Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Wymagający szef – wady i zalety

Wymagający szef – wady i zalety

 
Wymagający szef – wady i zalety

Dochodzą cię słuchy, że masz kosmiczne oczekiwania, pracownikom trudno znieść ciągłe dokręcanie śruby i lekko mówiąc, w firmie panuje ciężka atmosfera? Sprawdź, czy nie jesteś zbyt wymagającym szefem.

 

Wymagający szef – zalety

 

Od postawy, kompetencji, a nawet charakteru przełożonego zależy to, czy pracownicy będą chcieli w pełni angażować się w swoje obowiązki. Szef wymagający i wyrozumiały jednocześnie to połączenie idealne, ale trudne do osiągnięcia. Tylko pozornie wydaje się, że zupełny brak ingerencji w zadania i pobłażliwość ze strony przełożonego sprzyjają efektywnej pracy. Nikt nie lubi nadmiernej kontroli, ale z drugiej strony szef, który trzyma rękę na pulsie, koryguje błędy i docenia osiągnięcia, daje pracownikom poczucie bezpieczeństwa.

Wymagania szefa powinny być dostosowane do możliwości pracowników. Zlecając określone obowiązki, warto obdarzyć podwładnych zaufaniem i dać im czas na samodzielną pracę, a jej postęp sprawdzić w uzgodnionym terminie. Dobre zorganizowanie, podział zadań i wyeliminowanie zbędnych elementów sprawiają, że każdy wie, co ma robić i może spełnić stawiane przed nim wymagania. Sprzyja temu także wypracowanie skutecznych metod komunikacji na linii pracownicy – przełożony. To niezbędne, by osiągnąć zadowalające obie strony efekty.

 

Zbyt wymagający szef – konsekwencje

 

Każdy pracodawca dąży do tego, żeby jego zespół pracował jak najlepiej, był zaangażowany i lojalny wobec firmy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak to osiągnąć. Stawianie przed pracownikami wymagań, którym nie są w stanie sprostać, nie sprawi, że będą nieustannie, za wszelką cenę dążyć do lepszej pracy i podnosić sobie poprzeczkę. Choć zbyt wymagający przełożony może przez jakiś czas obserwować wzrost efektywności zespołu – każdy przecież będzie się starał spełnić oczekiwania – taki stan nie potrwa długo. Na dłuższą metę zbyt wymagający szef szkodzi całej firmie.

Pracownicy zmuszani do pracy w nadgodzinach, ciągle kontrolowani i krytykowani szybko tracą zapał. Niedoceniana osoba ucieknie, kiedy tylko będzie miała ku temu okazję. Koszty rekrutacji, wdrażania kogoś nowego w obowiązki są wysokie, a dodatkowo, pracodawca, który zyska opinię zbyt wymagającego szefa, może mieć duże problemy z przyciągnięciem do firmy kandydatów. Warto opierać relacje z podwładnymi na jasnych zasadach. Wyznaczać ambitne, ale realne cele i doceniać ludzi za ich zaangażowanie.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowy

    MIRBUD S.A.   Jawor, ul. Wiejska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa administracyjna biura. Fakturowanie. Prowadzenie korespondencji przychodzącej i wychodzącej. Rejestracja i archiwizacja dokumentów. Zapewnienie efektywnego obiegu informacji i dokumentów w firmie. Tworzenie raportów. Koordynowanie zaopatrzenia biura. Wspieranie...
  • Starszy Operator/ Operator Techniczny

    ManpowerGroup   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Zadania: Wykonywanie procesów technologicznych i pomocniczych zgodnie z procedurami i instrukcjami; Obsługa maszyn i urządzeń na linii produkcyjnej oraz odpowiedzialność za ich prawidłową eksploatację; Wykonywanie przezbrojeń, regulacji i usuwanie usterek maszyn i urządzeń na linii...
  • Commissioning Technician

    ManpowerGroup   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    11 godz.
    ​​​​​Responsibilities: Conduct I/O testing for all VOW/Scanship PLC systems. Diagnose and troubleshoot PLC faults. Participate in and support commissioning activities. Provide on-site technical support to shipyards and ship-owners. Assist with factory acceptance (FAT) and site acceptance...
  • Specjalista ds. logistyki

    ManpowerGroup   Brzeg    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Zadania: Organizowanie i zarządzanie importowanymi towarami, transport śródlądowy w UE itp. Zlecanie i nadzór nad procesem dostaw materiałów; Nadzór nad dokumentacją transportową; Raportowanie; Wymagania: Min. 3 lata doświadczenia w logistyce Biegła znajomość języka angielskiego –...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Medycyna Szkolna)

    Świat Zdrowia   Bydgoszcz, ul. Łochowskiego 7a    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    13 godz.
    W naszym zespole będziesz: udzielać pierwszej pomocy w wypadkach i nagłych zachorowaniach, wykonywać testy przesiewowe/bilanse zdrowia, współpracować z dyrektorem szkoły i nauczycielami, pomagać uczniom, z problemami zdrowotnymi i niepełnosprawnością, prowadzić edukację zdrowotną (w...
  • Świat Zdrowia
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu
    13 godz.
    Oczekujemy: ukończonej specjalizacji z medycyny rodzinnej / pediatrii / chorób wewnętrznych lub też w trakcie specjalizacji, lub bez specjalizacji, doświadczenia w pracy w POZ, aktualnego prawa do wykonywania zawodu, dążenia do doskonalenia opieki medycznej nad pacjentami, pozytywnej postawy...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?