Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Wydanie świadectwa pracy – termin, Kodeks pracy, pozew

Wydanie świadectwa pracy – termin, Kodeks pracy, pozew

 
Wydanie świadectwa pracy – termin, Kodeks pracy, pozew

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy szef jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy.

 

Choć przepisy jasno precyzują obowiązki w tym zakresie, okazuje się, że praktyczne ich stosowanie wciąż przysparza pracodawcom problemów.

 

Wydanie świadectwa pracy – Kodeks pracy

 

Zapisy dotyczące trybu wydawania świadectwa znajdziemy w art. 97. Kodeksu pracy. Czytamy tam między innymi, co powinien zawierać ten dokument:

„W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach”.

 

Przepisy podają terminy dotyczące trybu wydawania świadectwa oraz okres, w którym pracownik może domagać się poprawienia dokumentu.

 

Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy

 

Pracodawca powinien przekazać dokument w dniu, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy.

Gdyby dotrzymanie tego terminu było niemożliwe (np. z powodu choroby lub urlopu pracownika), wówczas należy ów dokument wysłać pracownikowi za pośrednictwem poczty lub doręczyć w inny sposób, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy.

 

Szczególne zasady obowiązują, jeśli pracodawca ma zamiar podpisać z pracownikiem w ciągu 7 od wygaśnięcia/rozwiązania stosunku pracy dni kolejną umowę o pracę. Wówczas szef wydaje świadectwo pracy wyłącznie na papierowy/elektroniczny wniosek pracownika. Podwładny może się tego domagać w dowolnym czasie. Wniosek o wystawienie świadectwa może dotyczyć zarówno poprzedniego, jak i wszystkich okresów zatrudnienia (za które dotąd nie wydano świadectwa pracy).

 

Termin wydania świadectwa pracy – zasady

 

Warto pamiętać, że szef ma obowiązek wydać świadectwo pracy we wskazanym terminie niezależnie od tego, czy doszło do rozliczenia między stronami stosunku pracy. Pracodawca nie może się na przykład wstrzymywać, ponieważ pracownik nie zwrócił mu jeszcze służbowego sprzętu, albo gdy nie zostało jeszcze wypłacone podwładnemu wynagrodzenie. Dla wielu osób terminowe otrzymanie tego dokumentu jest bardzo istotne, ponieważ bywa niezbędne przy rozpoczynaniu nowej pracy.

 

Pozew o wydanie świadectwa pracy

 

Pracownik ma prawo domagać się wydania świadectwa pracy od uchylającego się od tego obowiązku pracodawcy. Może zwrócić się w tej sprawie do sądu. Zgodnie z art. 461.§1. Kodeksu postępowania cywilnego, pozew należy złożyć w sądzie rejonowym. W pozwie powód (czyli były pracownik) może zawrzeć wezwanie zarówno do wydania świadectwa pracy, jak i pokrycia przez pracodawcę kosztów postępowania sądowego.

 

Pracownik ma również prawo domagać się za pośrednictwem drogi sądowej również sprostowania świadectwa, jeśli uzna, że znajdują się na nim nieprawdziwe czy niekompletne informacje, albo takie, których nie powinno tam być (np. prywatna opinia szefa dotycząca podwładnego).

 

Zgodnie z obowiązującymi od 7 września 2019 r. przepisami na złożenie wniosku w tym celu do byłego pracodawcy były zatrudniony ma 14 dni. Ponadto były pracownik ma kolejne 14 dni, by zgłosić sprawę do sądu, jeśli szef:
• nie uwzględni wniosku,
• nie poinformuje pracownika o odmowie dokonania korekty.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. marketingu

    SP EUROPE Sp. z o.о.   Pruszków    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista mid / senior / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    OPIS STANOWISKA: Analiza rynku, sprzedaży według regionów, segmentów rynku, produktów, marek; Aktywna promocja firmy na rynku; Informowanie klientów poprzez efektywne wykorzystanie technologii reklamowych i PR;
  • Kierownik Zespołu Sprzedażowego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twoje zadania: Utrzymywanie wysokiego standardu obsługi klienta oraz wsparcie zespołu w procesie sprzedaży. Rozwój oraz zarządzanie narzędziami sprzedażowymi, analiza danych oraz nadzór nad kampaniami sprzedażowymi. Delegowanie zadań, organizacja pracy zespołu oraz przygotowanie grafików...
  • Specjalista ds. Monitorowania Procesów Posprzedażowych

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    6 godz.
    Twoje zadania: Cykliczne generowanie raportów i ich analiza zgodnie z ustalonym terminarzem; Bieżące raportowanie błędów w danych oraz monitorowanie statusu ich naprawiania; Monitorowanie wybranych wskaźników oraz procesów, w szczególności w zakresie wynikającym z obowiązujących...
  • Accounts Payable Specialist with Italian

    DXC Technology Polska Sp. z o.o.   Wrocław    praca zdalna
    specjalista mid / senior / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Responsibilities: Processing invoices for payments; Handling accounts payable for separate entities and vendors; Processing transactions and performing accounting duties such as account maintenance, recording entries and reconciling books of accounts; Reading and interpreting daily, monthly,...
  • Kasjer / Kasjerka

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Andrychów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 400 - 5 400 zł brutto/mies.
    6 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? dbanie o kompleksową obsługę naszych klientów; kontrola i przyjmowanie zwrotu towarów w kasach; pomoc w rozliczeniach, zabezpieczeniach środków finansowych i dokumentów firmowych.
  • Koordynator / Koordynatorka ds. kas

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Sieradz    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? profesjonalną i kompleksową obsługę naszych klientów w kasach i w punkcie informacyjnym; zapewnienie zgodnego ze standardami funkcjonowania kas; bezpieczny i sprawny przepływ środków płatniczych i towarów; sprawny przebieg procesu reklamacji; koordynację...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?