Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Świadczenia pozapłacowe a podatek

Świadczenia pozapłacowe a podatek

 
Świadczenia pozapłacowe a podatek

Polskie prawo pracy nie reguluje szczegółowo zasad przyznawania świadczeń pozapłacowych dla pracowników. Kodeks pracy wspomina jednak, że wynagrodzenie za pracę może obejmować także „inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna” (Kodeks pracy, art. 183c, § 2.).

 

Świadczenia płacowe i pozapłacowe

 

Środki otrzymywane przez osobę zatrudnioną, oprócz świadczeń płacowych, czyli pensji wypłacanej co miesiąc na konto bankowe, mogą obejmować także benefity. Przysługujące świadczenia pozapłacowe mogą zostać wyszczególnione już w umowie o pracę. Art. 29. § 1 Kodeksu pracy mówi bowiem, że umowa między pracodawcą a pracownikiem określa m.in. wynagrodzenie za pracę ze wskazaniem składników wynagrodzenia. Wskazanie benefitów pracowniczych może też jednak znaleźć się tylko w wewnątrzzakładowym regulaminie wynagradzania, regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub być ustalone nawet bez żadnej pisemnej regulacji – ich wprowadzenie powstaje zasadniczo na mocy decyzji pracodawcy.

 

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników

 

Benefity pełnią funkcję motywującą dla obecnych i zachęcającą dla potencjalnych nowych pracowników. Są popularne zwłaszcza w dużych firmach, ale coraz częściej na ich wprowadzenie decydują się także mniejsze przedsiębiorstwa.

 

Najczęstsze świadczenia pozapłacowe w firmie to:
• prywatne ubezpieczenie medyczne,
• karnety sportowe,
• bony i zniżki pracownicze, np. do restauracji, kin i teatrów,
• darmowe kursy,
• dopłaty do wypoczynku.

W zależności od rodzaju pracy zdarza się również, że pracodawca udostępnia takie pozapłacowe świadczenia pracownicze jak telefon, komputer lub samochód służbowy, a nawet umożliwia pracownikowi korzystanie z mieszkania służbowego np. podczas delegacji.

 

Świadczenia pozapłacowe a podatek

 

Art. 12 § 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że za przychody ze stosunku służbowego uważa się „wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (…), jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych”. Pozapłacowe świadczenia na rzecz pracowników co do zasady generują przychód, który podlega opodatkowaniu, jednak nie zawsze odprowadzanie od nich składek jest wymagane.

 

W styczniu 2018 roku ministerstwo finansów opublikowało listę zmian w PIT: podniesiona została m.in. kwota limitu zwolnienia z PIT świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na jednego pracownika. Teraz wynosi on 1000 zł w skali roku. Natomiast zapomogi pracownicze (związane ze zdarzeniem losowym) są zwolnione od podatku aż do kwoty 6000 zł rocznie. Nadwyżka ponad podane limity musi już być jednak opodatkowana, zwolnienie z podatku nie dotyczy też bonów i talonów pracowniczych: od nich muszą być odprowadzane składki w pełnej wysokości.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel Handlowy - branża elektryczna

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    aktywne pozyskiwanie nowych Klientów, przygotowanie ofert handlowych dla Kontrahentów, budowanie oraz utrzymywanie długofalowych relacji z nowymi i obecnymi Klientami, prowadzenie doradztwa technicznego, dbałość o utrzymanie wysokiego poziomu współpracy z Klientami firmy, kreowanie...
  • Ekspert ds. wynagrodzeń i systemów motywacyjnych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    1 godz.
    na czas nieokreślony .
  • Architekt sieciowy

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    1 godz.
    okres próbny IT
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Klienta z j. niemieckim

    Foundever   Warszawa    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: Obsługa klienta poprzez email, chat, połączenia telefoniczne. Dążenie do osiągania wyznaczonych przez managerów wskaźników zadowolenia klientów. Zaangażowanie i zrozumienie problemów klienta aby jak najlepiej mu pomóc.
  • Młodszy Specjalista ds. Umów

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obiegu dokumentacji Klientów; Sporządzanie pism, metryczek i rejestracja obiegu dokumentów dotyczących danego Klienta; Weryfikacja kompletności załączonych dokumentów wysyłanych do Klienta oraz otrzymywanych od Klienta; Monitorowanie terminowości odsyłania przez...
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?