Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zatrudnienie młodego pracownika – na co zwrócić uwagę

Zatrudnienie młodego pracownika – na co zwrócić uwagę

 
Zatrudnienie młodego pracownika – na co zwrócić uwagę

Zatrudnianie młodego pracownika ma swoje mocne i słabe punkty. Czy warto dać szansę osobie bez doświadczenia i osiągnięć w branży?

 

W kwestii zatrudnienia młodego pracownika, stawiającego pierwsze kroki na rynku pracy, każda firma prowadzi trochę inną politykę. Niektóre przedsiębiorstwa w ogóle nie biorą pod uwagę możliwości przyjęcia kogoś bez doświadczenia. Zdarza się jednak, że obiecujący absolwenci szkół nie mają najmniejszego problemu z uzyskaniem etatu. Formą pośrednią, praktykowaną w wielu przedsiębiorstwach, jest proponowanie takim osobom stażu bądź zapraszanie ich na praktyki.

 

Praca dla młodych ludzi – wady i zalety

 

Dlaczego mamy zatrudnić młodego pracownika, jeśli zgłaszają się kandydaci o dłuższym stażu pracy? Decydując się na przyjęcie kogoś takiego liczymy na jego zapał, entuzjazm, kreatywność, a także szybkość i efektywność w wykonywaniu zadań. Mamy nadzieję, że będzie to osoba otwarta na nowe doświadczenia i chłonąca nową wiedzę, która jednocześnie wniesie świeże spojrzenie na działalność naszej firmy.

 

Z drugiej jednak strony, spoglądając w CV takiej osoby wiemy, że będziemy musieli sami ją wszystkiego nauczyć. Dobre wykształcenie to nie wszystko, w pracy liczą się także praktyczne umiejętności i doświadczenie, którego młodzi ludzie zazwyczaj nie posiadają. Pojawiają się wątpliwości, czy ktoś taki sprawdzi się na stanowisku, na które aplikuje. Czy będzie potrafił wykorzystać wiedzę zdobytą podczas procesu kształcenia? Czy będzie umiał przystosować się do stałej, wytężonej pracy? Czy będzie potrafił współdziałać z załogą i wspólnie realizować cele firmy? Na co zwrócić szczególną uwagę poszukując młodego pracownika?

 

Zatrudnienie młodego pracownika – komu dać szansę?

 

Nie wszystkie z powyższych obaw mają uzasadnienie. Chociaż studenci uczący się w trybie dziennym nie mogą pozwolić sobie na regularny, ośmiogodzinny etat, nie zawsze oznacza to, że absolwenci szkół zawsze kończą je bez jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego. Absolutnym minimum są obowiązkowe na wszystkich uczelniach publicznych praktyki studenckie.

 

Każda kolejna praktyka jest dobrowolna, więc wynika z inicjatywy młodej osoby. Ponieważ „praktyka praktyce nierówna”, podczas jednej student może być odpowiedzialny za kserowanie dokumentów, zaś podczas drugiej będzie realizował bardziej odpowiedzialne zadania. W czasie rozmowy rekrutacyjnej spróbujmy zatem dowiedzieć się, jakiego typu obowiązki miał w ich czasie nasz kandydat.

 

Wielu młodych ludzi wykorzystuje też wakacje i weekendy do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych. Nawet podejmowane przez nich prace dorywcze i sezonowe mają tutaj znaczenie – świadczą o samodzielności, przygotowują ich do wypełniania w przyszłości roli pracownika, a w przypadku pracy za granicą są też dowodem praktycznej znajomości języka obcego i umiejętności działania w wielokulturowym środowisku.

 

Młody, dobrze zarabiający pracownik – istotne punkty w życiorysie

 

Oceniając CV młodego kandydata nie zapomnijmy także zerknąć w rubrykę „działalność dodatkowa”. Być może okaże się, że ten zdobył już spore doświadczenie poza kategorią „praca” czy „staż”. Duże pole do popisu w ramach zdobywania konkretnych kompetencji dają takie miejsca jak: organizacje studenckie, stowarzyszenia, fundacje, kluby, koła zainteresowań, wolontariat. Osoby, które czynnie udzielają się w tego typu miejscach, charakteryzują się dużą motywacją do pracy, zaangażowaniem czy nastawieniem na realizację wspólnych celów.

