Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Wydanie świadectwa pracy – termin, Kodeks pracy, pozew

Wydanie świadectwa pracy – termin, Kodeks pracy, pozew

 
Wydanie świadectwa pracy – termin, Kodeks pracy, pozew

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy szef jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy.

 

Choć przepisy jasno precyzują obowiązki w tym zakresie, okazuje się, że praktyczne ich stosowanie wciąż przysparza pracodawcom problemów.

 

Wydanie świadectwa pracy – Kodeks pracy

 

Zapisy dotyczące trybu wydawania świadectwa znajdziemy w art. 97. Kodeksu pracy. Czytamy tam między innymi, co powinien zawierać ten dokument:

„W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach”.

 

Przepisy podają terminy dotyczące trybu wydawania świadectwa oraz okres, w którym pracownik może domagać się poprawienia dokumentu.

 

Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy

 

Pracodawca powinien przekazać dokument w dniu, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy.

Gdyby dotrzymanie tego terminu było niemożliwe (np. z powodu choroby lub urlopu pracownika), wówczas należy ów dokument wysłać pracownikowi za pośrednictwem poczty lub doręczyć w inny sposób, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy.

 

Szczególne zasady obowiązują, jeśli pracodawca ma zamiar podpisać z pracownikiem w ciągu 7 od wygaśnięcia/rozwiązania stosunku pracy dni kolejną umowę o pracę. Wówczas szef wydaje świadectwo pracy wyłącznie na papierowy/elektroniczny wniosek pracownika. Podwładny może się tego domagać w dowolnym czasie. Wniosek o wystawienie świadectwa może dotyczyć zarówno poprzedniego, jak i wszystkich okresów zatrudnienia (za które dotąd nie wydano świadectwa pracy).

 

Termin wydania świadectwa pracy – zasady

 

Warto pamiętać, że szef ma obowiązek wydać świadectwo pracy we wskazanym terminie niezależnie od tego, czy doszło do rozliczenia między stronami stosunku pracy. Pracodawca nie może się na przykład wstrzymywać, ponieważ pracownik nie zwrócił mu jeszcze służbowego sprzętu, albo gdy nie zostało jeszcze wypłacone podwładnemu wynagrodzenie. Dla wielu osób terminowe otrzymanie tego dokumentu jest bardzo istotne, ponieważ bywa niezbędne przy rozpoczynaniu nowej pracy.

 

Pozew o wydanie świadectwa pracy

 

Pracownik ma prawo domagać się wydania świadectwa pracy od uchylającego się od tego obowiązku pracodawcy. Może zwrócić się w tej sprawie do sądu. Zgodnie z art. 461.§1. Kodeksu postępowania cywilnego, pozew należy złożyć w sądzie rejonowym. W pozwie powód (czyli były pracownik) może zawrzeć wezwanie zarówno do wydania świadectwa pracy, jak i pokrycia przez pracodawcę kosztów postępowania sądowego.

 

Pracownik ma również prawo domagać się za pośrednictwem drogi sądowej również sprostowania świadectwa, jeśli uzna, że znajdują się na nim nieprawdziwe czy niekompletne informacje, albo takie, których nie powinno tam być (np. prywatna opinia szefa dotycząca podwładnego).

 

Zgodnie z obowiązującymi od 7 września 2019 r. przepisami na złożenie wniosku w tym celu do byłego pracodawcy były zatrudniony ma 14 dni. Ponadto były pracownik ma kolejne 14 dni, by zgłosić sprawę do sądu, jeśli szef:
• nie uwzględni wniosku,
• nie poinformuje pracownika o odmowie dokonania korekty.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Technicznej Obsługi Szkód

    GRUPA PZU   Lublin    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Ustalanie wysokości oraz rozliczanie szkód majątkowych; Weryfikacja kosztorysów i faktur; Uzgadnianie kosztów oraz prowadzenie negocjacji ugodowych z poszkodowanymi; Przestrzeganie standardów i procedur w zakresie likwidacji szkód majątkowych oraz jakości obsługi klienta;
  • Mobilny Ekspert Majątkowy

    GRUPA PZU   Jelenia Góra    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Wykonywanie oględziny uszkodzonych zabudowań i upraw wraz ze sporządzeniem opisu szkody i dokumentacji fotograficznej; Ustalanie wielkości szkody oraz wyliczenie jej wartości; Podejmowanie działań zmierzających do optymalizacji kosztów likwidacji szkody; Przestrzeganie standardów i...
  • Kierownik Zespołu Mobilnych Ekspertów Majątkowych

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Zarządzanie zespołem, planowanie, koordynowanie pracy Mobilnych Ekspertów Majątkowych; Współdziałanie z innymi obszarami i pionami oraz podmiotami zewnętrznymi m.in. poprzez udział w spotkaniach wewnętrznych i zewnętrznych z klientami, negocjacje umów ubezpieczeniowych, negocjacje...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Wykonywanie i dokumentowanie badań urządzeń technicznych podlegających dozorowi UDT. Inspekcja urządzeń ciśnieniowych i/lub urządzeń transportu bliskiego. Sprawdzanie kwalifikacji osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne. Wykonywanie...
  • Kontroler Jakości Konstrukcji Stalowych Spawanych

    Baltic Towers   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Przeprowadzanie kontroli materiałów wejściowych (głównie blach stalowych); Przeprowadzanie kontroli jakości wież stalowych na ich wszystkich etapach procesu produkcji; Przygotowywanie raportów z przeprowadzonych kontroli; Podejmowanie decyzji o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu kontrolowanych...
  • Młodsza specjalistka / Młodszy specjalista ds. budowania relacji i wsparcia klienta​ (placówka partnerska)

    mBank S.A.   Nysa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    w tej roli będziesz odpowiadać za: sprzedaż produktów bankowych (m.in. konta, kredyty, depozyty, inwestycje) pozyskiwanie nowych klientów; promowanie zdalnych kanałów dystrybucji; realizowanie ilościowych oraz jakościowych celów sprzedażowych; budowanie pozytywnego wizerunku mBanku;

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.