Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zatrudnienie byłego pracownika

Zatrudnienie byłego pracownika

 
Zatrudnienie byłego pracownika

Migracje na rynku pracy odbywają się w różnych kierunkach. Czasem zdarza się tak, że pracodawca i pracownik, którzy wcześniej współpracowali, znów chcą zawrzeć ze sobą umowę. Czy jest to możliwe, a jeśli tak, to na jakich warunkach?

 

Zatrudnienie byłego pracownika na okres próbny

 

Zacznijmy od najkrótszej umowy, na okres próbny. Służy ona temu, by sprawdzić możliwości zatrudnianej osoby, ocenić jak odnajduje się w nowym środowisku, czy jest wystarczająco kompetentna, żeby wypełniać powierzane obowiązki. Wydawać się może, że nowa umowa o pracę z byłym pracownikiem na okres próbny jest bezzasadna, jednak Kodeks pracy przewiduje taką opcję. Art 25. §3. określa dwa warianty, w których można zawrzeć tego typu umowę, czyli:
„1) jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
2) po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny”.

 

Umowa na czas określony z byłym pracownikiem

 

Kolejna umowa, na czas określony z byłym pracownikiem, to tylko trochę bardziej złożona kwestia. 22 listopada 2016 weszła do Kodeksu pracy zmiana, w wyniku której obecnie istnieją liczbowe oraz czasowe limity zawierania umów na czas określony. Wskazuje na to art. 251. §1. ustawy: „Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech”.

 

Zatrudnienie byłego pracownika na czas określony jest więc jak najbardziej możliwe, dokument musi jedynie spełniać cytowane wytyczne, liczone od momentu wejścia w życie zmian.

 

Zatrudnienie byłego pracownika a umowy cywilnoprawne

 

Często pojawia się zapytanie, czy jest możliwe zatrudnienie byłego pracownika na umowę-zlecenie i czy powinna wystąpić jakaś przerwa między tymi odmiennymi stosunkami pracy. Podobne wątpliwości budzi umowa o dzieło z byłym pracownikiem.

 

Otóż prawo nie zabrania zawierania umów cywilnoprawnych z pracownikami, z którymi została wcześniej rozwiązana umowa o pracę, warunkiem jednak jest, by nowe obowiązki nie miały znamion pracy na etacie. Tutaj zastosowanie znajdzie art. 22. 1. Kodeksu pracy: „Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
§11. Zatrudnienie w warunkach określonych w §1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
§12. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w §1”.

 

Umowa-zlecenie lub umowa o dzieło z byłym pracownikiem jest zatem jak najbardziej możliwa do podpisania, jednak na innych warunkach niż te przy umowie o pracę.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.