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Jest też możliwość tworzenia związków zawodowych dla samozatrudnionych.

 

Związek zawodowy – definicja

 

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie związek zawodowy jest „dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych” (źródło: Ustawa z dn. 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych Rozdz. 1, Art. 1.) Jest on niezależny od pracodawców, administracji państwowej i innych organizacji. Może zostać utworzony, gdy zbierze się przynajmniej 10 osób mających prawo do zrzeszania się w związki zawodowe. Związek zawodowy podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, jego członkowie muszą także spisać statut oraz wyłonić komitet założycielski.

 

Zleceniobiorcy w związkach zawodowych

 

Ustawa z 5 lipca zmieniająca zapisy z maja 1991 precyzuje, że ilekroć w tekście rozporządzenia mowa jest o „osobie wykonującej pracę zarobkową – należy przez to rozumieć pracownika lub osobę świadczącą pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudnia do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia, oraz ma takie prawa i interesy związane z wykonywaniem pracy, które mogą być reprezentowane i bronione przez związek zawodowy”. Inaczej mówiąc, każdy osoba wykonująca osobiście pracę zarobkową na rzecz pracodawcy może należeć do związku zawodowego – warunkiem jest właśnie niepowierzanie wykonywania zadań osobie trzeciej. Nie ma znaczenia rodzaj podpisanej umowy, więc nikogo już nie dziwią zleceniobiorcy w związkach zawodowych.

 

Związki zawodowe dla samozatrudnionych

 

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami istnieje też możliwość tworzenia związków zawodowych dla samozatrudnionych, czyli osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą na własny rachunek i we własnym imieniu.

 

Warunkiem koniecznym, aby osoba posiadająca działalność miała prawo do tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe, jest fakt niezlecania pracy podmiotom zewnętrznym. Zadania muszą być regularnie wykonywane osobiście. Poszerzenie ochrony związkowej o osoby prowadzące jednoosobowe firmy jest dla przedsiębiorców bardzo korzystne, ponieważ przynależność do związku zawodowego daje im szereg przywilejów, m.in. związanych z wykonywaniem funkcji związkowej.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Koordynator / Koordynatorka Zespołu Pielęgniarskiego

    LUX MED Sp. z o.o.   Szczecin, ul. Odzieżowa 12a    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    U nas będziesz odpowiedzialny/odpowiedzialna m.in za: koordynację pracy zespołu pielęgniarskiego; sporządzanie i zarządzanie grafikiem czasu pracy; zapewnienie sprawnej i profesjonalnej obsługi Pacjenta zgodnie z obowiązującymi standardami w firmie; nadzór nad prowadzoną dokumentacją...
  • Brygadzista serwisu sprzątającego

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Warszawa, Wola    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzór nad jakością wykonywanych usług; Odbiory jakościowe; Delegowanie pracy, zadań pracownikom; Dbałość o sprzęt oraz miejsce pracy; Monitorowanie zużycia środków czystości;
  • Pracownik sprzątający - mycie maszynowe i ręczne

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  część etatu
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Utrzymanie czystości w obszarze produkcyjnym oraz biurowym , w tym: Maszynowe mycie posadzek Ręczne mycie posadzek Mycie przeszkleń Inne prace porządkowe zlecone przez przełożonego zgodne z harmonogramem prac;
  • Pracownik sprzątający

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Kraków, Al. Pokoju    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Utrzymanie czystości w obszarze biurowym, w tym: Sprzątanie kuchni, biur, łazienek, części wspólnych, coffe point; Odkurzanie wykładzin, wycieranie kurzy, wyrzucanie śmieci; Przygotowywanie cateringów Inne prace porządkowe zlecone przez przełożonego zgodne z harmonogramem
  • Główny/a Księgowy/a

    ManpowerGroup   Wrocław    praca stacjonarna
    ekspert / kierownik/koordynator
    1 godz.
    W tej roli będziesz odpowiadać m.in. za: Prowadzenie pełnej księgowości firmy, w tym przygotowanie rocznego sprawozdania finansowego; Przygotowywanie okresowych sprawozdań finansowych, raportów oraz analiz na potrzeby zarządu i instytucji zewnętrznych; Terminowe sporządzanie i kontrolę...
  • Pracownik sprzątający

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Kraków, Al. Pokoju    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  część etatu
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Utrzymanie czystości tarasu zewnętrznego w tym: Zamiatanie liści, odkurzanie sztucznej trawy, utrzymanie w czystości stołów i krzeseł itp. Utrzymanie czystości w strefie coffe point w tym: Mycie powierzchni (blaty, zlewy, krzesła, szafki, podłogi) Opróżnianie i...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?