Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Split payment - co to jest, jak działa, kogo dotyczy, ustawa

Split payment - co to jest, jak działa, kogo dotyczy, ustawa

 
Split payment - co to jest, jak działa, kogo dotyczy, ustawa

Split payment - co to jest

 

Split payment czyli mechanizm podzielnej płatności to nowe rozwiązanie realizacji płatności faktur VAT. Polega na tym, że osoba opłacająca fakturę może robić przelew na dwa różne rachunki bankowe. Na pierwszy wpłacana jest kwota netto za towar/usługę, a na drugi - specjalny - wędruje kwota VAT. Owy rachunek VAT należy do przedsiębiorcy, ale ten nie może całkowicie swobodnie korzystać ze zgromadzonych środków.

 

To przede wszystkim narzędzie kontrolne, do zapobiegania oszustwom podatkowym. Nie każdy jest jednak chętny do tego, by dobrowolnie poddawać się nadzorowi. Przygotowano więc zbiór udogodnień, które mają zachęcić przedsiębiorców do stosowania mechanizmu podzielnej płatności (np. obniżenie kwoty zobowiązania podatkowego wg określonego w ustawie wzoru).

 

Jak działa split payment

 

Split payment w praktyce może być stosowany od 1 lipca 2018 r. Do konta firmowego prowadzonego przez przedsiębiorce automatycznie otwiera się rachunek VAT (z zasady jeden, ale na wniosek właściciela może być prowadzone więcej rachunków). Podczas dokonywania płatności właściciel konta decyduje, czy chce zastosować split payment. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję w systemie bankowym podczas wykonywania transakcji i wpisać wymagane dane z faktury: kwotę (lub jej część) podatku VAT, kwotę (lub jej część) sprzedaży brutto, numer opłacanej faktury, NIP dostawcy.

 

Utrudnienie może stanowić fakt, iż za pomocą mechanizmu podzielonej płatności należy opłacać każdą fakturę oddzielnie. Przedsiębiorca, który otrzyma np. 5 faktur od tego samego dostawcy, będzie zobowiązany do wykonania pięciu przelewów.

 

Split payment - kogo dotyczy

 

Kto może korzystać z płatności split paymant, dla kogo jest ona przewidziana? Przede wszystkim dotyczy wyłącznie transakcji między przedsiębiorcami oraz transakcji dokonywanych przelewem, w polskiej walucie, na konto innych podatników VAT.

 

Dla niektórych problematyczna jest kwestia: split paymant a płatność gotówką. W przypadku takiej transakcji nie można stosować mechanizmu podzielonej płatności. Podobnie, kiedy jesteśmy konsumentami (nie prowadzimy działalności gospodarczej), jesteśmy przedsiębiorcami zwolnionymi z VAT oraz w zakresie płatności objętych mechanizmem odwróconego obciążenia VAT w branży budowlanej lub tzw. branżach wrażliwych.

 

Split payment - ustawa

 

Podstawą prawną wprowadzającą metodę podzielonej płatności jest Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem wprowadzenia tego rodzaju płatności jest minimalizowanie oszustw podatkowych.

 

Obecnie systemem jest dobrowolny, lecz planuje się wprowadzenie konieczności dzielenia płatności split payment. Dla kogo obowiązkowy będzie ten rodzaj rozliczenia? Jak czytamy na stronie premier.gov.pl: „Obowiązkowa forma podatku split payment ma być stosowana w odniesieniu do dostaw towarów i usług, które zasadniczo objęte są mechanizmem odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialności podatkowej. Dodatkowo zaproponowano objęcie obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności także transakcji, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria oraz urządzenia elektryczne i ich części oraz akcesoria”.

 

Wprowadzenie owych zmian przewidywane jest od 1 września 2019 (z wyłączeniem przepisów dotyczących podatków dochodowych, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.).

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Monitorowania Procesów Posprzedażowych

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    1 godz.
    Twoje zadania: Cykliczne generowanie raportów i ich analiza zgodnie z ustalonym terminarzem; Bieżące raportowanie błędów w danych oraz monitorowanie statusu ich naprawiania; Monitorowanie wybranych wskaźników oraz procesów, w szczególności w zakresie wynikającym z obowiązujących...
  • Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji Lekarzy

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)
    2 godz.
    Twoją rolą będzie: aktywne pozyskiwanie kontaktów do lekarzy, lekarzy stomatologów w celu nawiązania z nimi współpracy i budowania długofalowych relacji, monitorowanie i koordynacja projektów rekrutacyjnych we współpracy z Centrami Medycznymi, przygotowywanie i publikacja ogłoszeń...
  • MONNARI TRADE S.A.
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Salon Monnari Praca od zaraz Praca dla osób z doświadczeniem i bez doświadczenia
  • Główny księgowy / Główna księgowa

    MENTE BUSINESS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Kraków, Śródmieście    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   9 500 - 12 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    przeprowadzenie diagnozy potrzeb Klienta w zakresie formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz formy opodatkowania; podatkowy audyt działalności Klienta; audyt procesów kadrowych i płacowych Klienta; audyt całości procesów finansowych u Klienta; opracowanie najwyższej jakości...
  • Technik Elektroradiologii

    LUX MED Sp. z o.o.   Łódź, Al. Piłsudskiego 87    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    2 godz.
    Oczekiwania: wykształcenie min. średnie, ukończone policealne studium zawodowe lub technikum - preferowane wykształcenie licencjackie lub magisterskie z zakresu elektroradiologii; doświadczenie w wykonywaniu badań diagnostycznych: audiometria, spirometria, EKG; dobra znajomość obsługi...
  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    2 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.