Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zatrudnianie cudzoziemców - formalności, ZUS

Zatrudnianie cudzoziemców - formalności, ZUS

 
Zatrudnianie cudzoziemców - formalności, ZUS

Zatrudnienie obcokrajowca w Polsce jest dość skomplikowane. Jednocześnie rynek potrzebuje napływu nowych pracowników, dlatego praca cudzoziemców w Polsce wciąż zyskuje na popularności. Jakie procedury obowiązują i jak wygląda zatrudnienie obcokrajowca na przykładzie obywatela Ukrainy?


Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce – formalności


Zatrudnianie obcokrajowca z jednego z krajów Unii Europejskiej jest dość proste. Nie potrzebują oni pozwolenia na pracę, a jeśli ją podejmą, to przysługuje im prawo pobytu. Cudzoziemiec z kraju Unii (oraz obszaru EWG i Szwajcarii), który będzie przebywał w Polsce dłużej niż 3 miesiące, powinien zarejestrować się u wojewody.


Przepisy, które regulują kwestie pracy i pobytu osób z krajów Unii znaleźć można w ustawie z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, oraz ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


Aby zatrudnić cudzoziemca z Unii, wystarczy podpisać z nim taką umowę, jaką podpisałoby się z pracownikiem w Polsce. Oczywiście konieczne jest również zgłoszenie danej osoby do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Zatrudnienie cudzoziemca spoza Unii wymaga wypełnienia szeregu formalności. Jak wynika z danych PWC, procedury są nieco odmienne w poszczególnych regionach kraju, co wynika z różnic w interpretacji ustawy. Wymagane są inne dokumenty przy zatrudnianiu pracownika. Bardzo duże różnice występują też w zakresie czasu trwania całej procedury. O ile w niektórych regionach (np. Kraków) potrzeba około 30 dni, by uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca, o tyle w innych (Wrocław) nawet 90.

 

W Polsce funkcjonują dwa sposoby zatrudniania obcokrajowców spoza Unii Europejskiej:
    • na podstawie zezwolenia na pracę;
    • na podstawie uproszczonej procedury oświadczeń o powierzeniu pracy.

 

Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę

 

Obejmuje konieczność wystąpienia przez pracodawcę o takie zezwolenie do właściwego wojewody. Obecnie w Polsce funkcjonuje 6 różnych typów zezwoleń o pracę:
    • A – dotyczy zatrudnienia obcokrajowca na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub oddział znajduje się w Polsce;
    • B – dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę polegającą na pełnieniu funkcji w zarządzie spółki/osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub będącej spółką kapitałową w organizacji albo prowadzeniu spraw spółki komandytowej, lub komandytowo-akcyjnej jako komplementariusz;
    • C – dotyczy cudzoziemca, który wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium Polski na okres przekraczający 30 dni w roku kalendarzowym;
    • D – dotyczy cudzoziemca, który wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego nieposiadającego oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terytorium Polski i jest delegowany na terytorium Polski w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługa eksportowa);
    • E – dotyczy cudzoziemca, który wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium Polski na okres przekraczający 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innym celu
    • S – dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę sezonową. Pozwolenie na pracę sezonową wprowadzone zostało w styczniu 2018 roku.

Zezwolenie na pracę jest wydawane na czas określony, nie dłuższy niż 3 lata. Może być przedłużone. Do wniosku dołącza się opłatę (zwierającą imię i nazwisko cudzoziemca), w kwocie od 50 do 200 zł w zależności od typu pozwolenia i jego długości.


Pracodawca może być zobowiązany do przeprowadzenia tzw. testu rynku pracy. Oznacza to konieczność sprawdzenia przed zatrudnieniem pracownika zza granicy, czy wśród Polaków oraz obywateli Unii nie ma osób, które mogłyby objąć wakujące stanowisko. Przy przedłużaniu zezwolenia test rynku pracy nie jest wymagany.


