Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zmiana adresu firmy – obowiązki pracodawcy

Zmiana adresu firmy – obowiązki pracodawcy

 
Zmiana adresu firmy – obowiązki pracodawcy

Zmiana adresu firmy – formalności

 

Rejestrując działalność gospodarczą, należy podać pełne dane osobowe oraz informacje dotyczące adresu. Jeśli któryś z elementów uległ zmianie, to wszystkie nowe wiadomości powinny zostać przesłane do odpowiednich instytucji. Należy je zaktualizować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dotyczy to między innymi: zmiany adresu firmy, nazwy przedsiębiorstwa, miejsca zamieszkania osoby prowadzącej działalność, przedmiotu działalności, miejsca przechowywania dokumentacji księgowej, formy opodatkowania, numeru rachunku bankowego, pełnomocników.

 

Jak przebiega proces aktualizacji danych?

 

W przypadku indywidualnych przedsiębiorców oraz wspólników spółki cywilnej zmiany muszą być dokonane za pomocą formularza CEIDG-1. Wypełniając wniosek, należy pamiętać, aby na początku zaznaczyć odpowiednią opcję – zmianę wpisu w CEIDG-1. Poprawnie wypełnione pismo przesyła się w terminie do 7 dni od momentu nastąpienia modyfikacji. Można to zrobić drogą elektroniczną pod warunkiem, że przedsiębiorca założył profil zaufany lub posiada podpis elektroniczny. W przeciwnym razie dokument przesyłany jest Pocztą Polską. Warto mieć potwierdzenie nadania listu (w razie zagubienia przesyłki). Aktualizacja danych polega na wypełnieniu tylko tej jednej konkretnej części. Nie trzeba ponownie uzupełniać całego formularza. Oznacza to, że jeśli nastąpiła zmiana siedziby firmy, to wystarczy podać jedynie nowy adres.


Warto zaznaczyć, że nie tylko odpowiednie instytucje powinny zostać poinformowanem że zaszła zmiana adresu działalności gospodarczej. Także klienci muszą mieć dostęp do aktualnych danych. Dlatego warto zamieścić odpowiednie adnotacje na stronie internetowej firmy lub w social mediach, jeśli są prowadzone. Przedsiębiorcy często decydują się również na wysłanie zbiorczego maila do kontrahentów, w którym przesyłają aktualizację.

Polskie prawo nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku posiadania firmowej pieczęci. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo jej używa, należy również pamiętać o tym, aby dostosować informacje do nowych realiów. Jednym z elementów pieczęci jest właśnie adres. W związku z tym warto pamiętać o tym, aby wyrobić nowy egzemplarz, który będzie zawierał aktualne dane.

Jeżeli firma została wpisana do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), to zmianę danych przeprowadza się za pomocą wniosku NIP-8.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Urząd Dozoru Technicznego
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Wykonywanie i dokumentowanie badań urządzeń technicznych podlegających dozorowi UDT. Inspekcja urządzeń ciśnieniowych i/lub urządzeń transportu bliskiego. Sprawdzanie kwalifikacji osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne. Wykonywanie...
  • Kontroler Jakości Konstrukcji Stalowych Spawanych

    Baltic Towers   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Przeprowadzanie kontroli materiałów wejściowych (głównie blach stalowych); Przeprowadzanie kontroli jakości wież stalowych na ich wszystkich etapach procesu produkcji; Przygotowywanie raportów z przeprowadzonych kontroli; Podejmowanie decyzji o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu kontrolowanych...
  • Młodsza specjalistka / Młodszy specjalista ds. budowania relacji i wsparcia klienta​ (placówka partnerska)

    mBank S.A.   Nysa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    w tej roli będziesz odpowiadać za: sprzedaż produktów bankowych (m.in. konta, kredyty, depozyty, inwestycje) pozyskiwanie nowych klientów; promowanie zdalnych kanałów dystrybucji; realizowanie ilościowych oraz jakościowych celów sprzedażowych; budowanie pozytywnego wizerunku mBanku;
  • Inżynier ds. hydrauliki siłowej - doradca techniczny

    ECOL Sp. z o.o.   Rybnik    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę
    3 godz.
    Dołączając do naszego zespołu będziesz wsparciem Kierownika Projektu w pracach na terenach zakładów przemysłowych naszych kontrahentów w kraju i zagranicą (min. w Czechach, Słowacji, Austrii oraz Niemczech) takich jak: opracowanie kalkulacji, technologii oraz koncepcji wykonania usług w...
  • Specjalista ds. Obsługi Logistycznej

    Schenker sp z o.o.   Teresin, (gmina), Masovia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres zadań: Odpowiadanie za zgodność i wiarygodność wykonywanych ruchów/ przesunieć w systemie WMS poprzez rejestracje poprawnie danych w systemie magazynowym; Przygotowywanie dokumentów transportowych zgodnie z przepisami transportowymi oraz procedurami operacyjnymi; Rejestracja danych...
  • Specjalista / Specjalistka IT z j. niemieckim

    Nowy Styl   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitoring zgłoszeń i obsługa incydentów IT; udział w projektach prowadzonych przez Departament Informatyki; praca w systemie ticketowym; zapewnienie prawidłowej i bezawaryjnej pracy infrastruktury IT; zdalne i lokalne wsparcie użytkowników z zakresu oprogramowania...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.