Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zatrudnienie studenta - warunki, zasady, korzyści, składki ZUS

Zatrudnienie studenta - warunki, zasady, korzyści, składki ZUS

 
Zatrudnienie studenta - warunki, zasady, korzyści, składki ZUS

Umowa-zlecenie z uczniem - korzyści

 

Zatrudnienie studentów lub uczniów jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców. Największą zaletą tego typu praktyki są oczywiście niższe koszta, jakie ponosi pracodawca z tytułu podpisania umowy z uczącymi się osobami.
Dodatkowo młodzi ludzie z reguły są pełni energii oraz mają ciekawe pomysły. Studenci jeszcze nie popadli w rutynę, dzięki czemu można liczyć na ich kreatywność oraz zaangażowanie. Dla niektórych ludzi zatrudnienie jeszcze w trakcie trwania edukacji jest bardzo dobrym sposobem, aby zadbać o swoje doświadczenie. Dzięki temu będą oni atrakcyjni na rynku pracy.

 

Wiele młodych osób decyduje się na podjecie pierwszej pracy już po maturze. Dlatego przedsiębiorcy powinny wiedzieć, jak wygląda sytuacja popisywania umowy, ubezpieczeń zdrowotnych oraz opłaty składek ZUS od wynagrodzenia.

 

Umowa-zlecenie z uczniem - zasady

 

Osoby uczące się są z reguły ubezpieczone. Właściciele firm najczęściej podpisują z nimi umowę-zlecenie. Jest to jeden z rodzajów umów cywilnoprawnych. Nie wypłaca się przy nich wynagrodzenia w przypadku choroby bądź nieobecności z innego powodu. Podpisując umowę z uczniem, należy sprawdzić, czy nie będzie on traktowany jak pracownik młodociany (15 do 18 lat). W takiej sytuacji trzeba pamiętać, że młodzi ludzie nie mogą wykonywać obowiązków po godzinach oraz w porze nocnej.

 

Umowa-zlecenie ze studentem a ZUS

 

Zgodnie z przepisami osoby uczące się, które jeszcze nie ukończyły 26 roku życia, mają możliwość korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców bądź uczelni. Dodatkowo pracodawcy nie muszą płacić za studiujących podwładnych składek ZUS. W momencie ukończenia wyżej określonego wieku, studenci automatycznie podlegają ubezpieczeniom na ogólnych zasadach (nie ma tutaj znaczenia fakt, że jeszcze nie ukończyli edukacji).

 

Zatrudnienie studenta - warunki

 

Młodzi ludzie muszą jednak pamiętać, że przełożony ma prawo domagać się potwierdzenia statusu studenta. W takiej sytuacji do umowy-zlecenia najczęściej dołączane są kserokopie ważnej legitymacji studenckiej bądź specjalne zaświadczenie, które jest wydawane przez dziekanat uczelni.

 

Warto także podkreślić, że pracodawca musi zgłosić podwładnego, który był studentem, do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w następujących momentach:

• ukończenia 26 -go roku życia,
• wykreślenia danej osoby z listy studentów lub po obronie pracy magisterskiej (nawet jeżeli zatrudniony nie ukończył jeszcze 26 lat).

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Budowlanych

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i obowiązujące przepisy prawa; Wypełnianie obowiązków kierownika budowy;
  • Spawacz

    Mosty Łódź S.A.   Łódź    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: praca w Produkcji Pomocniczej jako spawacz, przygotowanie i montaż konstrukcji stalowych, możliwość pracy w delegacji.
  • Pracownik sprzątający

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Postępu    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  część etatu
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Utrzymanie czystości w obszarze biurowym, w tym: Sprzątanie biura i kuchni; Odkurzanie wykładzin; Mycie ekspresów; Codzienne opróżnianie koszy;
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Łomża    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:masz bezpośredni kontakt z naszymi klientami zapewniając im kompleksową obsługę, jesteś profesjonalny/a i budujesz przyjazne relacje z klientami,pracujesz na swoją premię, prowadząc aktywną sprzedaż produktów oraz usług bankowych i...
  • Samodzielna Księgowa / Samodzielny Księgowy

    RW DEKRET Biuro Rachunkowe   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych klientów biura rachunkowego, zamykanie miesiąca, obliczanie zaliczek na podatki CIT/PIT, sporządzanie deklaracji VAT, VAT-UE, plików JPK.
  • Księgowa / Księgowy do KPiR

    RW DEKRET Biuro Rachunkowe   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: samodzielne prowadzenie Podatkowych Ksiąg Przychodów i Rozchodów oraz rozliczanie Ryczałtów PPE klientów biura rachunkowego, zamykanie miesiąca, obliczanie zaliczek na podatki PIT, PPE, sporządzanie plików JPK.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.