Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Wady pracownika – słabe strony charakteru a praca

Wady pracownika – słabe strony charakteru a praca

 
Wady pracownika – słabe strony charakteru a praca

Jakie są słabe strony pracownika?

 

Na rozmowach kwalifikacyjnych rekruter zadaje pytanie o słabe strony pracownika. Umiejętne i kreatywne wybrnięcie z takiego testu przez kandydata niewątpliwie sprawia, że pracodawca z większym zainteresowaniem patrzy na aplikację. Z drugiej jednak strony dopiero dłuższa współpraca weryfikuje, jakie rzeczywiste wady w zatrudnionym dostrzega manager i jakie cechy pracownika utrudniają działanie całego zespołu.

 

Słabe strony pracownika mogą dotyczyć różnych dziedzin. Niekoniecznie muszą wiązać się z obowiązkami przez niego wykonywanymi lub z zawodowymi kompetencjami, ale na przykład dotyczyć sposobu budowania relacji między współpracownikami.

 

Słabe strony charakteru pracownika – przykłady

 

Każdy z nas ma jakieś wady, ale istnieje zbiór takich cech, które znacząco wpływają na negatywne nastroje i efektywność w miejscu pracy. Jakie to słabe strony? Przykłady poniżej.
• Negatywne podejście – pracownik nie wierzy w żaden nowy projekt. Z góry zakłada niepowodzenie. Swoimi narzekaniami demotywuje zespół, jednocześnie swoje obowiązki wykonuje na minimalnym poziomie, bez zaangażowania.
• Zagadywanie innych pracowników – rozpraszanie ich i uniemożliwianie pełnego skupienia, a czasem też blokowanie przez rozmowę wypełniania obowiązków.
• Pracownik, który robi zbyt wiele hałasu – nieadekwatnie do swojego wkładu w zakończenie projektu. Nie przypisuje sobie dosłownie czyichś zasług, ale zachowuje się tak, jakby jego obecność była kluczowa dla istnienia przedsiębiorstwa.
• Załatwianie własnych spraw w firmie – pracownik przychodzi do pracy, ale zamiast wykonywać swoje obowiązki, przegląda portale społecznościowe, płaci rachunki – zajmuje się czynnościami zupełnie niezwiązanymi z pracą.

 

Wady w pracy

 

Zakład pracy jest wielkim zbiorem osobowości. Niekoniecznie do siebie pasujących. Dlatego bardzo ważna jest rola managera, który będzie w stanie dostrzec pojawiające się trudności, wynikające z np. negatywnych cech pracownika, braku umiejętności przystosowania się. Kluczową rolę mogą odgrywać okresowe oceny pracowników. Przełożony, obserwując zachowania wprowadzające zamęt, rozmawia z podwładnym na temat problemu, jego przyczyn i planu naprawczego. Weryfikuje postępy i koryguje ewentualne błędy. Ważne są też spotkania lub wyjazdy integracyjne, żeby pracownicy mogli się poznać, dowiedzieć o sobie więcej.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Technicznej Obsługi Szkód

    GRUPA PZU   Lublin    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Ustalanie wysokości oraz rozliczanie szkód majątkowych; Weryfikacja kosztorysów i faktur; Uzgadnianie kosztów oraz prowadzenie negocjacji ugodowych z poszkodowanymi; Przestrzeganie standardów i procedur w zakresie likwidacji szkód majątkowych oraz jakości obsługi klienta;
  • Mobilny Ekspert Majątkowy

    GRUPA PZU   Jelenia Góra    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Wykonywanie oględziny uszkodzonych zabudowań i upraw wraz ze sporządzeniem opisu szkody i dokumentacji fotograficznej; Ustalanie wielkości szkody oraz wyliczenie jej wartości; Podejmowanie działań zmierzających do optymalizacji kosztów likwidacji szkody; Przestrzeganie standardów i...
  • Kierownik Zespołu Mobilnych Ekspertów Majątkowych

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Zarządzanie zespołem, planowanie, koordynowanie pracy Mobilnych Ekspertów Majątkowych; Współdziałanie z innymi obszarami i pionami oraz podmiotami zewnętrznymi m.in. poprzez udział w spotkaniach wewnętrznych i zewnętrznych z klientami, negocjacje umów ubezpieczeniowych, negocjacje...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Wykonywanie i dokumentowanie badań urządzeń technicznych podlegających dozorowi UDT. Inspekcja urządzeń ciśnieniowych i/lub urządzeń transportu bliskiego. Sprawdzanie kwalifikacji osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne. Wykonywanie...
  • Kontroler Jakości Konstrukcji Stalowych Spawanych

    Baltic Towers   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Przeprowadzanie kontroli materiałów wejściowych (głównie blach stalowych); Przeprowadzanie kontroli jakości wież stalowych na ich wszystkich etapach procesu produkcji; Przygotowywanie raportów z przeprowadzonych kontroli; Podejmowanie decyzji o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu kontrolowanych...
  • Młodsza specjalistka / Młodszy specjalista ds. budowania relacji i wsparcia klienta​ (placówka partnerska)

    mBank S.A.   Nysa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    w tej roli będziesz odpowiadać za: sprzedaż produktów bankowych (m.in. konta, kredyty, depozyty, inwestycje) pozyskiwanie nowych klientów; promowanie zdalnych kanałów dystrybucji; realizowanie ilościowych oraz jakościowych celów sprzedażowych; budowanie pozytywnego wizerunku mBanku;

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.