Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Rynek pracy – wczoraj, dziś, jutro

Rynek pracy – wczoraj, dziś, jutro

 
Rynek pracy – wczoraj, dziś, jutro

Praca.pl: Proszę jednym słowem podsumować jaki był rok 2020 i jednym – jaki może być 2021.

 

Joanna Grzegorzewska:

  • 2020: HOME OFFICE
  • 2021: NIESPODZIANKA

Praca.pl: TOP 3 elementy, które najbardziej wpłynęły na rynek pracy w 2020 roku...


Joanna Grzegorzewska:

  1. Covid.
  2. Nowe nawyki, nowe wyzwania, zmiana – w części branż stop dla wszelkich zmian, dla rekrutacji, także niemobilni i niezainteresowani ofertami kandydaci; w innych – bezrobocie, duże zainteresowanie kandydatów stałą pracą.
  3. Nowa rzeczywistość, niepewność – kontroferty, większa uważność kandydatów, jeśli chodzi o potencjalną zmianę pracy.

Praca.pl: TOP 3 elementy, które mają szansę najbardziej wpłynąć na rynek pracy w 2021 roku...


Joanna Grzegorzewska:

  1. Praca zdalna czy praca z domu jako stały element oferty a nie tylko benefit; zmiana regulacji prawnych w tym zakresie.
  2. Większa otwartość kandydatów na rekrutację online, wykorzystanie większej liczby narzędzi.
  3. Zmiana działań wizerunkowych oraz ich odbioru przez kandydatów – rozliczanie pracodawców z działań w obliczu 2020 r. i wyciągniętych wniosków, wprowadzonych zmian.

Praca.pl: Jakie trendy długoterminowe widzi Pani w obszarze rekrutacji i komunikacji z kandydatem? Czy i co ulegnie zmianie w działaniach rekrutacyjnych?

 

Joanna Grzegorzewska:

  • Rekrutacja online pozostanie już z nami na zawsze, nie jako ewentualność, ale jedna z opcji – osoby aktywne zawodowo będą znały elektroniczne narzędzia komunikacji.
  • Działania i wydarzenia wizerunkowe – pozostaną po części w świecie wirtualnym.
  • Onboarding/ pre-onboarding dla lepszego wdrożenia pracownika – również online.

Praca.pl: Jak zmienił się obraz działań EB? Jak to wpłynie na przyszłe inicjatywny? Gdzie i jak warto, żeby pracodawca aktywnie działał w budowaniu marki?


Joanna Grzegorzewska: To czas testów – co i kiedy się sprawdzi, jakimi kanałami najlepiej dotrzeć do potencjalnych kandydatów. Teraz musimy być widoczni, zdecydowani w sieci, więc wydarzeń jest wiele – od darmowych szkoleń i webinarów, po kilkudniowe konferencje, którym towarzyszą stoiska wirtualne pracodawców. Z doświadczenia już wiem, że wydarzenia online firmowane przez działające komercyjnie organizacje często nie przynosiły efektu (mała liczba zainteresowanych wydarzeniem lub źle zaprojektowana platforma, która nie zachęcała uczestników do wykorzystania jej możliwości), a zaskakująco dobrze radziły sobie stowarzyszenia i organizacje studenckie o sprawdzonym już wcześniej networku i zasięgach. Punktowali ci, którzy przenosili zbudowane relacje do sieci, a ciężej było o wytrwałą publikę tam, gdzie „nadarzała” się okazja. Co więcej – tym bardziej należy planować działania EBowe, aby mieć czas przyciągnąć i dotrzeć do ludzi. W natłoku informacji tym bardziej ważymy czy po godzinach pracy warto ponownie siadać do komputera.

 

Praca.pl: Wybiegnijmy trochę dalej w przyszłość – jak będą odbywać się komunikacja na linii rekruter – kandydat/ proces onboardingu/ inne nowe procesy, których być może jeszcze nie ma – za 10 lat?