 

Ponadto często realizowanie projektów w ramach takich struktur do złudzenia przypomina pracę nad projektem w przedsiębiorstwie. Nawet jeśli w czasie studiów student realizował działania na mniejszą skalę, wymagały wykorzystania podobnych umiejętności.

 

Nie zapomnijmy przy tym zweryfikować informacji podanych w CV – pytajmy o projekty, zakres działalności, zrealizowane cele i rolę młodego człowieka w ich osiągnięciu. Upewnijmy się, że członkostwo w danej organizacji nie zakończyło się wyłącznie podpisaniem deklaracji i uczestnictwem w kilku spotkaniach.

 

Podsumowując, chcąc zatrudnić młodego kandydata, warto jest przyjrzeć się jego zgłoszeniu pod kątem:
• prac wakacyjnych i dorywczych,
• programów wymiany studenckiej, staży i praktyk studenckich,
• wolontariatów i działalności w różnego rodzaju organizacjach.

Szukajmy osób, które już wykazały się pewną aktywnością, rozpoczęły zdobywanie praktycznych umiejętności i rozwijanie swoich zainteresowań jeszcze w trakcie nauki, robiąc coś ponad absolutne minimum. Możemy się bowiem spodziewać, że ci kandydaci wykażą się również większym zaangażowaniem i samodzielnością w życiu zawodowym.

 
Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. marketingu

    SP EUROPE Sp. z o.о.   Pruszków    praca hybrydowa / stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    OPIS STANOWISKA: Analiza rynku, sprzedaży według regionów, segmentów rynku, produktów, marek; Aktywna promocja firmy na rynku; Informowanie klientów poprzez efektywne wykorzystanie technologii reklamowych i PR;
  • Customer service specialist with Czech

    Concentrix   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Your responsibilities: conducting phone calls / e-mail /chat/ social – media correspondence, supporting incoming and outgoing calls, providing information of service concerned (garden machines), collecting and processing orders both by phone and by e-mail and others form of contact, helping to...
  • Specjalista ds. komunikacji z klientem

    Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: obsługa połączeń wychodzących (audio i video) nawiązywanie i aktywne utrzymywanie relacji z klientami przygotowywanie ofert odpowiadających potrzebom klientów wprowadzanie danych do systemu
  • Copywriter / Redaktor

    Freelance Editing Group   Wielka Brytania, London    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Na stanowisko redaktora, poszukujemy osób mających doświadczenie w pisaniu prac naukowych, artykułów naukowych i t.d. na rożne tematy oraz z różnych kierunków, zaczynając od nauk humanistycznych i do prac inżynierskich. Współpraca na podstawie umowy zlecenia lub umowy freelancereskiej...
  • Magazynier / Operator z UDT (m/k)

    Trenkwalder   Mokry Dwór (pow. gdański, gm. Pruszcz Gdański)    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 000 zł brutto/mies.
    10 godz.
    Opis stanowiska: rozładunek dostaw, kontrola zgodności zamówienia z dokumentacją magazynową, obsługa obiegu dokumentów w systemie ERP, przygotowywanie, konfekcjonowanie oraz etykietowanie wyrobów dla klientów, kompletacja zamówień zgodnie z zestawieniem, inwentaryzacja towarów magazynowych.
  • Lekarz Stomatolog

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Domaniewska 39B    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  część etatu
    10 godz.
    (praca w piątki, soboty) Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie kierunkowe - dyplom lekarza dentysty, doceniamy doświadczenie zawodowe w zakresie wybranej dziedziny stomatologii: stomatologia zachowawcza, protetyka, endodoncja (także pod mikroskopem), chirurgia, implantologia,...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.