Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Wniosek o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Wniosek o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

 
Wniosek o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Krajowy Fundusz Szkoleniowy – co to jest?

 

KFN jest to fundusz szkoleniowy przeznaczony dla pracodawców i pracowników, którzy są zainteresowani przekwalifikowaniem lub aktualizacją wiedzy i umiejętności. W powiatowych urzędach pracy można ubiegać się o środki na sfinansowanie kształcenia ustawicznego rozumianego jako (art. 69a. Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r):

• określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
• kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
• egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
• badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
• ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

 

Dofinansowanie szkoleń z urzędu pracy – jak uzyskać?

 

By uzyskać środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, pracodawca musi złożyć wniosek w najbliższym urzędzie pracy.

 

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, przedsiębiorca może uzyskać dofinansowanie w wysokości uzależnionej od wielkości firmy (nieprzekraczające jednak równowartości 300% przeciętnego wynagrodzenia za pracę w danym roku na jednego uczestnika):
• zwrot w wysokości 100 % kosztów kształcenia ustawicznego – mogą uzyskać mikroprzedsiębiorcy;
• zwrot równy 80% kosztów kształcenia ustawicznego – przysługuje małym, średnim i dużym przedsiębiorcom.

 

Wypełniony wniosek KFS – co musi zawierać?

 

Co obejmuje zakres informacji przekazywanych przez pracodawcę we wniosku o dofinansowanie kształcenia ustawicznego? Przede wszystkim wzory wniosków można pobrać ze stron urzędów pracy. Przedsiębiorca musi podać na nim:
• informację czy pobierał wsparcie z środków KFS w bieżącym roku,
• pełne dane przedsiębiorstwa (w tym nazwę, adres siedziby, adres do korespondencji, miejsce prowadzenia działalności, NIP, REGON, KRS, dane teleadresowe pracodawcy, adres strony internetowej i poczty elektronicznej, przeważające PKD, profil prowadzonej działalności, formę ogranizacyjno-prawną, formę własności, wielkość firmy, liczbę pracowników, a także odpowiedzieć na pytanie, czy pracodawca jest przedsiębiorcą w myśl ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców),
• kto będzie podlegać kształceniu ustawicznemu (pracodawca, wspólnik spółki, pracownik) wraz z liczbą osób,
• czy ubiega się o dofinansowanie z KFS na szkolenie w innym urzędzie pracy,
• czy suma środków otrzymanych i wnioskowanych przekroczy równowartość 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na każdą z osób podlegających kształceniu,
• czy ma osobowość prawną,
• dane osoby uprawnionej do podpisania umowy (pełnomocnictwo),
• nazwę i numer nieoprocentowanego rachunku bankowego,
• dane osoby upoważnionej przez pracodawcę do kontaktu z urzędem pracy.

 

W dalszej części wniosku o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego pracodawca musi oszacować przewidywaną wartość kształcenia ustawicznego, rozbijając ją na kwotę wnioskowanego dofinansowania oraz wkład własny firmy.

 

Pracodawca wskazuje też, czy celem dofinansowania są: kursy, studia podyplomowe, egzaminy, badania, ubezpieczenie NNW. Uwzględnia się przy tym również tzw. priorytety MRPiPS, tzn. czy kształcenie będzie obejmować np. osoby z grup zagrożonych ubóstwem, bez matury, przedstawicieli zawodów deficytowych itd.

 

Wypełniający dokument podaje także dane dotyczące osoby lub osób, które obejmie kształcenie. Wniosek jest tu dość szczegółowy, obejmuje takie kwestie jak wiek, wykształcenie, płeć, rodzaj wykonywanej pracy itp.

 

Wniosek o dofinansowanie KFS wymaga też podania szczegółowych informacji dotyczących planowanych działań, w tym dotyczących realizatora kształcenia i cen za usługę w relacji do cen rynkowych. Wnioskujący musi wykazać również, jak planowane szkolenie odpowiada potrzebom przedsiębiorstwa oraz lokalnego rynku pracy.

 

W razie trudności z wypełnieniem wniosku przedsiębiorca może zgłosić się po pomoc do powiatowego urzędu pracy.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Operator frezarki CNC

    Toczek Sp. z o.o.   Przyjaźń    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Programowanie na frezarkach 3-osiowych i 4-osiowych; Ustawienie parametrów skrawania
  • Nurse / Medical Caretaker

    Avant Talent Group BV   Holandia    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    How's the work? As a verzorgende IG you work in low to medium complex care situations that are predictable and not life-threatening. You are expected to work in a team as well as independently. The work may include technical nursing work and much of the basic care activities, also known as...
  • Dyrektor Finansowy

    Praca.pl   Katowice    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Prowadzenie budżetu i kontrola finansów, Planowanie rozwoju i ocena inwestycji, Zarządzanie gotówką firmy, Analiza wyników finansowych, Współpraca z bankami, Analiza i zarządzanie ryzykiem finansowym, Wsparcie decyzji strategicznych danych i raportów, Tworzenie...
  • Specjalista / Specjalistka ds. kadr i płac

    ADN Akademia Sp. z o.o. Sp. k.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Pracując jako Specjalista ds. kadr i płac będziesz odpowiedzialny za cały proces związany zarówno z administracją kadrową jak i naliczaniem wynagrodzeń. Dbałość o terminową i poprawną realizacją zadań oraz bezpośredni kontakt z managerami to nasze główne cele, które wspólnie...
  • Mechanik utrzymania ruchu

    BUDREM Stanisław Bala   Gliwice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 850 - 7 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zatrudnię mechanika w utrzymaniu ruchu. Miejsce pracy to fabryka produkcji ceramiki w Gliwicach.
  • Accounts Payable Specialist with English

    DXC Technology Polska Sp. z o.o.   Wrocław    praca zdalna / hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Responsibilities: Processing invoices accurately and in compliance with accounting standards; Uploading bank statements and transactions; Handling queries related to invoices and payments; Assisting in performing month-end closing activities; Setting up new suppliers; Creating basic reports;...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?