 

Joanna Grzegorzewska: Zaryzykowałabym stwierdzenie, że nie jest to wizja na za 10 lat. To się już dzieje – platformy knowledge sharing, pre-onboardingowe, wdrożeniowe. To już funkcjonuje. Będą się jedynie zmieniać narzędzia, ale wszystko zależy od kreatywności twórców. Arla od kilku lat ma udostępnioną wirtualną wycieczkę po biurze dzięki Google Street View, wdrożone platformy onboardingowe na firmowym intranecie, bibliotekę szkoleń typu e-learning. Pracownicy rozpoczynający pracę w Arla – mogą uczestniczyć w szkoleniu online Welcome to Arla – co miesiąc gromadzi 60-100 osób z całego świata. Dzięki znajomości języka angielskiego możemy poznać kolegę z drugiego zakątka globu.


Jeśli chodzi o kontakt kandydata z rekruterem – to że już bywa „wirtualnie” wie każdy z nas. Wykorzystujemy platformy, media społecznościowe, smsy, maile, platformy do nagrań video, komunikatory i inne narzędzia do komunikacji online. To, co się zmienia, to coraz większa otwartość na takie rozwiązania oraz dostępność kandydatów dla rynku całego świata, jeśli tylko na przeszkodzie nie stoją mniejsze umiejętności językowe.

 

Praca.pl: Proszę o krótki komentarz na koniec naszej rozmowy.

 

Joanna Grzegorzewska: Praca w domu oraz z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych wiąże się jak dla mnie z większym rozproszeniem uwagi (dzieci, mąż, kot, zadania ról pozazawodowych) oraz zmęczeniem psychicznym i fizycznym ze względu na pracę przede wszystkim ze sprzętem, nie w relacjach bezpośrednich ze współpracownikami, kandydatami, dostawcami.


Zastanawia mnie, jakie zagrożenia niesie utrwalanie takich przyzwyczajeń, przymusu takiego sposobu pracy, jeśli sytuacja pandemiczna się nie poprawi. Wielu osobom podobny układ bardzo się podoba, jednak ja osobiście uważam, że bezpośrednia interakcja z drugą osobą wnosi więcej i nie jest narażona na niedogodności wiążące się ze słabym internetem, problemami sprzętowymi, zmęczeniem urządzeniami elektronicznymi. Powtarzając Aronsona – jesteśmy zwierzętami społecznymi. Potrzebujemy ludzi, a poza tym ruchu i odpoczynku. 2020 nie był dla mnie czasem „spokojnej pracy w dresach”, ale rokiem walki o work-life balance.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Sprzątaczka

    PaNELTECH Sp. z o.o.   Chorzów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wymagania: wykształcenie minimum zawodowe; dyspozycyjność, systematyczność, samodzielność i bardzo dobra organizacja pracy;
  • Operator wózka widłowego

    ManpowerGroup   Stryków    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   28,00 - 30,00 zł brutto/godz.
    1 godz.
    Zadania: Obsługa wózka widłowego (załadunek i rozładunek towaru) Przygotowanie zamówień do wysyłki – kompletacja; Operacje magazynowe – uzupełnianie miejsc magazynowych, relokacja towarów; Zabezpieczanie towarów do wysyłki – zamykanie palet, etykietowanie; Wymagania: Uprawnienia na...
  • Doradca firm

    PKO Bank Polski   Warszawa, Wałbrzyska 11    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A,nawiązujesz współpracę z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw o przychodach rocznych ze sprzedaży do 15 mln PLN,opiekujesz się klientami instytucjonalnymi znajdującymi się w przypisanym...
  • Technik Utrzymania Ruchu/Elektromechanik

    Polpharma Biologics   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Naprawa, konserwacja i serwisowanie maszyn: Odpowiedzialność za utrzymanie sprzętu w pełni operacyjnym przez przeprowadzanie regularnych przeglądów technicznych, napraw i konserwacji. Instalacja, uruchomienie i relokacja maszyn: Kompleksowa obsługa urządzeń,...
  • Starszy Specjalista Szkoleń Personelu Produkcyjnego

    Polpharma Biologics   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i nadzorowanie programu szkoleń dla obszaru produkcyjnego, ze szczególnym naciskiem na DSP (downstream). Udział w pracach zespołu Integracji w celu standaryzacji i integracji procesów szkoleniowych pomiędzy różnymi jednostkami. Opracowywanie i rozwój...
  • Specjalista ds. rozwiązań cyfrowych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    1 godz.
    na czas nieokreślony Departament Produktów Skarbowych

Najnowsze artykuły

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia.