Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Świadectwo pracy – definicja, komu przysługuje, podpis

Świadectwo pracy – definicja, komu przysługuje, podpis

 
Świadectwo pracy – definicja, komu przysługuje, podpis

Świadectwo pracy – definicja

 

Świadectwo pracy wydaje się pracownikowi odchodzącemu z firmy, któremu wygasła lub z którym została rozwiązana umowa o pracę. W dokumencie zawarte są najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia.

 

Okazanie zaświadczenia o pracy z poprzedniej firmy często jest wymagane w procesie rekrutacji, gdyż pozwala zweryfikować doświadczenie i kwalifikacje potencjalnego pracownika. Szczególny nacisk na ten dokument kładą instytucje publiczne.

 

Wydanie świadectwa pracy – przepisy

 

Treść świadectwa pracy nie może być dowolna. Kwestię tę regulują przepisy Kodeksu pracy.

 

Zgodnie z art. 97. §2. powinny znaleźć się w nim informacje dotyczące:
• okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
• zajmowanych stanowisk,
• trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy,
• inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego,
• wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

Na żądanie pracownika w dokumencie tym pracodawca podaje również informację o wynagrodzeniu (jego wysokości i składnikach), a także kwalifikacjach uzyskanych przez podwładnego w czasie pracy w firmie.

 

Sprostowanie świadectwa pracy

 

Jeśli treść dokumentu budzi wątpliwości pracownika, to w ciągu 14 dni od otrzymania dokumentu może zwrócić się do pracodawcy o sprostowanie zawartych w nim informacji.

 

Gdy wniosek zostanie odrzucony, zainteresowanemu przysługuje prawo do zwrócenia się w tej sprawie do sądu pracy. Pracownik również ma na to 14 dni. Podstawą do wniesienia sprawy do sądu może być też niezawiadomienie pracownika o odmowie sprostowania.

 

Warto też pamiętać, że jeśli w wyniku błędu w świadectwie pracy poniosło się szkodę, można później domagać się odszkodowania z tego tytułu.

 

Kto może podpisać świadectwo pracy?

 

Wydawanie świadectwa pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Wręczane jest w ostatnim dniu trwania umowy do rąk własnych pracownika lub osoby przez niego upoważnionej. Gdy nie jest to możliwe, należy przesłać dokument pocztą lub przekazać w inny sposób w terminie do 7 dni po ustaniu stosunku pracy.

 

Jeśli pracodawca nie dotrzyma tego terminu, to naraża się na konieczność wypłaty odszkodowania na rzecz pracownika. Przysługuje ono w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy (z powodu braku świadectwa), jednak nie dłużej niż za 6 tygodni (art. 99. Kodeksu pracy).

 

Świadectwo pracy – komu przysługuje?

 

Prawo do otrzymania świadectwa pracy mogą mieć nie tylko zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony, ale także pracownicy, których wiążą umowy czasowe. Ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych (art. 18a) nakłada na agencję pracy tymczasowej obowiązek wystawienia i wydania świadectwa pracownikowi za łączny okres zatrudnienia i kolejne umowy, zawarte w czasie nie dłuższym niż 12 miesięcy.

 

Inaczej przedstawia się sytuacja osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Regulowane są one bowiem przez przepisy Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy. Dlatego pracodawca nie podlega w tym przypadku obowiązkowi wystawienia świadectwa. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy-zlecenia czy o dzieło mogą się jednak zwrócić do przełożonego o wydanie zaświadczenia, które będzie potwierdzać fakt wykonywania pracy na rzecz danej firmy i zawierać inne istotne informacje.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Analizy i Zarządzania Bazami Danych

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Poznań    praca hybrydowa   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Bieżące zarządzanie bazami danych między działami firmy. Tworzenie systemu baz danych (typologii baz). Dokonywanie oceny skuteczności oraz efektywności baz danych. Dbanie o kompletność baz danych. Utrzymanie poziomu jakościowego baz danych. Scoring rekordów w bazach....
  • Pracownik Sprzedaży (Stoisko Ryby)

    MAKRO Cash and Carry Polska S.A.   Bielany Wrocławskie, ul. Tyniecka 3    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich głównych zadań będzie należało: Profesjonalne doradztwo i codzienna obsługa Klientów. Sprawne uzupełnianie towaru na półkach. Dbanie o dostępność asortymentu na półkach oraz o dobre oznakowanie cenowe i ekspozycję towarów. Współdziałanie w tworzeniu wizerunku MAKRO...
  • Magazynier

    ManpowerGroup   Wrocław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową   5 000 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Prace związane z magazynowaniem; Kompletacja zamówień; Owijanie palet folią Obsługa skanera; Oczekujemy: Dyspozycyjności do pracy na pełny etat Chęci i zaangażowania do pracy; Uprawienia UDT mile widziane;
  • Kierownik budowy

    ManpowerGroup   mazowieckie, Łódź    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    1 godz.
    Obowiązki: Zarządzanie oraz nadzorowanie robót budowlanych zgodnie z obowiązującymi przepisami; Koordynowanie prac firm podwykonawczych oraz współpracy z projektantami; Monitorowanie jakości oraz terminowości realizowanych prac budowlanych; Kierowanie zespołem pracowników; Wymagania:...
  • Starszy Specjalista

    Polska Agencja Kosmiczna   Warszawa    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Wymiar etatu: 1 Liczba stanowisk pracy: 1 Adres urzędu: Polska Agencja Kosmiczna ul. Trzy Lipy 3 80-172 Gdańsk Miejsce wykonywania pracy: Oddział Terenowy w Warszawie, Departament Informacji i Promocji Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy: Udział w planowaniu oraz realizacji wydarzeń...
  • Operator urządzeń krusząco-sortujących

    Holcim Polska S.A   Dębina Łętowska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Czym będziesz się zajmować? Obsługa maszyn i urządzeń stacjonarnych oraz mobilnych służących do produkcji kruszyw (w tym obsługa codzienna, przeglądy, konserwacje, naprawy). Organizacja pracy na swoim stanowisku. Odpowiedzialne gospodarowanie powierzonym mieniem i zabezpieczenie go przed...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.