Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zakładanie firmy szkoleniowej – od czego zacząć?

Zakładanie firmy szkoleniowej – od czego zacząć?

 
Zakładanie firmy szkoleniowej – od czego zacząć?

Firma szkoleniowa – pomysł na biznes

 

W myśl przepisów przedsiębiorstwo oferujące kursy zawodowe, uzupełniające, szkolenia dla dorosłych czy inne formy kształcenia pozaszkolnego prowadzi tzw. pozostałą działalność oświatową. Jak otworzyć tego typu firmę?

 

Firma szkoleniowa – jak założyć, krok po kroku

 

Firma szkoleniowa nie jest szkołą w ścisłym sensie, ale działalnością gospodarczą, oferującą usługi szkoleniowe. By ją otworzyć, nie trzeba mieć wykształcenia pedagogicznego czy nauczycielskiego. W niektórych przypadkach prowadzenie firmy szkoleniowej będzie wymagać uzyskania pozwolenia i spełnienia warunków określonych w dodatkowych przepisach (nieuwzględnionych przez Prawo przedsiębiorców oraz Prawo oświatowe). Kluczowe znaczenie ma tutaj tematyka oferowanych szkoleń (tj. tego, czy są prowadzone w zakresie jakiejkolwiek działalności regulowanej).

 

Szczegółowe wytyczne dotyczą między innymi (zgodnie z rządowym Serwisem informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy):
• podyplomowych kursów dla pielęgniarzy i położnych,
• firm szkoleniowych dla przyszłych kierowców,
• kursów dla kierowców z zakresu przewożenia substancji niebezpiecznych,
• szkoleń dotyczących zastosowania środków ochrony roślin.

 

Co więcej, jeśli firma szkoleniowa ma zamiar funkcjonować w publicznych strukturach (np. współpracować z urzędami pracy w ramach prowadzonych szkoleń dla bezrobotnych, na które może dostać dofinansowanie), wówczas niezbędne będzie też otrzymanie akredytacji właściwego pod względem lokalizacji kuratorium oświaty. Akredytacja może zostać przyznana po roku działalności firmy i po spełnieniu warunków dotyczących liczby godzin kształcenia, jakości oferowanych usług oraz materiałów dydaktycznych czy minimalnego wykształcenia kadry szkoleniowej. Szczegółowe wytyczne można znaleźć w art. 118. Prawa oświatowego.

 

W przypadku prowadzenia szkoleń dla bezrobotnych niezbędne jest też uzyskanie wpisu do rejestru wojewódzkiego urzędu pracy.

 

Dodatkowo, jeżeli zamierzamy wydawać kursantom certyfikaty potwierdzające zdobycie uprawnień, firma musi zostać zatwierdzona przez właściwą organizację zawodową.

 

Własna firma szkoleniowa powinna zostać zarejestrowana jako działalność gospodarcza. Możemy wybrać dowolną formę prowadzenia działalności prócz spółki partnerskiej. Właściwym numerem PKD jest 85.59.B (pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane).

 

Warto pamiętać, że firma szkoleniowa może być prowadzona jako zarobkowa działalność nieewidencjonowana. W tym przypadku jednak miesięczne przychody nie mogą być wyższe niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (przykładowo w 2019 r. nie mogą przekraczać 1125 zł).

 

Firma szkoleniowa – wzór biznesplanu

 

Firma szkoleniowa może prowadzić kursy stacjonarnie lub przez internet, udostępniając materiały w ramach e-learningu – wówczas trzeba doliczyć koszty związane ze stworzeniem i administrowaniem platformy szkoleniowej. W przypadku tradycyjnej placówki niezbędne jest natomiast wynajęcie lub kupno lokalu i przystosowanie go do charakteru prowadzonych zajęć. W miarę rozszerzania działalności dojdą wydatki na zatrudnienie kadry czy rozszerzenie oferty. W biznesplanie powinniśmy również uwzględnić koszt reklamy, zarówno internetowej, jak i realizowanej za pomocą plakatów, ulotek czy innych materiałów. Zgodnie ze współczesnymi standardami absolutnym minimum jest też stworzenie konta firmy na jednym z portali społecznościowych.

