Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Świadczenia pozapłacowe a podatek

Świadczenia pozapłacowe a podatek

 
Świadczenia pozapłacowe a podatek

Polskie prawo pracy nie reguluje szczegółowo zasad przyznawania świadczeń pozapłacowych dla pracowników. Kodeks pracy wspomina jednak, że wynagrodzenie za pracę może obejmować także „inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna” (Kodeks pracy, art. 183c, § 2.).

 

Świadczenia płacowe i pozapłacowe

 

Środki otrzymywane przez osobę zatrudnioną, oprócz świadczeń płacowych, czyli pensji wypłacanej co miesiąc na konto bankowe, mogą obejmować także benefity. Przysługujące świadczenia pozapłacowe mogą zostać wyszczególnione już w umowie o pracę. Art. 29. § 1 Kodeksu pracy mówi bowiem, że umowa między pracodawcą a pracownikiem określa m.in. wynagrodzenie za pracę ze wskazaniem składników wynagrodzenia. Wskazanie benefitów pracowniczych może też jednak znaleźć się tylko w wewnątrzzakładowym regulaminie wynagradzania, regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub być ustalone nawet bez żadnej pisemnej regulacji – ich wprowadzenie powstaje zasadniczo na mocy decyzji pracodawcy.

 

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników

 

Benefity pełnią funkcję motywującą dla obecnych i zachęcającą dla potencjalnych nowych pracowników. Są popularne zwłaszcza w dużych firmach, ale coraz częściej na ich wprowadzenie decydują się także mniejsze przedsiębiorstwa.

 

Najczęstsze świadczenia pozapłacowe w firmie to:
• prywatne ubezpieczenie medyczne,
• karnety sportowe,
• bony i zniżki pracownicze, np. do restauracji, kin i teatrów,
• darmowe kursy,
• dopłaty do wypoczynku.

W zależności od rodzaju pracy zdarza się również, że pracodawca udostępnia takie pozapłacowe świadczenia pracownicze jak telefon, komputer lub samochód służbowy, a nawet umożliwia pracownikowi korzystanie z mieszkania służbowego np. podczas delegacji.

 

Świadczenia pozapłacowe a podatek

 

Art. 12 § 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że za przychody ze stosunku służbowego uważa się „wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (…), jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych”. Pozapłacowe świadczenia na rzecz pracowników co do zasady generują przychód, który podlega opodatkowaniu, jednak nie zawsze odprowadzanie od nich składek jest wymagane.

 

W styczniu 2018 roku ministerstwo finansów opublikowało listę zmian w PIT: podniesiona została m.in. kwota limitu zwolnienia z PIT świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na jednego pracownika. Teraz wynosi on 1000 zł w skali roku. Natomiast zapomogi pracownicze (związane ze zdarzeniem losowym) są zwolnione od podatku aż do kwoty 6000 zł rocznie. Nadwyżka ponad podane limity musi już być jednak opodatkowana, zwolnienie z podatku nie dotyczy też bonów i talonów pracowniczych: od nich muszą być odprowadzane składki w pełnej wysokości.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Koordynator / Koordynatorka Zespołu Pielęgniarskiego

    LUX MED Sp. z o.o.   Szczecin, ul. Odzieżowa 12a    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    U nas będziesz odpowiedzialny/odpowiedzialna m.in za: koordynację pracy zespołu pielęgniarskiego; sporządzanie i zarządzanie grafikiem czasu pracy; zapewnienie sprawnej i profesjonalnej obsługi Pacjenta zgodnie z obowiązującymi standardami w firmie; nadzór nad prowadzoną dokumentacją...
  • Junior IT Support Specialist with Swedish

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    How you will make an impact Join Arla’s in-house Service Desk, where you'll play a crucial role in assisting our colleagues on the Swedish line. In our team, you'll have plenty of chances to share your ideas and learn new things. Specifically, you will: Provide 1st and 1.5-level Support for all...
  • Elektryk przemysłowy ze znajomością DGUV V3

    BERGMAN Deutschland GmbH   Niemcy, Grünheide   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zadania: Przeprowadzanie testów dla systemów stacjonarnych a także mobilnych urządzeń elektrycznych zgodnie z DGUV V3 (dawniej BGV A3) oraz normami DIN/VDE; Przeglądy techniczne oraz okresowe w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami; Samodzielne wykonywanie prac...
  • Główna/y Księgowa/y

    ManpowerGroup   Kielce    praca stacjonarna
    ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przejęcie prowadzenia ksiąg rachunkowych od zewnętrznego biura księgowego; Samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości; Zapewnienie zgodności procesów z przepisami podatkowymi (w tym dotyczącymi CIT-u estońskiego) Koordynacja...
  • Opiekun Klubowicza

    Medicover Fitness & Gym   Jastrzębie-Zdrój, ul. Turystyczna 5F​iG    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie
    1 godz.
    Wystartuj zdrowo w życie zawodowe i dołącz do #TeamWellFitness! Lokalizacja: Well Fitness - Jastrzębie-Zdrój, ul. Turystyczna 5F​iG Forma zatrudnienia: umowa zlecenie Wymagane doświadczenie: wystarczą chęci, wszystkiego Cię nauczymy!​ Tryb pracy: zmianowy Pracuj z nami! buduj...
  • Specjalista / Specjalistka w Wydziale Technicznym w Biurze Inwestycji

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) za: Współpraca z Zespołami Projektowymi w realizacji zadań inwestycyjnych, w tym w zakresie prawidłowego obiegu dokumentacji; Weryfikacja i procedowanie wniosków i materiałów Biura Inwestycji kierowanych na posiedzenia Zarządu Spółki i Rady...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?