Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Błędy w rekrutacji pracowników – jak ich uniknąć?

Błędy w rekrutacji pracowników – jak ich uniknąć?

 
Błędy w rekrutacji pracowników – jak ich uniknąć?

Najczęściej popełniane błędy w rekrutacji

 

Pracodawcy, którzy chcą zatrudniać najlepszych specjalistów, nie mają łatwego zadania. Firmy konkurują między sobą, oferując coraz lepsze warunki finansowe, systemy benefitów. Ludzie są elastyczniejsi niż jeszcze kilka lat temu i bardziej otwarci na zmiany. 2-3 letni staż pracy w jednej firmie i przejście do kolejnej nie jest już postrzegane jako brak stabilności, ale jako dążenie do rozwoju.

Skuteczna rekrutacja pozwala zatrudnić osobę, która sprawdzi się na danym stanowisku i będzie planowała związać z firmą swoją przyszłość. Nie jest to łatwe zadanie, a błędy w rekrutacji mogą wystąpić właściwie na każdym etapie. Po pierwsze bardzo ważne jest, aby dobrze sformułować ogłoszenie i podkreślić te cechy i umiejętności, które są dla firmy najważniejsze. Jeśli treść opiera się o ogólniki i nie zawiera konkretów, można spodziewać się dużej liczby CV. Ich autorzy jednak nie będą spełniać podstawowych potrzeb (bo przecież wymagania nie zostały jasno określone w ogłoszeniu). To zdecydowanie wydłuża proces selekcji. Im precyzyjniej podane są wymagania, proponowane warunki, miejsce pracy, rodzaj umowy itp., tym większa szansa, że na ogłoszenie odpowiedzą kandydaci naprawdę zainteresowani pracą i spełniający kryteria.

Błędy w rekrutacji pracowników mogą także pojawić się na etapie rozmów kwalifikacyjnych, zwłaszcza, jeśli prowadzą je osoby, które nie są do tego merytorycznie przygotowane. Rekruter powinien wiedzieć, kogo szuka i czemu mają służyć zadawane pytania. Musi też być dobrym obserwatorem. Po serii rozmów kwalifikacyjnych trzeba porównać kandydatów i wybrać najlepszego z nich. Jeśli spotkania były tylko luźną pogawędką, a rekruter opiera swoje opinie jedynie o dobre wrażenie, bardzo prawdopodobne, że wybrany pracownik nie będzie tym właściwym.

Kolejnym błędem jest brak przejrzystości w rekrutacji. Kandydaci nie wiedzą, kiedy kończy się poszukiwanie pracowników, czy dane stanowisko zostało już obsadzone ani kiedy mogą spodziewać się telefonu z decyzją. Warto dbać o dobre relacje także z odrzuconymi osobami. Wysłanie krótkiego maila z informacją zwrotną o nieprzyjęciu do pracy i podziękowaniem za udział w rekrutacji to bardzo dobra praktyka.

Takie proste działania skutecznie budują wizerunek firmy jako solidnego pracodawcy, tym bardziej, że nie tylko kandydat jest poddawany ocenie. Na internetowych forach o pracy można znaleźć wiele komentarzy, w których ludzie dzielą się opiniami na temat rekrutacji w danej firmie. Niewłaściwe, aroganckie zachowania rekrutera, zła, stresująca atmosfera podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warunki pracy niezgodne z treścią ogłoszenia… każdy błąd może skutecznie zniechęcić potencjalnych kandydatów.

 

Błędy w procesie rekrutacji i selekcji – jak ich uniknąć?


Znalezienie osoby, która ma wiedzę oraz umiejętności niezbędne na danym stanowisku, będzie umiała zgrać się z zespołem i podziela wartości firmy, to cel każdego rekrutera. Aby go osiągnąć, musi wystrzegać się pomyłek. Błędy w procesie rekrutacji są bowiem bardzo kosztowne. Co zrobić, aby uniknąć zatrudnienia osoby, która zostanie wdrożona, przejdzie niezbędne szkolenia, a po miesiącu odejdzie? Przede wszystkim należy od początku do końca uczciwie podchodzić do poszukiwań i nie lekceważyć żadnego z etapów rekrutacji i selekcji.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowy

    MIRBUD S.A.   Jawor, ul. Wiejska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa administracyjna biura. Fakturowanie. Prowadzenie korespondencji przychodzącej i wychodzącej. Rejestracja i archiwizacja dokumentów. Zapewnienie efektywnego obiegu informacji i dokumentów w firmie. Tworzenie raportów. Koordynowanie zaopatrzenia biura. Wspieranie...
  • Starszy Operator/ Operator Techniczny

    ManpowerGroup   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Zadania: Wykonywanie procesów technologicznych i pomocniczych zgodnie z procedurami i instrukcjami; Obsługa maszyn i urządzeń na linii produkcyjnej oraz odpowiedzialność za ich prawidłową eksploatację; Wykonywanie przezbrojeń, regulacji i usuwanie usterek maszyn i urządzeń na linii...
  • Commissioning Technician

    ManpowerGroup   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    7 godz.
    ​​​​​Responsibilities: Conduct I/O testing for all VOW/Scanship PLC systems. Diagnose and troubleshoot PLC faults. Participate in and support commissioning activities. Provide on-site technical support to shipyards and ship-owners. Assist with factory acceptance (FAT) and site acceptance...
  • Doradca klienta z językiem polskim

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat   30,50 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Szybka i profesjonalna obsługa zapytań klientów (telefon, czat, email). Dokładne dokumentowanie interakcji oraz działań w systemie CRM. Współpraca z zespołem w celu podnoszenia jakości obsługi klienta. Aktualizowanie wiedzy o produktach, usługach i procedurach firmy. Efektywne...
  • Specjalista ds. logistyki

    ManpowerGroup   Brzeg    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Zadania: Organizowanie i zarządzanie importowanymi towarami, transport śródlądowy w UE itp. Zlecanie i nadzór nad procesem dostaw materiałów; Nadzór nad dokumentacją transportową; Raportowanie; Wymagania: Min. 3 lata doświadczenia w logistyce Biegła znajomość języka angielskiego –...
  • Specjalista ds. obsługi sklepu internetowego

    Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  część etatu / pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obsługa połączeń przychodzących, maili oraz czatów; Obsługa klientów polskojęzycznych; Obsługa zamówień sklepu internetowego; Obsługa zapytań dotyczących sklepu internetowego: udzielanie informacji związanych z ofertą zakupu, dostępnością produktów, instalacją sprzętu,...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?