Coraz więcej firm decyduje się na przyznawanie pracownikom z okazji świąt różnego rodzaju dodatków. Może być to forma wsparcia pracowników w trudnej sytuacji, element systemu motywacyjnego czy też czynnik poprawiający wizerunek i konkurencyjność firmy na rynku pracy. Pracodawcy chcący obdarowywać podwładnych w okresie świąt mają wiele możliwości – jedną z nich są tzw. bony i talony na święta.
Talony na święta dla pracowników
Talony i bony np. w formie karty, kuponu etc. pracownik może wykorzystać w określonym sklepie lub sklepach.
Dzięki temu podwładny ma możliwość nabycia interesujących go przedmiotów lub uzyskania na nie zniżek – dlatego wiele osób, z uwagi na dowolność wyboru, ceni talony bardziej niż na przykład prezenty rzeczowe. Ponadto bony zazwyczaj mają długi termin ważności, dlatego zatrudniony może sam zdecydować, kiedy je wykorzystać.
Warto pamiętać, że istotną cechą bonów i talonów na święta jest to, że nie wymienia się ich na gotówkę. Różnią się więc od innego popularnego dodatku, tj. kart przedpłaconych (prepaid), które taką możliwość często stwarzają.
Bony i talony to nie nagrody ani premie – a zatem ich otrzymanie nie jest uzależnione od wyników pracy czy spełnienia określonych kryteriów.
Talony na święta – podatek, składki
Talony na święta, które można wymienić na towary w sklepie, są opodatkowane. Pracodawca dolicza wartość bonu lub talonu do grudniowego wynagrodzenia, od którego potrącany jest podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 17% lub 32%, zależnie od wysokości zarobków w ciągu roku.
Bony i talony mogą być finansowane z następujących źródeł:
• Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – od takich bonów nie odprowadza się składki na ubezpieczenie, niezależnie od ich wartości;
• funduszu socjalno-bytowego utworzonego w firmach, w których nie ma ZFŚS – nie są oskładkowane, ale wysokość dodatku musi być mniejsza lub równa odpisowi podstawowemu z ZFŚS;
• ze środków obrotowych firmy – podlegają składkom ZUS-u.
W tym pierwszym przypadku, gdy bony są zwolnione ze składek na rzecz ZUS-u, pracodawca musi przestrzegać zasad finansowania z ZFŚS, a więc przyznać dodatek według kryterium socjalnego. Firma musi wziąć więc pod uwagę takie kwestie jak zamożność pracownika, jego sytuację rodzinną i życiową.
Następnie wartość bonów i talonów należy zróżnicować z uwagi na te kryteria – a zatem te o większej wartości dostają pracownicy w trudniejszej sytuacji materialnej czy bytowej. Jeśli pracodawca tego zaniecha i na przykład przyzna wszystkim podwładnym bony o tej samej wartości, wówczas kryterium socjalne nie zostanie spełnione – a od dodatku będzie musiał odprowadzić składki ubezpieczeniowe.