Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zatrudnienie młodego pracownika – na co zwrócić uwagę

Zatrudnienie młodego pracownika – na co zwrócić uwagę

 
Zatrudnienie młodego pracownika – na co zwrócić uwagę

Zatrudnianie młodego pracownika ma swoje mocne i słabe punkty. Czy warto dać szansę osobie bez doświadczenia i osiągnięć w branży?

 

W kwestii zatrudnienia młodego pracownika, stawiającego pierwsze kroki na rynku pracy, każda firma prowadzi trochę inną politykę. Niektóre przedsiębiorstwa w ogóle nie biorą pod uwagę możliwości przyjęcia kogoś bez doświadczenia. Zdarza się jednak, że obiecujący absolwenci szkół nie mają najmniejszego problemu z uzyskaniem etatu. Formą pośrednią, praktykowaną w wielu przedsiębiorstwach, jest proponowanie takim osobom stażu bądź zapraszanie ich na praktyki.

 

Praca dla młodych ludzi – wady i zalety

 

Dlaczego mamy zatrudnić młodego pracownika, jeśli zgłaszają się kandydaci o dłuższym stażu pracy? Decydując się na przyjęcie kogoś takiego liczymy na jego zapał, entuzjazm, kreatywność, a także szybkość i efektywność w wykonywaniu zadań. Mamy nadzieję, że będzie to osoba otwarta na nowe doświadczenia i chłonąca nową wiedzę, która jednocześnie wniesie świeże spojrzenie na działalność naszej firmy.

 

Z drugiej jednak strony, spoglądając w CV takiej osoby wiemy, że będziemy musieli sami ją wszystkiego nauczyć. Dobre wykształcenie to nie wszystko, w pracy liczą się także praktyczne umiejętności i doświadczenie, którego młodzi ludzie zazwyczaj nie posiadają. Pojawiają się wątpliwości, czy ktoś taki sprawdzi się na stanowisku, na które aplikuje. Czy będzie potrafił wykorzystać wiedzę zdobytą podczas procesu kształcenia? Czy będzie umiał przystosować się do stałej, wytężonej pracy? Czy będzie potrafił współdziałać z załogą i wspólnie realizować cele firmy? Na co zwrócić szczególną uwagę poszukując młodego pracownika?

 

Zatrudnienie młodego pracownika – komu dać szansę?

 

Nie wszystkie z powyższych obaw mają uzasadnienie. Chociaż studenci uczący się w trybie dziennym nie mogą pozwolić sobie na regularny, ośmiogodzinny etat, nie zawsze oznacza to, że absolwenci szkół zawsze kończą je bez jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego. Absolutnym minimum są obowiązkowe na wszystkich uczelniach publicznych praktyki studenckie.

 

Każda kolejna praktyka jest dobrowolna, więc wynika z inicjatywy młodej osoby. Ponieważ „praktyka praktyce nierówna”, podczas jednej student może być odpowiedzialny za kserowanie dokumentów, zaś podczas drugiej będzie realizował bardziej odpowiedzialne zadania. W czasie rozmowy rekrutacyjnej spróbujmy zatem dowiedzieć się, jakiego typu obowiązki miał w ich czasie nasz kandydat.

 

Wielu młodych ludzi wykorzystuje też wakacje i weekendy do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych. Nawet podejmowane przez nich prace dorywcze i sezonowe mają tutaj znaczenie – świadczą o samodzielności, przygotowują ich do wypełniania w przyszłości roli pracownika, a w przypadku pracy za granicą są też dowodem praktycznej znajomości języka obcego i umiejętności działania w wielokulturowym środowisku.

 

Młody, dobrze zarabiający pracownik – istotne punkty w życiorysie

 

Oceniając CV młodego kandydata nie zapomnijmy także zerknąć w rubrykę „działalność dodatkowa”. Być może okaże się, że ten zdobył już spore doświadczenie poza kategorią „praca” czy „staż”. Duże pole do popisu w ramach zdobywania konkretnych kompetencji dają takie miejsca jak: organizacje studenckie, stowarzyszenia, fundacje, kluby, koła zainteresowań, wolontariat. Osoby, które czynnie udzielają się w tego typu miejscach, charakteryzują się dużą motywacją do pracy, zaangażowaniem czy nastawieniem na realizację wspólnych celów.