 

Firma szkoleniowa – czy warto?

 

Powodzenie firmy szkoleniowej zależy od wielu czynników. Na początku przebić się na rynku może być trudno, szczególnie, jeśli nasza firma będzie działać bez porozumienia z urzędami pracy, a jej oferta będzie ograniczona. Być może warto od razu pomyśleć o prowadzeniu kursów certyfikowanych oraz dotyczących popularnych zawodów (np. z branży IT). Zakres szkoleń powinien być dostosowany do zapotrzebowania miejscowego rynku pracy. Kursy biznesowe być może niekoniecznie sprawdzą się w małych miejscowościach, gdzie firm prowadzących taką działalność jest niewiele.

 

Szansę na sukces zwiększy:
• bogata oferta szkoleń (np. kursy certyfikowane, unikatowe, innowacyjne, dostosowane do zapotrzebowania w regionie),
• wysoka jakość kształcenia (najlepiej potwierdzona akredytacją kuratora oświaty),
• umowa z urzędem pracy (możliwość uzyskania dofinansowania w przypadku szkoleń zawodowych dla bezrobotnych),
• dobra reklama, zarówno tradycyjna, jak i online.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowy

    MIRBUD S.A.   Jawor, ul. Wiejska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa administracyjna biura. Fakturowanie. Prowadzenie korespondencji przychodzącej i wychodzącej. Rejestracja i archiwizacja dokumentów. Zapewnienie efektywnego obiegu informacji i dokumentów w firmie. Tworzenie raportów. Koordynowanie zaopatrzenia biura. Wspieranie...
  • Starszy Operator/ Operator Techniczny

    ManpowerGroup   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Zadania: Wykonywanie procesów technologicznych i pomocniczych zgodnie z procedurami i instrukcjami; Obsługa maszyn i urządzeń na linii produkcyjnej oraz odpowiedzialność za ich prawidłową eksploatację; Wykonywanie przezbrojeń, regulacji i usuwanie usterek maszyn i urządzeń na linii...
  • Commissioning Technician

    ManpowerGroup   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    11 godz.
    ​​​​​Responsibilities: Conduct I/O testing for all VOW/Scanship PLC systems. Diagnose and troubleshoot PLC faults. Participate in and support commissioning activities. Provide on-site technical support to shipyards and ship-owners. Assist with factory acceptance (FAT) and site acceptance...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Medycyna Szkolna)

    Świat Zdrowia   Bydgoszcz, ul. Łochowskiego 7a    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    13 godz.
    W naszym zespole będziesz: udzielać pierwszej pomocy w wypadkach i nagłych zachorowaniach, wykonywać testy przesiewowe/bilanse zdrowia, współpracować z dyrektorem szkoły i nauczycielami, pomagać uczniom, z problemami zdrowotnymi i niepełnosprawnością, prowadzić edukację zdrowotną (w...
  • Świat Zdrowia
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu
    13 godz.
    Oczekujemy: ukończonej specjalizacji z medycyny rodzinnej / pediatrii / chorób wewnętrznych lub też w trakcie specjalizacji, lub bez specjalizacji, doświadczenia w pracy w POZ, aktualnego prawa do wykonywania zawodu, dążenia do doskonalenia opieki medycznej nad pacjentami, pozytywnej postawy...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Punkt Pobrań)

    Świat Zdrowia   Katowice, ul. Opolska 11/3    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    13 godz.
    Chętnie zaprosimy Cię do współpracy, jeżeli: posiadasz wykształcenie kierunkowe (pielęgniarstwo), masz aktualne prawo wykonywania zawodu, jesteś wysoko zorientowany/a na potrzeby pacjenta, dyspozycyjności około 1 raz w tygodniu (w godzinach 8:00-10:30).

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?