Testu rynku pracy nie trzeba przeprowadzać, jeśli:
    • praca jest w obszarze zawodów deficytowych,
    • pracodawca przedłuża pozwolenie o pracę obcokrajowca,
    • pracodawca chce zatrudnić pracownika do prac pielęgnacyjno – opiekuńczych lub jako pomoc domową, a obcokrajowiec pochodzi z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji lub Ukrainy,
    • pracodawca chce zatrudnić pracownika zatrudnionego przez przynajmniej 3 miesiące na podstawie uproszczonej procedury,
    • pracownik jest trenerem, sportowcem, dentystą lub lekarzem.

 

Zatrudnienie na podstawie uproszczonej procedury oświadczeń o powierzeniu pracy


Druga droga to procedura uproszczona „oświadczeniowa” dotyczy obywateli sześciu krajów spoza Unii Europejskiej: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji oraz Ukrainy. W  ramach tej uproszczonej procedury obcokrajowcy mogą wykonywać pracę w Polsce przez 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy. Nie zachodzi przy tym konieczność uzyskania zezwolenia na pracę.

Jeśli chodzi o kwestię: zatrudnienie obcokrajowca a ZUS, niezależnie od tego, skąd pochodzi pracownik, jeśli pracuje w Polsce, jego pracodawca musi objąć go składkami ZUS. Aby to zrobić, trzeba ustalić, czy obcokrajowiec posiada inne tytuły do ubezpieczenia oraz odnieść się do konkretnego rodzaju umowy, jaka będzie z tą osobą zawarta.

 


Jak zatrudnić Ukraińca?

 

Zatrudnienie Ukraińców w Polsce z roku na rok zyskuje na popularności. Obywatele Ukrainy stanowią obecnie największą grupę emigrantów zarobkowych. Pracuje ich w Polsce już około 1,5 mln. W jaki sposób można nawiązać współpracę z pracownikiem z Ukrainy?


Zatrudnianie obywateli Ukrainy według uproszczonej procedury oświadczeń o powierzeniu pracy


Aby możliwe było zatrudnienie Ukraińca bez zezwolenia (czyli na podstawie oświadczenia), pracodawca musi wypełnić stosowny druk (PSZ-OPWP) i złożyć go w powiatowym urzędzie pracy. W oświadczeniu podaje się dane pracodawcy, cudzoziemca, okresy wykonywania pracy, wynagrodzenie brutto, wymiar etatu, rodzaj umowy, na podstawie jakiej będzie zatrudniony pracownik oraz PKD, jakiego zawód będzie dotyczył.

Druk PSZ-OPWP można wypełnić również online (o ile posiada się kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP). Jeśli starosta podejmie pozytywną decyzję w sprawie zatrudnienia pracownika, sporządza wpis do ewidencji oświadczeń. Takie zarejestrowane przez Urząd oświadczenie cudzoziemiec wykorzystuje, by otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy lub odpowiednią wizę. Pracodawca w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia pracy wskazanej w oświadczeniu ma powiadomić Powiatowy Urząd Pracy o tym, czy cudzoziemiec rozpoczął pracę.


Do obowiązków pracodawcy należy również:
    • podpisanie umowy z cudzoziemcem w języku, który będzie dla niego zrozumiały (zatrudnienie cudzoziemca z Ukrainy będzie wymagało umowy w języku ukraińskim),
    • zgłoszenie cudzoziemca do ZUS, jeśli wymaga tego rodzaj zawartej umowy.


Warto pamiętać o tym, że czas pracy pracownika zza granicy, który świadczy pracę na podstawie uproszczonej procedury, jest ograniczona do 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy i to niezależnie od liczby pracodawców. Nie można zatem tego przepisu obejść, zatrudniając pracownika z Ukrainy w coraz to nowych spółkach.