 

Ponadto często realizowanie projektów w ramach takich struktur do złudzenia przypomina pracę nad projektem w przedsiębiorstwie. Nawet jeśli w czasie studiów student realizował działania na mniejszą skalę, wymagały wykorzystania podobnych umiejętności.

 

Nie zapomnijmy przy tym zweryfikować informacji podanych w CV – pytajmy o projekty, zakres działalności, zrealizowane cele i rolę młodego człowieka w ich osiągnięciu. Upewnijmy się, że członkostwo w danej organizacji nie zakończyło się wyłącznie podpisaniem deklaracji i uczestnictwem w kilku spotkaniach.

 

Podsumowując, chcąc zatrudnić młodego kandydata, warto jest przyjrzeć się jego zgłoszeniu pod kątem:
• prac wakacyjnych i dorywczych,
• programów wymiany studenckiej, staży i praktyk studenckich,
• wolontariatów i działalności w różnego rodzaju organizacjach.

Szukajmy osób, które już wykazały się pewną aktywnością, rozpoczęły zdobywanie praktycznych umiejętności i rozwijanie swoich zainteresowań jeszcze w trakcie nauki, robiąc coś ponad absolutne minimum. Możemy się bowiem spodziewać, że ci kandydaci wykażą się również większym zaangażowaniem i samodzielnością w życiu zawodowym.

 
Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Technicznej Obsługi Szkód

    GRUPA PZU   Lublin    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Ustalanie wysokości oraz rozliczanie szkód majątkowych; Weryfikacja kosztorysów i faktur; Uzgadnianie kosztów oraz prowadzenie negocjacji ugodowych z poszkodowanymi; Przestrzeganie standardów i procedur w zakresie likwidacji szkód majątkowych oraz jakości obsługi klienta;
  • Mobilny Ekspert Majątkowy

    GRUPA PZU   Jelenia Góra    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Wykonywanie oględziny uszkodzonych zabudowań i upraw wraz ze sporządzeniem opisu szkody i dokumentacji fotograficznej; Ustalanie wielkości szkody oraz wyliczenie jej wartości; Podejmowanie działań zmierzających do optymalizacji kosztów likwidacji szkody; Przestrzeganie standardów i...
  • Kierownik Zespołu Mobilnych Ekspertów Majątkowych

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Zarządzanie zespołem, planowanie, koordynowanie pracy Mobilnych Ekspertów Majątkowych; Współdziałanie z innymi obszarami i pionami oraz podmiotami zewnętrznymi m.in. poprzez udział w spotkaniach wewnętrznych i zewnętrznych z klientami, negocjacje umów ubezpieczeniowych, negocjacje...
  • Specjalista ds. Obsługi Logistycznej

    Schenker sp z o.o.   Teresin, (gmina), Masovia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Zakres zadań: Odpowiadanie za zgodność i wiarygodność wykonywanych ruchów/ przesunieć w systemie WMS poprzez rejestracje poprawnie danych w systemie magazynowym; Przygotowywanie dokumentów transportowych zgodnie z przepisami transportowymi oraz procedurami operacyjnymi; Rejestracja danych...
  • Technik w Dziale Nadzoru Spawalniczego

    Baltic Towers   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Zapewnienie kontroli przed, w trakcie i po spawaniu oraz spełnienie innych wymagań systemu jakości w pracach spawalniczych w oparciu o normę EN ISO 3834-2. Nadzór i optymalizacja nad procesami spawania realizowanymi w zakładzie, czynny udział w realizacji programu KAIZEN. Nadzór nad...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Wykonywanie i dokumentowanie badań urządzeń technicznych podlegających dozorowi UDT. Inspekcja urządzeń ciśnieniowych i/lub urządzeń transportu bliskiego. Sprawdzanie kwalifikacji osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne. Wykonywanie...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.