Migracje na rynku pracy odbywają się w różnych kierunkach. Czasem zdarza się tak, że pracodawca i pracownik, którzy wcześniej współpracowali, znów chcą zawrzeć ze sobą umowę. Czy jest to możliwe, a jeśli tak, to na jakich warunkach?
Zatrudnienie byłego pracownika na okres próbny
Zacznijmy od najkrótszej umowy, na okres próbny. Służy ona temu, by sprawdzić możliwości zatrudnianej osoby, ocenić jak odnajduje się w nowym środowisku, czy jest wystarczająco kompetentna, żeby wypełniać powierzane obowiązki. Wydawać się może, że nowa umowa o pracę z byłym pracownikiem na okres próbny jest bezzasadna, jednak Kodeks pracy przewiduje taką opcję. Art 25. §3. określa dwa warianty, w których można zawrzeć tego typu umowę, czyli:
„1) jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
2) po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny”.
Umowa na czas określony z byłym pracownikiem
Kolejna umowa, na czas określony z byłym pracownikiem, to tylko trochę bardziej złożona kwestia. 22 listopada 2016 weszła do Kodeksu pracy zmiana, w wyniku której obecnie istnieją liczbowe oraz czasowe limity zawierania umów na czas określony. Wskazuje na to art. 251. §1. ustawy: „Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech”.
Zatrudnienie byłego pracownika na czas określony jest więc jak najbardziej możliwe, dokument musi jedynie spełniać cytowane wytyczne, liczone od momentu wejścia w życie zmian.
Zatrudnienie byłego pracownika a umowy cywilnoprawne
Często pojawia się zapytanie, czy jest możliwe zatrudnienie byłego pracownika na umowę-zlecenie i czy powinna wystąpić jakaś przerwa między tymi odmiennymi stosunkami pracy. Podobne wątpliwości budzi umowa o dzieło z byłym pracownikiem.
Otóż prawo nie zabrania zawierania umów cywilnoprawnych z pracownikami, z którymi została wcześniej rozwiązana umowa o pracę, warunkiem jednak jest, by nowe obowiązki nie miały znamion pracy na etacie. Tutaj zastosowanie znajdzie art. 22. 1. Kodeksu pracy: „Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
§11. Zatrudnienie w warunkach określonych w §1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
§12. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w §1”.
Umowa-zlecenie lub umowa o dzieło z byłym pracownikiem jest zatem jak najbardziej możliwa do podpisania, jednak na innych warunkach niż te przy umowie o pracę.