Jeśli jednak pracodawca po upływie 3 miesięcy pracy cudzoziemca na podstawie oświadczenia i w ramach umowy o pracę, chce kontynuować współpracę z tą osobą w ramach umowy o pracę oraz na warunkach nie gorszych niż w oświadczeniu, może złożyć do wojewody wniosek o wydanie zezwolenia na pracę i pobyt. Takie zezwolenie jest wydawane w trybie uproszczonym, czyli bez testu rynku pracy.


Ze względu na tę łatwiejszą niż standardowa możliwość, najczęściej w Polsce zatrudnienie obywatela Ukrainy odbywa się właśnie w taki sposób – najpierw poprzez procedurę oświadczeń, a kiedy Ukrainiec już pracuje, poprzez staranie się o zezwolenie na pobyt stały i pracę za pomocą uproszczonej procedury.


Zatrudnianie Ukraińców posiadających Karty Polaka


Karta Polaka potwierdza przynależność cudzoziemca do narodu polskiego. Nie jest jednak równoznaczna z obywatelstwem i nie daje prawa pobytu czasowego ani stałego, oraz nie zwalnia z konieczności posiadania wizy, jeśli obywatel danego kraju musi ją mieć. Jednocześnie, posiadacz Karty Polaka może podejmować w Polsce legalną pracę bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę lub prowadzić na ternie polski działalność gospodarczą, na takich samych zasadach jak obywatel polski. W takiej sytuacji wymagane jest jedynie uzyskanie pozwolenia na pobyt czasowy lub stały.


Zatrudnienie pracownika z Ukrainy a ZUS


Zatrudnienie Ukraińca na umowę o pracę lub umowę zlecenie (czyli umowy objęte w Polsce oskładkowaniem ZUS) wymagają, by pracodawca zgłosił takiego pracownika do ubezpieczenia społecznego.
Składki ZUS, którym podlega obcokrajowiec, są identyczne z tymi, które odprowadza się za Polaka. I tak jak w przypadku pracownika z Polski, będą zależeć od tego, na podstawie jakiej umowy pracownik jest zatrudniony oraz czy posiada inne tytuły do objęcia ubezpieczeniem społecznym. Zamiast numeru PESEL, którego obcokrajowcy najczęściej nie posiadają, podaje się numer dowodu osobistego lub paszportu. Warto pamiętać, że zatrudnienie studenta z Ukrainy na umowę-zlecenie, zwalnia z konieczności zgłoszenia go do ZUS-u (tak jak w przypadku studentów czy uczniów z Polski).

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Pracownik przygotowania produkcji - linia rozlewu (m/k)

    Trenkwalder   Rabowice, k. Swarzędza    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: praca na planie produkcyjnym, przygotowywanie mieszanek na poszczególne linie produkcyjne według receptury, przygotowywanie surowców, dorabianie mieszanek (np. żele, szampony), pobieranie wózkiem widłowym surowców z magazynu, odpowiedzialność przy ważeniu surowców (gramy,...
  • Specjalista ds. zakupów

    Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane "AGAD" sp. z o.o   Toruń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Aktywne poszukiwanie dostawców; Negocjowanie warunków zakupu z dostawcami; Analiza zapotrzebowania materiałowego; Zapewnienie dostępności ,materiałów i sprzętu na budowach; Współpraca z dostawcami w zakresie realizacji dostaw i zaopatrzenia na budowie;
  • Orange Polska S.A.
    specjalista mid / senior / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Planowanie i projektowanie strategii sprzedażowej dla klientów B2B w obszarach Mobile lub Fix lub ICT; Projektowanie niestandardowych rozwiązań technicznych i biznesowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb Klientów B2B; Bezpośrednia współpraca z siecią sprzedaży; Realizacja celów...
  • Orange Polska S.A.
    specjalista mid / senior / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Planowanie i projektowanie strategii sprzedażowej dla klientów B2B w obszarach Mobile lub Fix lub ICT; Projektowanie niestandardowych rozwiązań technicznych i biznesowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb Klientów B2B; Bezpośrednia współpraca z siecią sprzedaży; Realizacja celów...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.