Dochodzą cię słuchy, że masz kosmiczne oczekiwania, pracownikom trudno znieść ciągłe dokręcanie śruby i lekko mówiąc, w firmie panuje ciężka atmosfera? Sprawdź, czy nie jesteś zbyt wymagającym szefem.
Wymagający szef – zalety
Od postawy, kompetencji, a nawet charakteru przełożonego zależy to, czy pracownicy będą chcieli w pełni angażować się w swoje obowiązki. Szef wymagający i wyrozumiały jednocześnie to połączenie idealne, ale trudne do osiągnięcia. Tylko pozornie wydaje się, że zupełny brak ingerencji w zadania i pobłażliwość ze strony przełożonego sprzyjają efektywnej pracy. Nikt nie lubi nadmiernej kontroli, ale z drugiej strony szef, który trzyma rękę na pulsie, koryguje błędy i docenia osiągnięcia, daje pracownikom poczucie bezpieczeństwa.
Wymagania szefa powinny być dostosowane do możliwości pracowników. Zlecając określone obowiązki, warto obdarzyć podwładnych zaufaniem i dać im czas na samodzielną pracę, a jej postęp sprawdzić w uzgodnionym terminie. Dobre zorganizowanie, podział zadań i wyeliminowanie zbędnych elementów sprawiają, że każdy wie, co ma robić i może spełnić stawiane przed nim wymagania. Sprzyja temu także wypracowanie skutecznych metod komunikacji na linii pracownicy – przełożony. To niezbędne, by osiągnąć zadowalające obie strony efekty.
Zbyt wymagający szef – konsekwencje
Każdy pracodawca dąży do tego, żeby jego zespół pracował jak najlepiej, był zaangażowany i lojalny wobec firmy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak to osiągnąć. Stawianie przed pracownikami wymagań, którym nie są w stanie sprostać, nie sprawi, że będą nieustannie, za wszelką cenę dążyć do lepszej pracy i podnosić sobie poprzeczkę. Choć zbyt wymagający przełożony może przez jakiś czas obserwować wzrost efektywności zespołu – każdy przecież będzie się starał spełnić oczekiwania – taki stan nie potrwa długo. Na dłuższą metę zbyt wymagający szef szkodzi całej firmie.
Pracownicy zmuszani do pracy w nadgodzinach, ciągle kontrolowani i krytykowani szybko tracą zapał. Niedoceniana osoba ucieknie, kiedy tylko będzie miała ku temu okazję. Koszty rekrutacji, wdrażania kogoś nowego w obowiązki są wysokie, a dodatkowo, pracodawca, który zyska opinię zbyt wymagającego szefa, może mieć duże problemy z przyciągnięciem do firmy kandydatów. Warto opierać relacje z podwładnymi na jasnych zasadach. Wyznaczać ambitne, ale realne cele i doceniać ludzi za ich zaangażowanie.