Split payment - co to jest
Split payment czyli mechanizm podzielnej płatności to nowe rozwiązanie realizacji płatności faktur VAT. Polega na tym, że osoba opłacająca fakturę może robić przelew na dwa różne rachunki bankowe. Na pierwszy wpłacana jest kwota netto za towar/usługę, a na drugi - specjalny - wędruje kwota VAT. Owy rachunek VAT należy do przedsiębiorcy, ale ten nie może całkowicie swobodnie korzystać ze zgromadzonych środków.
To przede wszystkim narzędzie kontrolne, do zapobiegania oszustwom podatkowym. Nie każdy jest jednak chętny do tego, by dobrowolnie poddawać się nadzorowi. Przygotowano więc zbiór udogodnień, które mają zachęcić przedsiębiorców do stosowania mechanizmu podzielnej płatności (np. obniżenie kwoty zobowiązania podatkowego wg określonego w ustawie wzoru).
Jak działa split payment
Split payment w praktyce może być stosowany od 1 lipca 2018 r. Do konta firmowego prowadzonego przez przedsiębiorce automatycznie otwiera się rachunek VAT (z zasady jeden, ale na wniosek właściciela może być prowadzone więcej rachunków). Podczas dokonywania płatności właściciel konta decyduje, czy chce zastosować split payment. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję w systemie bankowym podczas wykonywania transakcji i wpisać wymagane dane z faktury: kwotę (lub jej część) podatku VAT, kwotę (lub jej część) sprzedaży brutto, numer opłacanej faktury, NIP dostawcy.
Utrudnienie może stanowić fakt, iż za pomocą mechanizmu podzielonej płatności należy opłacać każdą fakturę oddzielnie. Przedsiębiorca, który otrzyma np. 5 faktur od tego samego dostawcy, będzie zobowiązany do wykonania pięciu przelewów.
Split payment - kogo dotyczy
Kto może korzystać z płatności split paymant, dla kogo jest ona przewidziana? Przede wszystkim dotyczy wyłącznie transakcji między przedsiębiorcami oraz transakcji dokonywanych przelewem, w polskiej walucie, na konto innych podatników VAT.
Dla niektórych problematyczna jest kwestia: split paymant a płatność gotówką. W przypadku takiej transakcji nie można stosować mechanizmu podzielonej płatności. Podobnie, kiedy jesteśmy konsumentami (nie prowadzimy działalności gospodarczej), jesteśmy przedsiębiorcami zwolnionymi z VAT oraz w zakresie płatności objętych mechanizmem odwróconego obciążenia VAT w branży budowlanej lub tzw. branżach wrażliwych.
Split payment - ustawa
Podstawą prawną wprowadzającą metodę podzielonej płatności jest Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem wprowadzenia tego rodzaju płatności jest minimalizowanie oszustw podatkowych.
Obecnie systemem jest dobrowolny, lecz planuje się wprowadzenie konieczności dzielenia płatności split payment. Dla kogo obowiązkowy będzie ten rodzaj rozliczenia? Jak czytamy na stronie premier.gov.pl: „Obowiązkowa forma podatku split payment ma być stosowana w odniesieniu do dostaw towarów i usług, które zasadniczo objęte są mechanizmem odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialności podatkowej. Dodatkowo zaproponowano objęcie obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności także transakcji, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria oraz urządzenia elektryczne i ich części oraz akcesoria”.
Wprowadzenie owych zmian przewidywane jest od 1 września 2019 (z wyłączeniem przepisów dotyczących podatków dochodowych, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.).